jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۷۳۰۹۴ ۰۵ آبان ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور از ارائه طرحی برای تعیین ۱۴ سکه بهار آزادی طرح قدیم به عنوان معیار محاسبه مهریه در محاکم قضایی خبر داد.

به گزارش خانه ملت، ابوالفضل ابوترابی افزود: جمعبندی ما در مورد مهریه به سه دسته تقسیم میشود که اول برای مردانی که بتازگی عقد کردهاند و برای بدهی مهریه در زندان هستند که باید تدبیری برای رفع مشکل آنها اندیشیده شود، کما اینکه تاکنون
تعداد 4500 نفر به دلیل بدهی مهریه در زندان
بهسر میبرند و پروندههای حقوقی تعدیل اقساط مهریه و سکهها نیز 19 درصد افزایش داشته است.

نماینده مردم نجفآباد، ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که در این طرح لحاظ شده، این است که برای اصلاح روند محاسبه مهریه در آینده تدبیری بیندیشیم، بنابراین ماده واحدهای ذیل تبصره 3 ماده 19 قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی طراحی کردیم مبنی براینکه رئیس قوه قضاییه میتواند در طول مدت دو سال بدون دادخواست موردی در محاکم نسبت به کاهش قیمت سکه با ابلاغ بخشنامه به تمام محاکم اقدام کند و چون قانون است، محاکم مکلف به اجرای آن هستند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور عنوان کرد: بیتردید نرخ سکههای مندرج در مهریه باید به تناسب تورم افسارگسیخته براساس توانایی مردان کاهش یابد تا از تعداد ورودی بدهکاران مهریه به زندان ناشی از عجز در پرداخت کاسته شود.

وی یادآورشد: ما برای نحوه پرداخت مهریه در آینده نیز مهریه حضرت زهرا (س) را ملاک قرار دادهایم که در شرایط کنونی 14 سکه بهار آزادی طرح قدیم تعیین شده است، اما همچنان این مقدار محل اختلاف است.

ابوترابی در بیان نحوه دریافت این میزان مهریه در محاکم قضایی عنوان کرد: اگر خانمی برای دریافت 14 سکه بهار آزادی به محاکم قضایی ورود کند اصل بر این گذاشته میشود که مهریه خود را دریافت نکرده است و میتواند به طورمستقیم به اجرای احکام دادگستری مراجعه کند و فرآیند دادرسی حفظ میشود و چنانچه مرد از پرداخت آن امتناع ورزد به مجازات حبس محکوم میشود، چرا که همه از توان مالی لازم برای پرداخت این میزان مهریه به صورت نقد یا اقساط برخوردار هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

دولت تجدیدنظر کند

دولت تجدیدنظر کند

محسن فخری‌ زاده، مرد درجه‌ یک صنعت‌ هسته‌ای کشور بود که در گسترش آموزش و پژوهش در ایران و تشکیل هسته‌های علمی نقش اساسی بر عهده داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر