jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۷۸۴۲۳   ۰۷ آذر ۱۳۹۷  |  ۱۷:۰۰

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: موفقیت یا عدم موفقیت برجام، یک آزمون جدی برای ارزیابی اعتبار آژانس و معاهده عدم اشاعه هسته ای است.

موفقیت یا عدم موفقیت برجام آزمونی جدی برای ارزیابی اعتبار آژانس است

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در سخنانی در کنفرانس وزیران علوم و فناوری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که از روز چهارشنبه به مدت سه روز در وین برگزار می‌شود، بر اهمیت برگزاری این نشست تأکید و ابراز کرد: جهان در یک مقطع حساسی قرار دارد؛ از یک سو شاهد روند اجتناب ناپذیر افزایش تقاضا برای کاربردهای هسته ای در کنار افزایش تمایل به اتکاء به منابع ایمن و پاک واقعیت‌های زندگی امروزی هستیم و از سوی دیگر، چالش‌های آب و هوایی و بیماری‌های غیرقابل کنترل همانند سرطان در حال گسترش هستند. اینها در حالی است که گرسنگی و سوء تغذیه نیز همانند منابع آب و بهداشت و سلامت عمومی، به مرحله بسیار حساسی رسیده‌اند.

وی افزود: به طور کلی ظهور چالش‌ها در جهان امروز از ظهور اشکال مختلف مشارکت و همکاری برای دست و پنجه نرم کردن با این چالش‌ها از طریق به کارگیری پیشرفت‌های تکنولوژیکی، در حال سبقت و پیشی گرفتن است لذا برداشتن گام های مشترک و دسته جمعی برای رسیدگی به این چالش های نوظهور، از ضرورت بسیار بالایی برخوردار است.

معاون رئیس جمهور کشورمان افزود: چشم بستن به این مسائل چالش برانگیز، گزینه کارآمدی برای هیچ یک از کشورها در جهان نیست.

وی ابراز امیدواری کرد با تلاش هایی که به ابتکار و هماهنگی سازمانهای بین المللی از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد، عناصر فرسایشی کیفیت زندگی بر روی زمین کنترل و یا حداکثر کاهش یابد.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: آژانس مطابق با اساسنامه‌اش موظف به کمک به کشورهای عضو در توسعه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای بدون اعمال هرگونه تبعیضی می باشد، و باید زمینه‌های همکاری فنی را با توجه لازم به نیازها و اولویت‌های کشورها تقویت کند و از این طریق، به حصول اهداف توسعه پایدار از طریق تبادل دانش، تجربیات، فناوری و تجهیزات کمک نماید.

صالحی ایجاد یک «شبکه همکاری و اشتراک داده‌ها و اطلاعات» تحت نظارت آژانس به عنوان ابزاری مناسب برای برآوردن نیازهای کشورهای عضو از طریق ارتقای همکاری‌های هسته‌ای یا منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه‌های مختلف مرتبط با علوم و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را دارای اهمیت بالایی دانست.

معاون رئیس‌جمهور کشورمان تاکید کرد: داشتن یک نقشه راه مشخص، می‌تواند برای شناسایی نیازها و چالش‌ها و تعریف ابزارهای لازم اجرایی، بسیار مهم باشد.

وی در ادامه برخی عناصر تشکیل‌دهنده این نقشه راه را برشمرد؛ شناسایی نیازها و اولویت‌های کشورهای عضو، شناسایی چالش‌های فنی، حقوقی و تجاری، لزوم تغییر در دیدگاه غالب از «همکاری مبتنی بر دید محدود کننده» به «همکاری مبتنی بر هم‌افزایی»، اجتناب از سیاسی کردن موضوعات فنی، جداکردن مسائل مرتبط با ایمنی هسته‌ای از هرگونه شرط و شروط، توسعه همکاری های بین المللی؛ تسهیل انتقال فناوری و دانش به کشورهای در حال توسعه، تقویت شبکه های همکاری بین کشورهای عضو، لغو موانع استفاده ایمن و مقرون به صرفه از علوم و فناوری هسته‌ای، ایجاد یک پلتفورم اطلاعاتی در رابطه با نیازها، توانایی‌ها و قابلیت‌های کشورها در رفع این نیازها و تقویت منابع مورد نیاز از جمله منابع مالی، فنی، نیروی انسانی و غیره.

صالحی به تلاش‌های ایران در رابطه با گذر از سوخت فسیلی به سوخت پاک و احداث و راه اندازی نیروگاه بوشهر یک و برنامه ریزی برای احداث دو نیروگاه مشابه در بوشهر با همکاری شرکت روس اتم اشاره کرد و افزود که علاوه بر برنامه های کشور برای تولید انرژی پاک، برای برآوردن نیازهای کشور در زمینه های دیگر از جمله بهداشت، پزشکی، آب، غذا، کشاورزی و صنعت نیز در دست برنامه ریزی است.

وی ابراز اطمینان کرد روند پیشرفتی که ایران تا به حال در زمینه علوم و فناوری هسته‌ای طی کرده است، می‌تواند در سال‌های آینده نوید بخش پیشرفت‌های مهمی برای کشور باشد.

معاون رئیس جمهور گفت: نشست ما در وین درخصوص موضوعی با ماهیت چندجانبه و مهم برای جامعه بین‌المللی، در شرایط بین‌المللی کاملا خاص و پیچیده‌ای در حال برگزاری است. اساس شناخته شده چندجانبه‌گرایی که دستاورد رضایت بخش جامعه بین‌المللی است، تحت حملات جدی از سوی آمریکا قرار دارد و چنین هجمه‌ای در طول دو سال گذشته علیه تلاش‌های چندجانبه و هنجارهای شناخته شده بین‌المللی نه تنها اشتباه، بلکه خطرناک است.

صالحی افزود: جمهوری اسلامی ایران قویا باور دارد که وضعیت اجرایی برجام، یک آزمون جدی برای ارزیابی قابلیت اجرایی بودن اساسنامه آژانس، به ویژه بندهای 2 و 3 آن، و نیز اعتبار معاهده عدم اشاعه هسته‌ای است.

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان در پایان تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به نوبه خود آمادگی دارد تا تجربیات و دستاوردهای خود در حوزه انرژی هسته‌ای را با سایر کشورهای عضو، به ویژه کشورهای همسایه، سهیم شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر