jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۶۳۹۰۲ ۲۰ شهريور ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

محققان ژاپنی موفق به توسعه دستگاهی جدید با قابلیت نوردهی بالا و به‌صورت بی‌سیم شده‌اند که قادر به درمان سرطان در اندام‌های حساس و داخلی بدن است. در ساخت این دستگاه از روش فوتوداینامیک‌تراپی (photodynamic therapy) استفاده شده است. در این روش به بیمار داروهای حساس به نور تزریق می‌شود. این دارو در بدن بیمار پخش شده و توسط سلول‌ها جذب می‌شود، سلول‌های سالم طی مدت 24 تا 72 ساعت دارو را دفع می‌کنند، در حالی که سلول‌های سرطانی مدت زمان بیشتری دارو را نگه می‌دارند.

در مرحله بعدی سلولها تحت تابش قرار میگیرند و دارو با جذب نور فعال شده و تولید اکسیژن را فعال میکند که قادر به نابودی سلولهای سرطانی است. این روش غیرتهاجمی برای درمان تومور اندامهای داخلی گزینه مناسبی است. محققان ژاپنی برای این روش دستگاه بیسیمی طراحی کردهاند که با چسب زیستی دارای لایههای نانو، مانند برچسب روی اندام مورد نظر قرار میگیرد./ ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر