jamejamonline
سیاسی مجلس کد خبر: ۱۱۷۸۹۰۵   ۱۳ آذر ۱۳۹۷  |  ۱۴:۵۷

نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاین:

بهانه‌جویی برای استثناء ماندن بازنشسته‌ها ممنوع

یک نماینده سابق مجلس با تأکید براین که قرار نیست افراد استثناء شده از قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان برای چند سال دیگر بر سرکار بمانند خاطرنشان کرد: اگر رهبری در این زمینه به کسی حکمی داده‌‌اند قطعاً براین مسئله نظر داشته‌اند که استثنا شدن افراد برای مدت محدودی باشد تا مدیران ارشد بتوانند برای افراد کلیدی جایگزینی پیدا کنند و اگر غیرازاین باشد اصل قانون زیرسوال می‌رود.

بهانه‌جویی برای استثناء ماندن بازنشسته‌ها ممنوع

بیژن نوباوه نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار جام‌جم آنلاین در خصوص بیانات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص لزوم اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان توسط نمایندگان خاطرنشان کرد: قانون شامل همه بازنشسته‌ها الا فرماندهان نیروهای مسلحی می‌شود که حساسیت‌ خاصی در مورد آنها وجود دارد، همین‌طور وزارت اطلاعات و بعضی از سازمان‌هایی که واقعاً فعالیت آنها برای کشور مهم و حیاتی است ازجمله استثنا شدگان هستند.

نوباوه با تأکید براین که بهتر است هیچ‌وقت استثنائی در قانون نباشد و معمولاً استثناها مشکل ایجاد می‌کند خاطرنشان کرد: اینکه بخواهیم بعضی از افرادی که شاید مدیریت آنها جنبه حیاتی برای کشور ندارند را به‌نوعی منتسب به رهبری کنیم صحیح نیست.

وی بابیان اینکه من فکر می‌کنم آن چیزی که رهبری تشخیص داده‌اند بیشتر با توجه به شرایط خاص کشور بوده است اظهار کرد: بیشتر این افراد شامل فرماندهان نیروهای مسلح و جاهای حساس و کلیدی دیگر مانند وزارت اطلاعات یا بعضی از پست‌های سازمان صداوسیما و بعضی از مشاغل بسیار حساس است که آن‌ها هم بسیار معدود هستند.

این نماینده سابق مجلس با تأکید براین که طبیعتاً توقع مردم این نیست که درجاهای بسیار حساس و ضروری به‌یک‌باره افراد کنار بروند خاطرنشان کرد: بااین‌حال اگر بخواهند با بهانه اهمیت کارها، دامنه افراد استثناء شده را گسترش دهند و قانون را زیر سؤال ببرند مطمئناً اشتباه است.

وی در ادامه با تأکید براین که در موضوع استثناها مسئله خیلی بزرگی اتفاق نیفتاده است اظهار کرد: مثلاً در سازمان صداوسیما نزدیک 260 نفر از مدیران ارشد بازنشست شدند و تنها شاید حدود 18 نفر در مقامات حساس ابقاء شده‌اند.

نوباوه افزود: اگر بخواهیم منطقی نگاه کنیم در مهم‌ترین سازمان‌های ما تعداد انگشت‌شماری از افراد که مأموریتشان بسیار حساس است باید باقی بمانند و در مورد این مابقی افراد استثناء شدن توجیه‌پذیر نیست.

وی بیان اینکه تعداد افراد سوءاستفاده کننده از قانون را واقعاً زیاد نمی‌دانم که بخواهیم با آن، قانون را زیرسوال ببریم خاطرنشان کرد: مثلاً در وزارت بهداشت کلاً صحبت از دو نفر معاون است که استثناء شده‌اند و به گفته این ادارات افراد استثناء شده در معاونت‌های حساس و کلیدی فعال هستند و در شرایط فعلی جابه‌جایی آنها مشکلاتی را ایجاد می‌کند هرچند این ادعای این ادارات است ولی استثنا شدگان آن‌قدر زیاد نیستند که اصل قانون را مخدوش کنند.

این نماینده سابق مجلس ابراز امیدواری کرد: اجرای خوب قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان ادامه پیدا کند و با ورود نیروهای جوان فرصت برای دیگران هم ایجاد شود.

وی در ادامه بابیان اینکه یکی از کسانی که واقعاً به موضوع استفاده از جوانان اعتقاددارند خود رهبری هستند اظهار کرد: ایشان بارها فرموده‌اند که باید نیروهای جوان کارها را به شکل واقعی به دست بگیرند و این به شکل واقعی به معنای دادن پست و مسئولیت است.

نوباوه با تأکید براین که قطعاً مسئله استثناء شدن افراد از قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان نمی‌تواند زیاد دوام پیدا می‌کند خاطرنشان کرد: بالاخره حتی افرادی که خیلی شاخص هستند هم باید یک روز بازنشسته شوند و الحمدالله استارت آن در نظام زده‌شده است و خیلی خوب هم دارد اجرا می‌شود.

وی در ادامه بیان اینکه اگر استثنائی در قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان داریم نباید این استثناها قانون را خراب کنند اظهار کرد: البته بیش از 95 درصد این قانون هم به‌خوبی در حال اجرا است ولی لازم است استثناها هم برای مدت خیلی کوتاهی باشند.

این نماینده سابق مجلس بابیان اینکه البته کسی نمی‌تواند زمانی را برای پایان کار استثناها تعیین کند و اگر زمانی را هم اعلام شود علمی نیست اظهار داشت: بااین‌حال الآن استثناها فرصتی برای مدیران ارشد هستند تا سریع‌تر برای نیروهایشان جایگزین پیدا کنند و نه اینکه فکر کنند برای ابد دهر قرار است این افراد بمانند.

وی بابیان اینکه معمولاً قوانین در کشور ما با جدیت خیلی کم اجر می‌شود اظهار کرد: در مورد قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان هم‌چنین چیزی پیش‌آمده بود و مدیران باورشان نمی‌شد که این قانون اجرایی شود بااین‌حال قانون اجرا شد و الآن مدت خیلی کمی هم به مدیران ارشد فرصت داده‌شده است تا برای جایگزینی برخی از افراد کلیدی باقیمانده فکری بکنند.

نوباوه با تأکید براین که قرار نیست افراد استثناء شده از قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان برای چند سال دیگر بر سرکار بمانند خاطرنشان کرد: به نظر من قانون هم به دنبال این موضوع نیست و اگر رهبری هم در این زمینه به کسی حکمی داده‌ قطعاً براین مسئله نظر داشتند که استثنا شدن افراد برای مدت محدودی باشد تا مدیران ارشد بتوانند برای افراد کلیدی جایگزینی پیدا کنند و اگر قرار بر ادامه پیدا کردن حضور نیروهای بازنشسته باشد اصل قانون زیرسوال می‌رود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر