تلاش عجیب برای ترخیص خودروهای لوکس از گمرک

در حالی که بنا بر اظهارات وزیر ارتباطات ۷۲۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه در انبارها توقیف یا دپو شده، تحرکات برای ترخیص خودروهای لوکس وارداتی بالا گرفته است.
کد خبر: ۱۱۶۴۳۷۶

به گزارش تسنیم، در حال حاضر بازار با افزایش شدید قیمت گوشیهای وارداتی مواجه شده و بسیاری از مردم با وجود نیاز به تعویض یا خرید تلفن همراه، امکان خرید گوشی جدید را ندارند.

چندی قبل وزیر ارتباطات با تاکید بر گران شدن قیمت گوشی به دلیل افزایش قیمت دلار گفته بود: در حال حاضر 720 هزار دستگاه موبایل توقیف شده که 120 هزار مورد آن توقیف قضایی و 600 هزار مورد نیز در بخش گمرک است. افزایش قیمت گوشی دو دلیل دارد؛ نخست افزایش نرخ ارز و دوم نبود کالا در بازار. برخی میگویند رجیستری واردات گوشی را کاهش داد اما براساس آمار میگویم پس از رجیستری، گوشی بیشتری به کشور وارد شده است.

گفتنی است، وزیر ارتباطات با وجود گرانی شدید تلفن همراه در بازار چند بار وعده آزادسازی و توزیع گوشیهای توقیفی را داده بود؛ اما تا امروز این وعده عملی نشده است. اکنون آذری جهرمی تاکید کرده است که او مسؤول تنظیم بازار نیست. به گفته جهرمی، در بازار موبایل، فقط بخش مقابله با قاچاق به عهده وزارت ارتباطات بوده و کنترل قیمت وظیفه ما نیست.

به نظر میرسد در حال حاضر مصرفکننده واقعی گوشی تلفن همراه، حامی مشخصی نداشته و مردم باید با گرانی نجومی گوشیهای تلفن همراه بسازند. پدیدهای که اتفاقا میزان سرقت موبایل را با افزایش روبهرو کرده است.

در این بین اتفاقات جالبی در حوزه واردات خودروهای لوکس خارجی افتاده است. در حالی که هنوز وضعیت گوشیهای تلفن همراه که اقشار بیشتری از جامعه با آن ارتباطات دارند مشخص نشده است تلاشهای گستردهای برای صدور اجازه ترخیص خودروهای در گمرک مانده آغاز شده است. اوایل تیرماه امسال دولت خودرو را در فهرست کالاهای ممنوعه قرار داد و به این ترتیب برای ساماندهی بازار ارز واردات خودروهای خارجی با توجه به ارز بری بالای آن به کشور ممنوع اعلام شد. البته ممنوعیت ثبت سفارش تنها دلیل عدم ترخیص خودروهای در گمرک مانده نیست، اما با توجه به حجم بالای کالاهای متوقف در گمرک و همچنین برهم خوردن توازن در بسیاری از بازارهای مصرفی عموم مردم مثل بازار گوشیهای تلفن همراه تاکید بر ترخیص خودرو خارجی نمیتواند اولویت نخست باشد.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو گفته است خوشبختانه از سوی هیات دولت اخبار خوبی به گوش فعالان خودرویی رسیده و رئیسجمهور نیز موافقتش را مبنی بر آزادسازی خودروهای معطلمانده در گمرک اعلام کرده است.

موضوع واردات خودرو از ابتدای سال جاری با حاشیههای جدی همراه بوده است. هنوز سرنوشت قاچاق 441 دستگاه خودرو در گمرک بندر شهید باهنر به نتیجه نرسیده است. از سوی دیگر موضوع واردات قاچاق 6481 دستگاه خودروی لوکس که با ثبت سفارشهای جعلی وارد گمرک و تعدادی از آنها ترخیص شدهاند نیز تعیین تکلیف نشده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها