jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۷۳۷۳۷ ۰۹ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

کاوشگر اروپایی مارس اکسپرس تصاویر حیرت‌انگیزی از یک ابر بزرگ در مریخ به زمین مخابره کرده است. این ابر حاوی یخ آب است و در ارتفاع 20 کیلومتری از دهانه آتشفشانی موسوم به آرسیا در نزدیکی خط استوای مریخ تشکیل شده است.

کشیدگی ابر کشفشده به حدود 1500 کیلومتر میرسد؛ تقریبا به اندازه فاصله بین تهران تا زاهدان! بزرگی این ابر به حدی است که اکنون با تلسکوپهای آماتوری در زمین نیز میتوان آن را تشخیص داد. مارس اکسپرس از 22 شهریور تاکنون با هدف بررسی تغییرات و منشاء شکلگیری ابر مریخی، آن را زیر نظر دارد. دادههای مارس اکسپرس نشان میدهد علت شکلگیری این ابر به فعالیتهای آتشفشانی ارتباطی ندارد و جریانهای جوی باعث پیدایش آن شده است. اگرچه شیب جانبی و دامنه آتشفشان آرسیا بر ساختار و ظاهر آن تاثیر میگذارد. آنچه در مشاهدات اخیر مارس اکسپرس باعث حیرت دانشمندان شد، ابعاد بزرگ این ابر بود. این ابر بلافاصله پس از فروکشکردن توفان سراسری در مریخ به وجود آمده است. توفانی که بیش از چهار ماه کل سیاره را در برگرفته بود و حجم ذرات معلق در جو این سیاره به حدی بود که عملا امکان مشاهده سطح مریخ وجود نداشت. از این رو مطالعه چنین ابرهایی به دانشمندان کمک میکند تا تاثیر گردوغبار را روی شکلگیری و ساختار ابرهای مریخی بررسی کنند. مارس اکسپرس حدود دوماه پیش هم خبرساز شد و دانشمندان اروپایی اعلام کردند دادههای این کاوشگر نشان میدهد در زیر سطح منطقهای در قطب جنوب مریخ، مقادیر قابل توجهی آب مایع وجود دارد. مارس اکسپرس در حال حاضر بیش از 15 سال است در مدار مریخ به ماموریت خود ادامه میدهد.

محمدرضا رضایی

جام‌جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر