jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۱۷۲۹۵۷   ۰۵ آبان ۱۳۹۷  |  ۱۵:۱۲

اصغر زارعی در گفت‌وگو با جام‌جم آنلاین تشریح کرد:

مقابله با مقاومت یمن، پشت پرده دیدار نتانیاهو با سلطان قابوس

این کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: نتانیاهو به دنبال استفاده از هم مرزی عمان با یمن برای برطرف کردن نگرانی‌هایی جدی خود در منطقه است.

مقابله با مقاومت یمن، پشت پرده دیدار نتانیاهو با سلطان قابوس

جام‌جم آنلاین: روز گذشته به یکباره اعلام شد نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی طی سفر محرمانه‌ای به عمان رفته و با سلطان قابوس پادشاه این کشور دیدار کرده‌ است.

در حالی که خبرگزاری عمان پیشبرد فرآیند صلح در غرب آسیا و همچنین برخی مسائل دوجانبه را موضوع رایزنی‌های پادشاه عمان و نخست وزیر رژیم‌صهیونیستی اعلام کرده اما به نظر می‌رسد این سفر محرمانه زوایایی دیگری هم داشته است، به منظور بررسی زوایای این سفر به سراغ اصغر زارعی کارشناس مسائل غرب آسیا رفته‌ایم و در گفت‌وگو با این کارشناس مسائل غرب آسیا موضوع اهداف نتانیاهو از این سفر را بررسی کرده‌ایم که متن این گفت‌وگو در ادامه ارائه می‌شود.

ارزیابی شما از اهداف سفر محرمانه نتانیاهو به عمان چیست؟

سفر نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عمان یک سفر غیرمترقبه بود که به یکباره در اخبار اعلام شد و به همین دلیل هنوز اهداف سفر او به این کشور و دیدار با سلطان قابوس به خوبی مشخص نیست با این حال موضوع مسلم این است که سلطان‌نشین عمان از گذشته با رژیم جعلی صهیونیستی روابط پنهانی داشته است؛ عمان همیشه به عنوان دولتی میانه‌رو در میان کشورهای عربی سعی داشته که از روابط متعادل با دیگر کشورهای منطقه برخوردار باشد؛ عمان در روند سازش میان اعراب و اسرائیل هم به شکل بسیار پنهان نقش داشته باشد و همچنین با علنی شدن روابط کشورهای عربی با رژیم‌صهیونیستی سعی کرده است روابط جدیدی را با این رژیم برقرار کند.

باوجود این شرایط، اوضاع منطقه خصوصا وضعیت یمن، رژیم‌صهیونیستی را به هراس انداخته است، گسترش قدرت و نفوذ حوثی‌ها در این کشور و همچنین تهدیدی که مقاومت یمن می‌تواند با تسلط بر باب المندب بر منطقه استراتژیک شاخ آفریقا و محل عبور 70 درصد انرژی دنیا ایجاد کند، تهدید مستقیمی برای اهداف رژیم جعلی صهیونیستی و همچنان متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن است.

رژیم صهیونیستی در سرکوب جریانات مقاومت در سرزمین‌های اشغالی، جلوگیری از قدرت گرفتن جریانات مقاومت در فلسطین و راهپیمایی‌های بازگشت که از حدود 4 ماه پیش آغاز شده و هر روز گسترش بیشتری پیدا می‌کند ناکامی‌های متعددی داشته است؛ همچنین این رژیم در رسیدن به اهداف خود در سرزمین‌های پیرامونی مناطق اشغالی هم ناکام بوده است؛ رژیم صهیونیستی تصور می‌کرد می‌تواند با ایجاد بحران در سوریه تهدید را از مرزهای خود دور کند و با جابه‌جایی بشار اسد آرایش تابع غرب را در این کشور حاکم کند، همینطور صهیونیست‌ها بدنبال این بودند که در عراق شرایط را به نفع خودشان تغییر دهند ولی خوشبختانه اکنون با شکست تروریست‌ها در عراق و سوریه، حاکمیت دولتمردان ضدغربی، ضدآمریکایی و ضدصهیونیستی در سوریه و عراق مستحکم‌تر شده و این جریانات متمایل به مقاومت و جمهوری اسلامی ایران تهدید جدی برای اسرائیلی‌ها ایجاد کرده‌ا‌ند.

از طرف دیگر شکست عربستان سعودی در یمن و همچنین رفتار بسیار احمقانه‌ آنها در قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه شرایط را برای متحدان رژیم جعلی صهیونیستی در منطقه بسیار بدتر کرده است، در این شرایط شاید تصور صهیونیست‌ها این است که با تماس نزدیک با برخی از سران میانه‌رو عرب منطقه می‌تواند شرایط را به نفع خود و متحدانش تغییر دهد اما با وجود همه این مسائل، چیزی که در بعضی از تصاویر شاهد بودیم خبر از مساله دیگری هم می‌دهد اینکه نتانیاهو حتی بر روی نقشه در حال بررسی موقعیت این کشور با سلطان قابوس بود، نشان می‌دهد آنها به دنبال استفاده از هم مرزی عمان با یمن برای برطرف کردن نگرانی‌هایی جدی خود در منطقه است، از سوی دیگر هماهنگی عمان و جمهوری اسلامی ایران تهدیدات منطقه‌ای، آنها را بسیار جدی‌تر و نگرانی‌ آنها را بیشتر کرده است.

با توجه به همه این مسائل سفر نتانیاهو به عمان و دیدار با سلطان قابوس می‌تواند جهت هماهنگی سیاست‌ها و احتمالا مذاکراتی پیرامون چگونگی انتقال پیامد تحریم‌ها به جمهوری اسلامی ایران باشد، آن هم در شرایطی که سلطان قابوس و دولت عمان روابط خوبی با جمهوری اسلامی ایران داشته و بعضا به عنوان یک رابط بین ایران و آمریکا اقدام کرده است؛ همچنین این سفر هم می‌تواند نیم نگاهی از سمت رژیم جعلی صهیونیستی به روابط عمان با ایران برای انتقال پیام به ایران با توجه به شرایط جدید منطقه به همراه داشته باشد.

براساس اعلام رسمی مقامات عمانی و اسرائیلی این سفر به منظور رایزنی در خصوص مذاکرات سازش فلسطین انجام شده است، به نظر شما این اعلام چه مقدار واقعیت دارد؟

فکر می‌کنم موضوع نقش عمان در مذاکرات سازش بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان یک بحث حاشیه‌ای است چرا که عمان نقش آن چنانی در موضوع مذاکرات سازش نداشته است.

با مطرح شدن موضوع معامله قرن توسط ترامپ، دولت این کشور اقداماتی را برای عملیاتی شدن این طرح انجام داد که از جمله آنها انتقال مرکز دیپلماتیک ایالات متحده از تلاویو به بیت‌المقدس غربی بود، همچنین آمریکایی‌ها و مقامات رژیم صهیونیستی با متحدین خود در منطقه بر روی این موضوع کار کرده‌اند و فکر می‌کنم اکنون از میان 22 عضو اتحادیه عرب بین 16 تا 17 کشور عملا در برابر اقدامات آنها سکوت کرده‌اند و برهمین اساس روابط پنهانی که در گذشته مطرح بود اکنون کاملا علنی شده است، حتی قرار است در مسابقاتی که در آینده نزدیک در امارات برگزار می‌شود نماینده رژیم جعلی صهیونیستی رسما با پرچم این رژیم در مسابقات حضور پیدا کند و وزیر مربوطه رژیم جعلی صهیونیستی هم در این مسابقات حضور خواهد داشت. همه این‌ها نشان می‌دهد بحث بیانیه عمان و رژیم صهیونیستی در خصوص روند سازش می‌تواند موضوع حاشیه‌ای و فریب دیپلماتیک باشد و موضوع عمیق‌تر از این است که آنها بخواهند عمان را به عنوان یک مهره اصلی در روند سازش وارد کنند یا کارت عمان در روند سازش تاثیرگذار باشد.

آیا عمان می‌تواند نقش عامل صهیونیست‌ها برای مقابله با مقاومت را بازی کند؟

عمانی‌ها سعی کرده‌اند با عدم اعلام مواضع مشخص در مسائل مختلف منطقه‌ای به عنوان یک دولت بی‌طرف در منطقه شناخته شوند و برهمین اساس نقش عمان در شورای همکاری خلیج فارس هم یک نقش میانه‌رو، محتاط و محافظه‌کار بوده است؛ عمانی‌ها تا به حال تلاش کرده‌اند در مسیر سایت‌های یک‌سویه عربستان قرار نگیرند و حتی در مناقشه بین سعودی‌ها و قطرها نقش بی‌طرفانه‌ای داشتند.
هرچند عمان با توجه به سابقه‌ای که در سیاست خارجی خود داشته، می‌تواند یک نقطه قابل اتکا برای انتقال برخی از پیام‌های آمریکا در منطقه نسبت به مقاومت باشد اما این کشور از پشتوانه و فاکتورهای لازم برای اثرگذاری بیش از این برخوردار نیست؛ عمان به دلیل اینکه هیچ کدام از فاکتورهای لازم برای اقدامات بیشتر را ندارد صرفا می‌تواند به عنوان یک پیام‌رسان و کشوری که خواسته‌ها و مطالبات را بین طرف‌ها انتقال می‌دهد عمل کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

مرثیه‌ای برای «عمو‌ قاسم»

یک) هرآنچه از تو بیادم می‌آید آلوده به غم است. تو یک جاعل بودی، یک کلاهبردار حرفه‌ای. دردهای کمرشکن را در مشتهایت پنهان می‌کردی و ناگهان چون شعبده‌بازی چیره دست سرودی خجسته از کلاه جادویی کلمات بیرون می‌کشیدی.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر