jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۷۸۳۶۰   ۰۷ آذر ۱۳۹۷  |  ۰۹:۵۵

بیانیه پایانی سمینار همکاری های بین المللی هسته ای در بروکسل اعلام شد

توافق ایران و اروپا بر گسترش همکاری‌ های هسته‌ ای

ایران و اروپا در پایان سمینار دو روزه همکاری‌های بین‌‌المللی هسته‌ای در بلژیک، روز سه شنبه با صدور بیانیه‌ای بر تداوم و گسترش همکاری‌های صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای در چارچوب برجام توافق کردند.

توافق ایران و اروپا بر گسترش همکاری‌ های هسته‌ ای

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، در این بیانیه آمده است: «سومین سمینار سطح بالای ایران و اروپا در زمینه همکاری‌ های هسته‌ ای بین‌المللی با رویکرد دستاوردها و چشم‌اندازها، روزهای 26 و 27 نوامبر 2018 (5 و 6 آذر) در بروکسل برگزار شد.

این سمینار، پلتفرمی (بنیان و اساس) برای پیگیری مباحث دو سمینار قبلی از جمله گفت وگوهای سطح بالا در خصوص نحوه پیشبرد همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای بود که بخش ضروری اجرای موفقیت‌ آمیز برجام به شمار می‌آید.»

بیانیه با اشاره به مقام‌های حاضر از جمله هلگا اشمید، دبیر کل سرویس اقدامات خارجی اروپا، سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران و علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران و معاون رییس جمهور می‌افزاید: «نمایندگان ارشد مرکز تحقیقات مشترک و بخش‌های توسعه و همکاری‌های بین‌المللی، نوآوری و تحقیقات کمیسیون اروپا نیز در این سمینار، اقدامات صورت گرفته در اجرای پیوست 3 برجام را ارائه کردند.»

بیانیه ادامه می‌دهد: «در آغاز سمینار، آریاس کانیته، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا بر اهمیت پایبندی اروپا به اجرای برجام تاکید کرد و یادآور شد که این توافق، مورد حمایت قاطع قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

کانتیه افزود که اتحادیه اروپا همچنان متعهد به اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ ای در همه زمینه‌های مربوطه تا زمانی است که ایران، همانگونه که در سیزدهمین گزارش متوالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز مورد تایید قرار گرفته، به اجرای همه تعهدات هسته‌ای خود ادامه دهد. حفظ برجام، در حکم احترام به توافق‌های بین‌المللی و در ارتباط با امنیت بین‌المللی است.»

بیانیه می‌افزاید: «علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری ایران نیز تاکید کرد که محتوای پیوست سه، منعکس‌کننده نقطه‌ی تلاقی افکار و نیز توافق نهایی طرف‌ها در ارتباط با رویکردها و اقدامات مورد نیاز برای اجرای برجام است. دو طرف بر اهمیت اجرای برجام از جمله پیشبرد عینی موارد مربوط به پیوست سه، تاکید کردند.»

در ادامه بیانیه با یادآوری همکاری‌های صورت گرفته در حوزه صلح‌آمیز هسته‌ای بین ایران و اتحادیه اروپا، از جمله برگزاری کنفرانس‌ها، گفت وگوهای سطوح بالا درخصوص سیاست‌گذاری‌های مربوطه و همکاری‌های صورت گرفته در بروزرسانی رآکتور اراک و نیز بازطراحی تاسیسات فردو، می‌افزاید: «شرکت‌کنندگان در سمینار، تعدادی از فعالیت‌های مشترک آتی در ارتباط با چارچوب تصدی‌گری امور هسته‌ای و نیز آموزش و تحقیق در بحث امنیت هسته‌ای و محافظت در برابر تشعشعات را در چارچوب یک برنامه زمانی مشخص کردند.

این فعالیت‌ها شامل برگزاری سمینارهایی در حوزه مقررات هسته‌ای و اطلاع‌رسانی برمبنای کنوانسیون مشترک، حضور در کنفرانس‌های اروپایی فعالان هسته‌ای، به اشتراک‌گذاری تجارب و روش‌های «استرس تست» هسته‌ای، بهبود مشارکت در حوزه توسعه و تحقیق، مجموعه‌ای از پروژه‌ها بر بستر طرح همکاری‌های ایمنی هسته‌ای اروپا و نیز برگزاری کنفرانسی برای جلب حمایت بین‌المللی در ایجاد یک مرکز ایمنی هسته‌ای است. شرکت‌کنندگان همچنین بر تداوم اجرای نقشه‌راه توافق شده برای همکاری‌ در حوزه تحقیق و توسعه، از جمله پروژه‌ای مشترک در خصوص سنجش سطح پرتوزایی توافق کردند.»

بیانیه در پایان می‌افزاید: دو طرف با ابراز رضایت از میزان پیشرفت در حوزه همکاری و تصدی‌گری امور هسته‌ای، برای برگزاری سمینار بعدی در سال 2019 در ایران توافق کردند.

سومین سمینار همکاری‌های هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپا دوشنبه و سه شنبه در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شد.

علاوه بر این سمینار، گفتگوهای بلندپایه سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا نیز به ریاست مشترک عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه و هلگا اشمید، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر