jamejamclick
کلیک امنیت کد خبر: ۱۱۷۴۸۰۴   ۱۴ آبان ۱۳۹۷  |  ۱۴:۲۰

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخداد های رایانه ای از کشف آسیب پذیری جدید در مایکروسافت و حملات فیشینگ خبر داد و اعلام کرد: مدیران شرکت ها، پیوست های ایمیل ناخواسته از منابع مشکوک را باز نکنند.

پیوست ایمیل‌ های مشکوک را باز نکنید

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای کشور اعلام کرد: محققان، آسیب‌پذیری وصله نشده ای را در ویژگی ویدئوآنلاین (Online Video) مایکروسافت کشف کرده‌اند که به مهاجمان امکان ارسال فایل‌های مخرب به سیستم قربانی را می‌دهد.

گزارش مرکز ماهر تاکید دارد: این اشکال هنگامی رخ می‌دهد که کاربر یک ویدئو را از طریق ویژگی
«Video Online» در یک سند «ورد» (‫Word) تعبیه کند. این آسیب‌پذیری در فایل «xml» وجود دارد که در آن، شاخص «embeddedHtml» به یک کد «iframe» در یوتیوب اشاره دارد.

مرکز ماهر اعلام کرد: هکرها می‌توانند کد iframe فعلی یوتیوب را با HTML/JavaScript مخرب که توسط اینترنت اکسپلورر ارائه می شود، جایگزین کنند.

براساس گزارش مرکز ماهر از گفته‌ محققان، تغییر گذرواژه‌ ویدئوی یوتیوب جاسازی‌شده در یک سند Word، برای مهاجمان بسیار آسان است آن‌ها فقط باید فایل «document.xml» را ویرایش کنند و لینک ویدئو را با بار مخرب جایگزین کنند.

گزارش مرکز ماهر اضافه می کند: محققان گمان می‌کنند که مهاجمان ممکن است از این تکنیک برای حملات فیشینگ استفاده کنند، زیرا سند، ویدئوی جاسازی‌شده با لینک به YouTube را نشان می‌دهد، در حالی که ممکن است یک کد مخفی HTML/JavaScript در پس‌زمینه اجرا و منجر به اجرای کد بیشتر شود.

مرکز ماهر اعلام کرد: هکرها برای استفاده از این حمله، یک لینک ویدئو را داخل سند Word جاسازی کرده و آن را با استفاده از ایمیل فیشینگ برای قربانی ارسال و سپس کاربران را به بازکردن فایل Word ترغیب می ‌کنند.

گزارش مرکز ماهر ادامه داده است: با این ترفند، کاربران هدف ممکن است هیچ چیز بدبینانه‌ای را مشاهده نکنند، زیرا بازکردن سند دارای ویدئوی جاسازی‌شده، هیچ اخطاری ایجاد نمی‌کند، این اشکال بر مایکروسافت آفیس 2016 و تمام نسخه‌های قبلی دارای ویژگی «Video Online» تأثیر می‌گذارد.

مرکز ماهر اعلام کرد: محققان سه ماه پیش این آسیب‌پذیری را به مایکروسافت گزارش کردند اما به‌نظر می‌رسد مایکروسافت قصد ندارد این مشکل را حل کند و معتقد است نرم‌افزار Word، تفسیر HTML را به‌درستی انجام می‌دهد.

مرکز ماهر به مدیران شرکت‌ها توصیه کرد: سندهای Word دارای برچسب «embeddedHtml» در فایل «document.xml» اسناد Word را مسدود کنند و پیوست‌های ایمیل ناخواسته را از منابع ناشناخته یا مشکوک باز نکنند.

حملات فیشینگ (Phishing) عبارت از ترغیب کاربران به افشای اطلاعات محرمانه شخصی با استفاده از هویت‌های قلابی و ساختگی است.

به منظور تدارک و یا برنامه‌ریزی یک تهاجم از نوع حملات مهندسی اجتماعی، یک مهاجم با برقراری ارتباط با کاربران و استفاده از مهارت‌های اجتماعی خاص (روابط عمومی‌مناسب، ظاهری آراسته و...)، سعی می‌ کند به اطلاعات حساس یک سازمان و یا کامپیوتر شخصی، دستیابی و یا به آنان آسیب رساند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

حضور هوشمندانه مردم در انتخابات

جمهوری اسلامی ایران دارای یک نظام مردم‌سالار دینی است و محصول انقلاب اسلامی ایجاد بزرگ‌ترین نظام دموکراتیک بر‌مبنای تفکر اسلامی در سطح دنیاست.

شعار زدگی در بهداشت و درمان

شعار زدگی در بهداشت و درمان

دیروز رئیس‌جمهوری گفت کارنامه هشت سال فعالیت دولت در زمینه بهداشت و درمان از زمان هخامنشیان تاکنون بی‌نظیر بوده است.

مشارکت مبنای اقتدار کشور

مشارکت مبنای اقتدار کشور

یک: انتخابات ۲۸خرداد از طرفی فریضه شرعی، ملی و حق قانونی آحاد ملت و از طرفی خروش عمومی و مصونیت بخش مردم بصیر ایران اسلامی در برابر دسیسه دشمنان است و از سوی دیگر مایه حفظ اعتبار نظام، تحکیم هرچه بیشتر آرمان‌های اصیل نظام اسلامی و منشأ خیرات و برکات ملموس در کشور است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر