jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۷۴۹۳۰   ۱۵ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۸:۰۴

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه آمریکا به لحاظ سیاسی و اقتصادی رو به زوال است، گفت: طرح‌های متنوع هسته‌ای را برای کار با اروپا طراحی کرده ایم.

همکاری‌ های هسته‌ای با اروپا ادامه دارد

به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صداوسیما، عباس عراقچی در برنامه تیتر امشب گفت: برخورد آمریکا با برجام و خروج یکجانبه از توافقی بین المللی و برگرداندن تحریم های یکجانبه همه نشانه های افول قدرت آمریکا و شکست هیمنه سیاسی و اخلاقی آنهاست زیرا در این اقدام نتوانستند جامعه بین الملل را با خود همراه کند و تمام تلاش آنها برای شکستن برجام بی نتیجه بود و این بی سابقه است.

وی افزود:قدرت دیگر آمریکا قدرت اقتصادی است که آن هم به چالش کشیده شده است و می بینیم که اروپا متحد استراتژیک آمریکا الان در مقابل آمریکا و در کنار ایران ایستاده است که نشان می دهد افول قدرت اقتصادی آمریکا هم شروع شده است و خود اروپایی ها هم گفتند موضوع فقط ایران نیست بلکه استقلال سیاسی و اقتصادی آنها هم مطرح است و همه این کشورها الان از سیطره دلار بر اقتصادشان ناراضی اند و می خواهند بانک مستقل اروپایی را ایجاد کنند.

معاون وزیر خارجه گفت: استفاده بیش از حد آمریکا از قدرت اقتصادیش و تحمیل غیر منطقی خواسته هایش، دارد خودش را تضعیف می کند و در عرصه نظامی هم همین گونه است و آمریکا دیگر نمی تواند با توان نظامی اش هر کاری که خواست انجام دهد و با این کارها در سراشیبی حرکت می کند.

عراقچی گفت: کاری که آمریکا می کند حرکت جدیدی نیست آقای اوباما هم همین کار را و سخت ترین تحریم ها را اعمال کرد و نتیجه نگرفت و مجبور شده پای مذاکره بنشیند و برجام را بپذیرد و آمریکایی ها هنوز یاد نگرفته اند که نه از تهدید و نه از تحریم هیچ نتیجه ای نخواهند گرفت و من تردید ندارم که ترامپ هم مجبور خواهد شد با زبان تکریم با مردم ایران صحبت کند.

معاون وزیر خارجه افزود: تحریم های شورای امنیت و اتحادیه اروپا رفع شده و آنچه الان اعلام شده که باز می گردد همان تحریم های یکجانبه آمریکاست و چیز جدیدی نیست البته تحریم های سنگینی است اما راه های ایستادگی در برابر آن را ما خوب بلدیم زیرا قبلا آن را تجربه کرده ایم با این فرق که الان اتحادیه اروپا در کنار ایران است و انزوای آمریکا مشهود است زیرا نتوانست حتی متحدانش را در این مسیر با خود همراه کند و به جز رژیم صهیونیستی، و عربستان هیچ کس از آنها حمایت نکرد.

عراقچی گفت: مواضع سیاسی اروپایی ها بسیار خوب بوده است و می توان گفت جسورانه بوده است برای این که در موضوع برجام صراحتا مقابل امریکا ایستاده اند و بیانیه هایی که از جلسات ما با اروپایی ها بیرون آمده بیانیه هایی محکم بوده است و در حمایت از برجام اروپایی ها سرگرم ایجاد ساز وکار مالی ویژه ای به نام SPV هستند که مبادلات بانکی و مالی اروپا با ایران از طریق آن انجام خواهد شد.

معاون وزیر امور خارجه افزود: البته این مکانیزم مالی جدید پیچیده است و عملیاتی شدن آن زمان می برد که بعد از عملیاتی شدن، کشورهای غیر اروپایی هم خواهند توانست به آن بپیوندند.

عراقچی گفت: آمریکایی ها به اهدافشان از تحریم ها نخواهند رسید و آنها می خواستند و صراحتا اعلام کردند که می خواهند فروش نفت ایران را به صفر برسانند اما دیدیم که خریداران نفت ایران با آمریکا صحبت کردند و آمریکا را مجبور کردند آنها را معاف کند که 4 کشور که معاف شدند از خریدران اصلی نفت ایران هستند یعنی کره، ژاپن، چین و هند. که این نشان می دهد به هر حال در به صفر رساندن فروش نفت ایران شکست خوردند.

این مسئول وزارت خارجه گفت : ترامپ مسیر شکست خورده را مجددا دارد تجربه می کند و افرادی که دور ایشان جمع شده اند همه دچار توهم اند و امید به این که فشار حداکثری ایران را به زانو درآورد و به پای میز مذاکره بکشد امید واهی است و ما با سیاست هایی که اتخاذ کرده ایم از تحریم عبور خواهیم کرد و این برهه را با صلابت و قدرت پشت سر خواهیم گذاشت.

عراقچی گفت: ارتباطات ما با چین و روسیه از لحاظ سیاسی و اقتصادی و راهبردی بسیار گسترده و جامع است و آنها قبلا خیلی به ما کمک کرده اند و و با مذاکراتی که با آنها داشته ایم همکاری های ما مانند گذشته ادامه خواهد داشت و ما با این کشورها و نیز هند ساز و کارهای مالی دوجانبه براساس ارزهای محلی طراحی کرده ایم.

معاون وزارت خارجه با بیان این که هر چه داریم از مردم است گفت: ما به خودمان و خدای خود متکی هستیم و امنیت جمهوری اسلامی از مردم خودش نشأت می گیرد و تا وقتی که وحدت ملی و توانایی های ملی و داخلی پشت سر نظام و دولت باشد از همه مشکلات عبور خواهیم کرد و قدرت ما در وحدت، گفتمان شهادت و نیز توان سخت افزاری و نظامی و نیز توان دیپلماسی است که آمریکا را منزوی کرده است.

عراقچی درباره جنگ یمن هم گفت: آنچه در عرصه میدانی جنگ در یمن می گذرد، مقاومت مردم و تغییر صحنه جنگ به نفع آنها، نشان از شکست عربستان و ائتلاف ضد یمنی است که نشان می دهد عربستانی ها مسیر غلطی را در تحمیل جنگ به مردم یمن رفتند و جز شکست و رسوایی چیزی نصیبشان نشده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام یک خسارت محض

برجام یک خسارت محض

انعقاد قرارداد برجام برای جمهوری اسلامی ایران یک خسارت محض بود. تنها حسنی که می‌توان برای این توافق قائل بود این است که یک جریانی در داخل کشور ایمان پیدا کرد که اعتماد بالا در عرصه دیپلماسی خارجی به چند کشور غربی بدون توجه به پشتوانه‌ های داخلی نتیجه نمی‌دهد و این اعتماد کاملا غیرمنطقی و بدون مبناست.

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

آنچه امروز تحت عنوان توسعه یا توسعه پایدار در جهان‌ می‌شناسیم، فرآیندی است که به‌ دنبال‌ آن منابع قدرت، ثروت، آموزش و بهداشت، به‌ صورت یکسان در مناطق جغرافیایی یک کشور در دسترس همه طبقات قرار گیرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر