مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که دولت سوریه حامی حضور ایران در این کشور باشد، در سوریه خواهد ماند تا استقلال سوریه به‌طور کامل تضمین شود.
کد خبر: ۱۱۶۷۰۷۲
ولایتی: جبهه مقاومت اجازه نخواهد داد یک وجب از خاک سوریه جدا شود

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، علی اکبر ولایتی رئیس هیأت موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در دیدار جمال عبدالله رئیس هیأت عالی علمی و دانشگاهی دمشق و هیات همراه که عصر امروز در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: خدمت شما مهمانان عزیز و استادان گرامی کشور برادرمان سوریه خوشامد می‌گویم. ما هرگاه با برادران و خواهران سوری دیدار می‌کنیم، از شجاعت، مقاومت و پایداری آنها در مقابل دشمنان متعددی که داشته‌اند، تجلیل کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه اساتید دانشگاه های سوریه در مقاومت مردم این کشور نقش برجسته ای داشته اند، تصریح کرد: اساتید، فرهیختگان، روشنفکران و اهل تدبر هستند که ضرورت مقاومت را برای مردم توجیه می کنند و اکنون که بیش از 7 سال از این مقاومت می‌گذرد، زمان نشان داد که حق با دولت و مردم سوریه بوده و بهترین گواه، دلیل عملی و مقایسه ای این پیروزی است.

ولایتی با مقایسه آینده سوریه با لیبی گفت: لیبی کشوری مسلمان و مستقل بود که آن را اشغال و تجزیه کردند و گروه ها و کشورهای مختلف مانند غارتگران تاریخ بشر به این کشور هجوم آوردند و اموال این کشور که مهمترین آن نفت بود را غارت می‌کنند، به طوری که در شرق لیبی یک دولت، در غرب این کشور دولتی دیگر حکومت می کند و در مرکز و جنوب لیبی هر قبیله تبدیل به یک حکومت شده، به طوری که این کشور به چند هزار سال قبل بازگردانده شد، در صورتی که لیبی محل کارتاژها و فینیقی ها بود.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: این نظر آمریکایی ها و صهیونیست‌هاست که کشورهای اسلامی را تجزیه و تضعیف کنند و ثروت و امکانات مسلمانان را به غارت ببرند، مانند بلایی که بر سر سومالی و سودان آوردند.

ولایتی در ادامه یادآور شد: بخش اعظم نفت سودان در جنوب این کشور بود و آمریکایی ها و صهیونیست ها آن قدر تلاش کردند تا توانستند جنوب سودان را جدا کنند و می‌خواستند شرق و غرب آن را هم تجزیه کنند که بحمدالله موفق نشدند، می خواهندهمین بلا را بر سر یمن می درآورند ، همانطور که در افغانستان نیز همین کار را انجام دادند و در عراق نیز می‌خواستند انجام دهند که موفق نشدند و همین مثال ها کافی است که قصد غربی ها را بدانیم.

وی در پایان گفت: آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها سال‌ها پیش می‌خواستند لبنان را هم تجزیه کنند، به طوری که سال 82 تا جنوب لبنان آمدند، اما به دلیل تشکیل مجموعه حزب الله نتوانستند در عراق، سوریه و لبنان به اهداف شان برسند.

در جلسه امروز علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت امنا و رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی با اعضای هیأت علمی دانشگاه دمشق در محورهایی از جمله تجزیه سوریه، محور مقاومت، تبادلات علمی و دانشگاهی، بحث و گفتگو شد.

در ادامه این جلسه ولایتی در پاسخ به سؤال یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه دمشق مبنی بر تجزیه سوریه و حضور مستشاری ایران در این کشور، اظهار داشت: همه کشورها این موضوع را می‌دانند که ایران نقش تعیین‌کننده‌ای را در منطقه دارد.

وی تأکید کرد: شرق و غرب سوریه یکی است و جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که دولت سوریه حامی حضور ایران در این کشور باشد، در سوریه خواهد ماند تا استقلال سوریه به‌طور کامل تضمین شود.

مشاور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: جبهه مقاومت اجازه نخواهد داد یک وجب از خاک سوریه جدا شود. این موضوع آمریکایی‌ها را عصبانی کرده و به همین دلیل است که آنها همواره می‌گویند که ایران باید از منطقه بیرون برود.

ولایتی افزود : ترامپ خواهد رفت اما سوریه، عراق، لبنان و دیگر کشورهای اسلامی بر جای خواهند ماند؛ همچنین امیدواریم که کشور لیبی از شرّ شیاطین استکبار خلاص شود و امیدواریم دست سعودی‌ها و صهیونیست‌ها از سر مردم یمن کنده شود و مردم یمن به آزادی برسند.

وی در پایان گفت: سرنوشت کل کشورهای منطقه به یکدیگر وابسته است و هدف دشمنان این است کشورهای منطقه را از یکدیگر جدا کنند اما این خواب آشفته آنها هیچ‌گاه تعبیر نخواهد شد.

راه‌اندازی مرکز مطالعات تهران و پکن

همچنین علی اکبر ولایتی در حاشیه بازید هیات چینی گفت: در این جلسه قرار شد با راه‌اندازی مرکز مطالعات مشترکی که در تهران و پکن اجرایی می‌شود تبادل نظر دو کشور انجام شود.

رئیس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد تاکید کرد: در این راستا موضوعات تبادل دانشجو و استاد نیز پیگیری خواهد شد.

ولایتی خاطرنشان کرد: محدودیت‌ها و مشکلاتی که کشورهای غربی با ایران ایجاد می‌کنند با ملاقات‌های علمی و آموزشی که بین ایران، چین و روسیه صورت می‌گیرد و توسعه روابط علمی و فناوری بین دانشگاه‌های ایرانی و خارجی این محدودیت‌ها را رفع کنیم.

ولایتی تصریح کرد: قرار شد که هیأت ایرانی ظرف یک ماه آینده به پکن سفر کرده و مرکز مطالعاتی که مد نظر است را تشکیل دهیم.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: چین جزء پیشرفته‌ترین کشورها در حوزه علم و تکنولوژی دنیا محسوب می‌شود که روابط استراتژیکی هم با ایران دارد بنابراین می‌کوشیم در دیپلماسی نگاه به شرق پیشرفت خود را با سرعت بیشتری ادامه دهیم و محدودیت‌ها و تحریم‌های در این حوزه را از بین ببریم لذا تبادلات و مذاکرات علمی و فناوری و آموزشی در این بخش بسیار مهم است.

ولایتی اظهار داشت: دشمن مشترک ایران و چین آمریکاست ضمن اینکه آمریکا به دلیل زیاده‌خواهی خود هر کشوری که مخالفش باشد را با توسل به رئیس جمهور بی‌عقلش یعنی ترامپ، تحریم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در حالیکه این تحریم‌ها منجر به منزوی شدن واشنگتن خواهد شد بنابراین در سازمان ملل همه کشورها به اظهارات رئیس جمهور آمریکا خندیدند.

رئیس هیأات مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: آمریکا نمی‌خواهد در غرب آسیا کشوری به نام ایران و در شرق آن کشور قدرتمندی مانند چین حضور داشته باشد در حالیکه تهران و پکن براساس توانمندی‌های خود مانع از تخریب استقلالشان می‌شوند.

وی اظهار داشت: نتانیاهو فردی مجنون و حاکم در کشوری غاصب است.

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد تاکید کرد: نفرین فلسطینی‌ها باعث شده که نتانیاهو در آنجا حاکم باشد و وقتی او در سازمان ملل حرف‌هایی مانند حرف اخیر و همچنین نقاشی‌هایی را نشان می‌دهد همه دنیا به حرف‌های وی می‌خندند لذا این اظهارات وی نامأنوس بوده که کسی به آن توجهی نمی‌کند و ارزش پاسخ دادن هم ندارد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها