jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۶۶۷۷۷   ۰۵ مهر ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

اختلافات سیاسی در عراق بر سر تعیین نامزد ریاست جمهوری و نخست‌وزیری همچنان ادامه داشته و هر حزب و گروهی برای دیگران خط‌ونشان کشیده یا تهدید به اقدام انفرادی می‌کند. در ادامه این اختلافات روز گذشته ائتلاف معروف به سازندگی اعلام کرد اگر توافق‌ها برای تعیین نامزد نخست‌وزیری شکست بخورد، به تنهایی نامزد را تعیین خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، احمد الکنانی گفت: ائتلاف البناء فراکسیونی قوی و پایبند است. اسامی جدیدی از ائتلافهای الوطنیه و النصر طی روزهای گذشته رسما به فراکسیون ما پیوستهاند برای همین از حیث تعداد برای تعیین نامزد نخستوزیری مشکلی نداریم. وی افزود: ما به تعیین نامزد نخستوزیری از طریق توافق با فراکسیون اصلاح و بازسازی پایبندیم، اما در صورتی که به توافق درباره یک نامزد دست نیابیم میتوانیم به تنهایی نامزد را تعیین کنیم.

چند روز پیش گروههای عراقی گفتند بر سر عادل عبدالمهدی توافق کرده اند و تقریبا او 95 درصد از شانس پیروزی برخوردار است. با این حال طی روزهای گذشته رایزنیهای جدیدی بین ائتلاف به رهبری حیدر العبادی و مقتدی صدر صورت گرفت که این معادلات را برهم زد. به همین دلیل حیدر العبادی که تا دیروز شانس خود را برای نخستوزیری از دست رفته میدانست در سخنانی تازه گفته است: درخواستها برای استعفای دولت او سیاسی بوده و بدون تکیه بر قانون اساسی است. از سوی دیگر مساله تعیین ریاست جمهوری عراق نیز همچنان در هالهای از ابهام قرار دارد. گرچه برخی سیاستمداران احتمال معرفی برهم صالح را قطعی میدانند، اما حزب دموکرات کردستان عراق با این مساله مخالف بوده و فواد حسین را نامزد معرفی کرده است. روز گذشته یک عضو ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر تأکید کرد با توجه به پیشینه برهم صالح و فضای فعلی عراق شانس او برای ریاست جمهوری از رقبایش بیشتر است. از سوی دیگر فواد حسین نامزد حزب دموکرات کردستان عراق برای ریاستجمهوری این کشور در سخنانی به صراحت گفت برگزاری همهپرسی استقلال کردستان مشروعیت داشته است. فواد حسین افزود: هیچ بندی در قانون اساسی عراق نیامده که همهپرسی کردستان را ممنوع اعلام کند. وی با تشکر از مسعود بارزانی و حزب دموکرات برای طرح نامزدیاش برای ریاستجمهوری اظهار داشت، بارزانی به دنبال حل مشکلات با بغداد است و باید روابط قوی بین دو طرف ایجاد شود به نظرم من میتوانم مشکلات بغداد و اربیل را حل کنم. پیشبینی میشود اظهارات فواد حسین یک بار دیگر اختلافات را بین بغداد و اربیل دامنزده و راه را برای تعیین رئیسجمهور آینده ناهموارتر سازد .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر