jamejamonline
بازار عمومی کد خبر: ۱۱۷۷۵۹۵   ۳۰ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۸:۱۲

نرخ ارز در کشور از ابتدای سال 1397 تا به امروز دچار سیر صعودی شده است. البته با تدابیری که بانک مرکزی و دولت در نظر گرفته میزان رشد نرخ ارز کنترل شده و رو به افول است.

بررسی التهابات ارز در کشور | قیمت دلار و سایر ارزها

قیمت همه ارزها و همچنین قیمت دلار آمریکا دستخوش افزایش نرخ شده اند.

حتما برای شما هم سوال شده که علت این افزایش در چیست؟ با انعقاد برجام، آمریکا توافق کرد تا تحریم های ناجوانمردانه علیه کشورمان را معلق کرده و دیگر تحریم جدیدی نیز اعمال نکند. این تحریم ها شامل همه موارد بود.

اما با خروج دونالد ترامپ از برجام و عملا بی فایده شدن برجام و بازگشت تحریم ها علیه کشور قیمت دلار آمریکا بار دیگر افزایش یافت. این افزایش نرخ سبب شده تا پول ملی کشور در مقابل سایر ارزها دچار افت ارزش شود و مردم کشور را با گرانی های عجیب و قریب و ناگهانی مواجه کند.

اما چرا ایران تحریم شد؟

ایران همواره برنامه موشکی خود را همواره موضوعی مستقل از مذاکرات هسته ای دانسته و آن را به عنوان حق دفاعی خود میداند. اما با تصویب قطع نامه شورای امنیت که ایران را به مدت 8 سال از انجام هرگونه فعالیت در رابطه با موشک های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک های هسته ای را دارند منع میکرد و آزمایش موشک بالستیک هدایت شونده عماد، دقیقا یک هفته بعد از تصویب قطع نامه مذکور از بهانه های آمریکا و متحدانش برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران بود.

دومین دلیل آمریکا مربوط به مواضع اسراییل است که توافق هسته گروه 1+5 را از همان ابتدا یک توافق بد و خطری برای امنیت منطقه می دانست. رژیم صهیونیستی همیشه اصرار بر آن داشت از آنجائیکه برنامه های موشکی ایران بخشی از توافق هسته ای با گروه 1+5 بوده، باید با دقت و وسواس بررسی شود. همین مواضع بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل را بر آن داشت تا اظهار نماید : اسرائیل هر گونه تخطی ایران از توافق های بین المللی از جمله برنامه های هسته ای، برنامه های موشکی را زیر نظر دارد.

در کل ایران به دلیل حفظ استقلال و قدرت خود در منطقه به نوعی تبدیل به قدرتی بزرگ در خاورمیانه شده است. همین مورد از دلایلی است که به کام آمریکایی ها خوش نمیاید، زیرا که آنها میخواهند قطب قدرت جهان باقی بمانند. آمریکا در قبال مسئله ترکیه هم نشان داده که از قدرت اقتصادی خود میتواند به عنوان سلاح علیه کشورها استفاده کند.

چرا لیر ترکیه سقوط کرد

از ابتدای سال میلادی 2017 و در پی گسترش تنش ها میان دولت ترکیه و آمریکا، دونالد ترامپ اقدام به وضع تعرفه های سنگین وارداتی به محصولاتی نظیر فولاد از ترکیه نمود که در پی این اقدام قیمت لیر ترکیه در مقابل دلار سقوط کرد.

این روند هم چنان ادامه داشته و با دستگیری کشیش آمریکایی که اردوغان او را از حامیان گولن "رهبر کودتا چیان" میداند بیشتر شده است. آمریکا خواهان آزادی او میباشد و از دلایل اصلی تنش ها میان ترکیه و آمریکا همین موضوع میباشد.

اردوغان البته با اعزام هیئت های دولتی به آمریکا و تشکیل جلسات میان دولت دو کشور سعی در کنترل اوضاع داشته اما همچنان هیچ توافقی میان دو کشور حاصل نشده است. از دلایل دیگری که به این موضوع دامن زده مسئله جدایی طلبان سوریه و کردهای عراق میباشد، که هر دو تحت حمایت آمریکا بوده و در مقابل ترکیه قرار گرفته اند.

افت ارزش ریال در مقابل سایر ارزها

با افت ارزش ریال ایران در مقابل دلار آمریکا سایر ارزها هم همانطور که گفته شد دچار تغییرات شدند.

بسته شدن سیستم بانکی «Swift» سبب شده تا پولهای ایران در کشورهای دیگر بلاک شده و بانک ها و سرمایه داران نتوانسته اند آنها را به کشور وارد کنند.

افزایش قیمت دلار آمریکا سبب شده تا سایر ارزها هم دچار سیر صعودی شوند، قیمت دلار کانادا و دلار استرالیا و میتوان گفت همه ارزهای مرجع در دنیا همین روند را داشته اند. البته همانطور که پیشتر گفتیم با تدابیر دولت و بانک مرکزی قسمتی از این تلاطم کنترل شده است.چرا دلار ارزان شد

دلیل کاهش نرخ ارز طبق گفته عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران مسائل اقتصادی نیست. مجید رضا حریری دلایل عمده افت قیمت دلار و سایر ارزها را دلایل سیاسی میداند و به گفته او دلایل اقتصادی تاثیر چندانی بر این میزان ندارند. وی گفت کاهش و افزایش نرخ ارزهای خارجی نشان دهنده ضعف در اقتصاد کشور است و بانک مرکزی باید شیب افزایش و کاهش نرخ دلار را کنترل نماید تا نرخ کاهشی دلار ادامه دار شده و پایین تر شود.

او علت اصلی این افزایش و کاهش در نرخ ارز را علل سیاسی دانست و جنبه های اقتصادی را بدون دخالت در این تلاطمات میداند. در حال حاضر کم کم روند نزولی در قیمت ارز دیده می‌شود، چرا که سفته‌بازان و و همچنین دارندگان پس‌انداز خرد مجبور شده اند ارز خود را به بازار عرضه کنند؛ بنابراین ارز روند نزولی در پیش گرفته است.

اقدامات کشورهای دیگر در مقابل دلار

کشورهایی نظیر روسیه و چین و همچنین اتحادیه اروپا در نظر دارند تا دلار را از معاملات خود حذف کنند. روسیه از اروپا خواسته تا خرید نفت خود از این کشور را با یورو پرداخت نماید.

اولین قدم را در این رابطه ایران و روسیه برداشتند، دو کشور قراردادی را در گذشته به امضا رساندند که در آن به تهاتر نفت و کالا پرداخته اند. این اقدام برای حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و روسیه کلید خورد که هر دوی این کشور تحت تحریم های آمریکا قرار گرفته اند.

این توافق در سال 2014 شکل گرفته و در سال 2015 تمدید شد. طبق این قرار داد روسیه در مقابل دریافت 100.000 بشکه نفت خام ایران، 45 میلیارد دلار کالا را به ایران صادر میکند.

ایران نیز در ماه مارس به بازرگانان خود دستور داد تا معاملات تجاری را با ارزهای دیگر انجام دهند و بازرگانانی که از این دستور سرپیچی کنند اجناس خود را نمیتوانند به ایران وارد کنند.

این اقدامات ایران و روسیه برای حذف دلار آمریکا از معاملات خود صورت گرفته و در حال حاضر نیز شرکتهای نفتی روسیه در صدد حذف دلار از معاملات خود هستند.

چین هم با جدیت سرگرم گسترش استفاده از ارز خود در تجارت نفت و سایر کالاها است. بین‌المللی شدن یوان، بخشی از ابتکار جاده ابریشم جدید شی جین پینگ، رییس جمهور چین است و با توجه میزان مصرف نفت چین، تجارت نفت بخش بزرگی از برنامه بین‌المللی سازی یوان است. چین اوایل امسال قراردادهای نفت به یوان را راه اندازی کرد و اگرچه جامعه تجاری در استقبال از این قراردادها محتاط مانده است اما برخی پیش‌بینی می‌کنند که یوان احتمالا جای دلار را به عنوان ارز نفتی جهانی خواهد گرفت. و در صورتی که اتحادیه اروپا در بلندمدت دوام پیدا کند، ممکن است یورو نیز به یوان بپیوندد. در کل روسیه و ایران در میان بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان هستند و ممکن است بزودی بشکه‌های نفت ب