jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۶۳۴۱۸   ۱۸ شهريور ۱۳۹۷  |  ۱۰:۳۶

سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در عراق ضمن دعوت مردم ایران و عراق به هوشیاری در برابر فتنه ها و توطئه های خارجی، به مهمترین اهداف آتش زدن کنسولگری کشورمان در بصره و راه حل مقابل با تبعات آن پرداخت.

آتش زدن کنسولگری ایران توطئه آمریکایی سعودی است / آشوب های اخیر بصره انتقام از نتایج انتخابات بود

حسن دانایی فر در گفت وگو با جام جم آنلاین ضمن محکومیت به آتش کشیدن کنسولگری کشورمان در بصره با نگاهی به زوایای پیدا و پنهان این غائله بیان داشت: اولا بعید به نظر می رسد همزمانی این اقدام با نشست 3 جانبه تهران در خصوص سوریه از پیش طراحی شده باشد و صرفا یک همزمانی رخ داده است. لیکن آنچه به وضوح روشن است ایالات متحده به همراه عربستان سعودی بشدت تلاش می کند که فرزندان اصیل عراقی را پس از فائق آمدن به جبهه تروریسم و نیز رای قابل توجهی که آنها در انتخابات از سوی مردم بدست آورده اند به نوعی انفعال کشاند.

وی درباره اینکه چه مصادیقی در تایید این مسئله یعنی دخالت مقامات واشنگتن و ریاض در تحولات بغداد وجود دارد، افزود: در چند روز گذشته ما شاهد هستیم برخی از وابستگان و نفوذی ها به مراکز و پایگاه های نیروهای محور مقاومت و فرزندان جهادی و حشدالشعبی که در طول مبارزه با داعش و شکست تروریسم نقش پررنگی ایفا کردهاند و در اصل خط مقدم بودهاند تعرض کرده و مقرهای این عزیزان را به اشکال مختلف مورد هدف قرار دادند.

دانایی فر این گونه اقدامات مخرب را نوعی انتقامگیری از مردم عراق و تامین منافع بدخواهان دانست و تاکید کرد: مردم عراق در جریان انتخابات مجلس وثوق قابل توجه ای به گروه های تابعه محور مقاومت از خود نشان دادند و با رای دادن به آنها به زودی درصد قابل توجهی از اعضای پارلمان عراق را چهره های تشکیل میدهند که اولا: از یک طرف نقش قابل توجهی دربیرون راندن داعش از عراق داشتند، در ثانی روابط حسنه ای با جمهوری اسلامی ایران دارند.

این دیپلمات ارشد به آتش کشیدن مقرّ دیپلماتیک کشورمان در بصره و به موازات آن حمله به مراکز نیروهای مقاومت را اقدامی برای جبران سلسله ناکامی های سعودی آمریکایی صهیونیستی در منطقه خاصه عراق مورد ارزیابی قرار داد و تصریح کرد: برخلاف هزینه هنگفتی که این دولتها با همدستی اشغالگران قدس صرف نابودی منطقه کردهاند، اما هرگز مورد پذیرش آحاد مردم منطقه قرار نگرفتهاند. لذا سازماندهی تحرکاتی همچون آتش زدن کنسولگری تهران در بصره- حمله به پایگاه های مقاومت در عراق و بازگویی مسایلی خلاف واقع در خصوص دو همسایه ایران و عراق و نوع آشوبها کاملا نشان می دهد افزون بر آنچه مطالبات مردمی در مباحث اقصادی تعبیر شده نیت های تفرقه افکنانه دارد و دست پنهان آمریکایی سعودی را در این جریان آشکار می نماید.

دانایی فر در ادامه با صحه گذاشتن بر روی وجود مشکلات معیشتی و اقتصادی در استان‌های مختلف کشور عراق یادآور شد: کمبود یا نبود آب آشامیدنی- برق و امکانات رفاهی و خدماتی جزء مسائل واقعی مردم عراق به‌ویژه در بخش‌های جنوبی این کشور است و ساکنان این مناطق واقعاً در عذاب هستند. همان‌طور که می‌دانید بصره بیشترین شهید را درراه مقابله با داعش و در راه مقاومت اهدا کرده و در تمام صحنه‌های میدانی مبارزه با فتنه‌ها پیشگام بوده است. اما امروز شاهدیم مردم بصره با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. لذا باید در تحولات روزهای گذشته عراق دو موضوع از هم تمیز داده شود: اول خواست به‌ حق مردم برای حل مشکلات و تأمین نیازهای آن‌ها و دوم نفوذ عناصر فتنه‌گر غربی و منطقه‌ای در مسائل داخلی عراق که به دنبال مسائل دیگری هستند و تلاش دارند وضعیت موجود در عراق را به گردن جمهوری اسلامی ایران بیندازند.

سفیر سابق ایران در بغداد با اشاره به تعرض برخی افراد در پوشش تظاهرات کننده به کنسولگری کشورمان با ادعای دخالت ایران در عراق و عدم مقبولیت ما در میان عراقی‌ها، اظهار داشت: از لحظاتی که کنسول ایران مورد تعرض قرار گرفت، مردم قابل توجهی از اهالی بصره و سران عشایر به سمت محل دیپلماتیک ایران رفته و از ایرانیان مقیم آنجا دلجویی نموده‌اند و سلامتی کارمندان کنسولگری را جویا شده‌اند. این در حالی است که بنده به‌عنوان یک سفیر به شما عرض می‌کنم درگذشته چنین مسئله‌ای مسبوق به سابقه نبوده است مردم یک کشور حمایت و مشایعت خود را با کارمندان یک مقر سیاسی تا این اندازه ابرازدارند.

دانایی فر در همین خصوص اظهار داشت: مردم عزیز دو کشور ایران و عراق باید کاملاً مراقب تحرکات و فتنه‌های قدرت‌های بیگانه باشند. از 3 ماه پیش تا به امروز یک خط فتنه در عراق در حال پیگیری است و هیچ هدفی جز درگیر کردن دو ملت را باهم ندارند. به‌ویژه اینکه ناکامی برخی جریان‌ها در انتخابات عراق به این موضوعات دامن زده است. طرح موضوعات اخلاقی میان مسافران ایرانی و عراقی – ارسال موشک از ایران به عراق و انتقال دلار از کردستان عراق و دیگر شهرهای عراق به ایران و... سلسله موضوعاتی است که توسط بدخواهان منطقه‌ای دنبال می‌گردد.

وی مردم دو کشور را به صبر و خویشتن‌داری در برابر کارشکنی‌های دشمنان و توجه هر چه بیشتر دو همسایه به آسیب‌های ایجاد تفرقه دعوت کرد و افزود: همه ما باید بدانیم همه موضوعاتی که بدان اشاره شد یک برنامه از پیش تعیین شده است و به‌هیچ ‌روی خیر و صلاح مردم عراق و ایران در پی آن دنبال نمی‌شود وان شاء لله دولت های ایران و عراق با هوشیاری هر چه تمام بر فتنه های موجود پیروز خواهند شد.


محمدرضا شجاعیان/جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

قطعا هدف راهبردی آمریکا، مهار قدرت جمهوری اسلامی و مولفه‌های قدرت هسته‌ای، موشکی و... از طریق وارد آوردن فشار و انجام مذاکره است. این کشور برای دستیابی به هدف خود به سکوی پرتاب اولیه یعنی برجام نیاز دارد که براساس آن بتواند پله‌های بعدی را طی کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر