jamejamonline
سیاسی مجلس کد خبر: ۱۱۶۳۶۳۴ ۲۰ شهريور ۱۳۹۷  |  ۰۹:۰۰

دبیر کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با جام جم آنلاین؛

حادثه 11 سپتامبر بر اساس اسناد و مدارک موجود کار مستقیم گروه القاعده بود

دبیر کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: حادثه 11 سپتامبر بر اساس اسناد و مدارک موجود کار مستقیم گروه القاعده بود که حدود 15 نفر از اتباع سعودی 4 نفر از کشور مصر در آن نقش داشتند.

حادثه 11 سپتامبر بر اساس اسناد و مدارک موجود کار مستقیم گروه القاعده بود

به گزارش جام جم آنلاین جلیل رحیمی جهان‌آبادی نماینده مردم تربت‌جام و تایباد گفت: آمریکایی‌ها از تهدیدی که علیه آن‌ها انجام شد و آسیب‌پذیری که دستگاه امنیتی داشت بهترین بهره‌برداری را کرده و آن‌ها تبدیل به یک فرصت و اهرم فشار علیه مخالفان خود در منطقه کردند.

این استاد روابط بین‌الملل افزود: آمریکایی‌ها در آن مقطع زمانی با عراق دچار مشکل بودند و احساس کردند که صدام حسین دیگر فرد تابع قبلی در برابر آنان نبوده و برای متحدان این کشور در حاشیه خلیج‌فارس و عربستان مشکل ایجاد می‌کند لذا به عراق حمله کرده و تلاش کردند بر ذخایر نفت عراق مسلط شده و تأثیرگذاری در اوپک را بر عهده بگیرند تا حفاظت از جریان نفت خاورمیانه و متحدان خود ازجمله کویت، امارات و عربستان سعودی را انجام بدهند.

دبیر کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل دومی که آمریکایی‌ها در آن مقطع زمانی داشتند شکل‌گیری پیمان شانگهای درآسیای مرکزی بود. چون پایگاه‌های "کیدو" و "ماناس" که آمریکا درآسیای میانه داشتند بر اساس پیمان شانگهای ازدست‌داده شد و نمی‌توانستند این قراردادها را تمدید کنند. لذا به بهانه اینکه رهبر القاعده در افغانستان حضور دارد و دولت طالبان حاضر به همکاری با این کشور نیست به افغانستان حمله کرده و این کشور را اشغال کردند و به این واسطه پایگاه‌های بزرگی در مناطق مختلف افغانستان مانند "پایگاه ببران" اطراف کابل و"پایگاه شیندند" در اطراف هرات را مستقر کردند.

این استاد روابط بین‌الملل تأکید کرد: بحث دیگر آمریکا،‌ جمهوری اسلامی ایران بود،‌ کشور ما سیاست‌های سلطه‌طلبان آمریکا بر خاورمیانه و حمایت از رژیم صهیونیستی را قبول نداشته و ندارد و تلاش کرده به‌عنوان الگویی مستقل راه را به دیگر کشورها، بدون زیر نفوذ قرار گرفتن آمریکا نشان دهد که این امر منجر شده تا منافع آنان در منطقه آسیب ببیند.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی نماینده مردم تربت‌جام و تایباد با تأکید بر اینکه آمریکا با توجه به مشکلاتی که برای آنان در منطقه ازجمله برای اسرائیل ایجاد شد راضی نبودند. لذا یازده سپتامبر را به‌عنوان یک ابزار علیه ایران استفاده کردند افزود: حرف آمریکا این بود که بخشی از مدیران القاعده در ایران تحت آموزش هستند. درحالی‌که بعد از حمله آمریکا به افغانستان بخشی از سران القاعده در منطقه پراکنده شدند و اتهاماتی که به ایران زده شد ربطی به یازده سپتامبر نداشت.

وی گفت: در کل آمریکایی‌ها این عادت را در طول تاریخ‌دارند که از هر تهدیدی علیه خودشان حداکثر استفاده را ببرند تا آن را تبدیل به یک ابزار تهدید علیه دشمنان خودنمایند. آمریکا اگر قرار بود به کشوری حمله کند باید به عربستان یا مصر حمله می‌کرد. چون اتباع این دو کشور نقش کلیدی در عملیات یازده سپتامبر داشتند.

این استاد روابط بین‌الملل با تأکید بر اینکه به علت قدرت نظامی بالای ایران آمریکا نتوانست به کشور حمله کند افزود: چون قدرت نظامی ایران بالابود، آمریکا جرئت حمله را پیدا نکرد وگرنه همان زمان بوش پسر بدش نمی‌آمد که حمله نظامی به جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

وی در مورد تلاش عربستان برای ورود ایران به پرونده 11 سپتامبر تأکید کرد: سعودی‌ها از هر شیوه و ابزاری برای آسیب زدن به ایران استفاده می‌کنند، این رژیم در راستای اقدامات خبیث خود حمایت از منافقین که گروهی تروریستی هستند را در دستور کار خود قرار داده و دخالت در امور داخلی کشور و قومیت‌ها دارد و حتی تجهیزات نظامی به گروهای ضدانقلاب می‌دهد.

این استاد روابط بین‌الملل با اشاره به نقش عربستان در حملات تروریستی 11 سپتامبر گفت: واقعیت این است که القاعده با جمهوری اسلامی ایران هیچ ارتباطی ندارد و اکثر کسانی که در 11 سپتامبر به برج‌های دو قلوی تجارت جهانی حمله کردند ملیت سعودی داشتند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

تلاش دشمن برای حذف چهره‌های تاثیر‌گذار

رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تا‌کنون یک هدف ثابت را در کنار مجموعه اهداف دیگر خود پیگیری می‌کند و آن حذف برخی افرادی است که ممکن است در دراز‌مدت برای اسرائیل به نحوی خطر‌آفرین باشند.

ضرورت واکنش کوبنده ایران

ضرورت واکنش کوبنده ایران

رژیم صهیونیستی در گذشته اعلام کرده بود قصد ترور یکی از دانشمندان و چهره‌های تاثیرگذار علمی کشورمان را دارد، بنابراین چنین تروری از قبل در برنامه موساد بوده است.

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر