jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۷۱۴۸۱   ۲۸ مهر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی نشست سالانه موسوم به «نشست باشگاه مباحثه والدای» در سوچی در خصوص طیف گسترده‌ای از مسائل نظیر جنگ سوریه، سلاح‌های هسته‌ای و سیاست‌های نظامی و دفاعی کشورش و همچنین روابط دوجانبه با آمریکا، چین و ژاپن اظهارنظر کرد.

به گزارش اسپوتنیک، پوتین در این سخنرانی درباره گرونگاگیری ۷۰۰ تن از سوی گروه تروریستی داعش در مناطق تحت کنترل آمریکا در سوریه گفت: ما شاهد تحولاتی در سمت چپ رودخانه فرات هستیم و همکاران ما این تحولات را میدانند. این منطقه تحت کنترل شرکای آمریکایی ماست. آنها در آنجا به نیروهای مسلح کرد تکیه دارند، اما مشخص است که آنها در این کنترل موفق نبودند و اعضای داعش در چندین منطقه باقی ماندهاند. او تاکید کرد اخیرا داعش حضورش را گسترش داده و ۱۳۰ خانواده متشکل از حدود ۷۰۰ نفر را به گروگان گرفته که شامل اتباع اروپایی و آمریکایی میشوند و در بخشی از سوریه که تحت کنترل نیروهای مورد حمایت آمریکا بوده، اتفاق افتاده است.

سخنگوی پنتاگون در واکنش به صحبتهای پوتین مبنی بر گروگانگیری داعش و ربودن 700 نفر در منطقه دیرالزور سوریه از جمله چند آمریکایی گفت: وزارت دفاع آمریکا اطلاعی در مورد گروگان گرفته شدن اتباع آمریکایی در نزدیکی شهر دیرالزور ندارد.

رئیسجمهور روسیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دکترین هستهای روسیه دربر دارنده یک حمله پیشدستانه نیست، اما مسکو مصمم به پاسخ به هرگونه حمله نخست از جانب هر متجاوز بالقوه است. ایده ما پاسخ به یک حمله پیشدستانه است. آن دسته از کسانی که میدانند نیازی به اینکه من این را توضیح بدهم ندارند اما من باردیگر میگویم معنی این مطلب این است که ما آماده استفاده از تسلیحات هستهای تنها زمانی هستیم که مطمئن شویم یک متجاوز بالقوه به روسیه و خاک ما حمله میکند. در آن صورت ما به عنوان «شهید» به بهشت میرویم و متجاوزها به سادگی کشته خواهند شد. زیرا متجاوز باید بداند تلافی کردن غیرقابل اجتناب است و از بین خواهد رفت .

پوتین همچنین یاد آور شد: ما در پاسخ به تشکیل سیستم دفاع موشکی آمریکا موشکهای خودمان را ارتقا میدهیم که برخی از این موشکها به خدمت گرفته شده و برخی هم در ماههای آینده مستقر میشوند که منظور من سیستم مافوق صوت آوانگارد است.

رئیسجمهور روسیه در باره قتل جمال خاشقجی روزنامهنگار منتقد عربستان نیز گفت: تا آنجا که من میدانم این روزنامهنگار گمشده در روسیه زندگی نمیکرده بلکه در آمریکا بوده است. پس از این لحاظ البته آمریکا بخشی از مسؤولیت را بابت اتفاقی که برای او افتاد به دوش میکشد. ضروری است تا زمانی که تحقیقات تمام شود، منتظر باشیم و روسیه نمیتواند تخریب کردن روابطش با عربستان بدون دانستن اینکه چه اتفاقی افتاده را برای خودش توجیه کند. به هرحال اگر کسی به این اعتقاد و درک رسیده که قتلی اتفاق افتاده، من امیدوارم سند و مدرکهایی ارائه کند. آنوقت من بر این اساس تصمیمهای متناسب را خواهم گرفت .

ولادیمیر پوتین در بخشهای دیگری از صحبتهایش گفت: ما معاهده دوستی با چین امضا کرده و به سطح بالایی از تفاهم دوجانبه بین دو طرف رسیدهایم که بیسابقه است. روسیه همچنین در مسیر خارج کردن دلار از اقتصادش و قطع وابستگی اقتصاد خود به دلار قرار دارد البته ما این کار را نه به خاطر تضعیف دلار آمریکا بلکه به خاطر امنیت خود روسیه انجام میدهیم .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر