jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۶۱۹۳۸   ۰۷ شهريور ۱۳۹۷  |  ۲۱:۱۹

روز گذشته رئیس‌جمهور به منظور پاسخگویی به سؤالات نمایندگان در مجلس حاضر شد و به موضوعی اشاره کرد که برایم هم جالب بود و هم باعث تعجب.

اقتصاد متعجب

رئیس‌جمهور مطرح کرد که اقتصاددان‌ها و فعالان اقتصادی به این اجماع رسیدند که در ابتدای سال جاری ارز تک‌نرخی شود. فارغ از اینکه تنها اقتصاددان‌های نزدیک به دولت این نظریه را دادند این موضوع مطرح می‌شود که تک‌نرخی چه معنا و مفهومی دارد؟ زمانی می‌توانیم از ارز تک‌نرخی صحبت کنیم که یک ارز آن هم با مکانیزم بازار قیمت‌گذاری شود. اینکه کالاهایی را با سیاست‌های سرکوب مالی و دستوری قیمت‌گذاری کنیم معنای تک‌نرخی را ندارد. از سوی دیگر باید توجه کرد که بازار به شدت به ارزهای خانگی نیاز داشت اما از یک میزان بالاتر قاچاق اعلام شد و یک بازار سیاه کنار بازار اصلی شکل گرفت که نتیجه آن هدررفت منابع ارزی بود.

از ابتدای فعالیت دولت یازدهم هر روز شعار تکنرخی شدن ارز را شنیدیم اما اقدام عملی در این زمینه شاهد نبودیم. این در حالی است که فرصتهای زیادی برای تکنرخی شدن ارز داشتیم و این در زمانی بود که فاصله نرخ دلار بازار آزاد با بانک مرکزی به کمتر از 30 تومان رسید اما آن را سوزاندیم. این اتفاق از دولت هشتم تا دوازدهم اتفاق افتاد اما هیچکدام به صورت اصولی نتوانستند در مورد نرخ ارز تصمیمگیری مناسبی داشته باشند و در دور دوم دولتها شاهد کاهش ارزش پول ملی بودیم.

یکی از اشتباهات سیاستهای اقتصادی دولت دوازدهم به حراج گذاشتن پشتوانه پول ملی یعنی طلا و سکه بود. دولت به جای اینکه تمهیداتی در این زمینه در نظر بگیرد سکه را حراج کرد و باعث شد تا یک میلیون تومان بالاتر از ارزش واقعی معامله شود. از سوی دیگر افرادی که اقدام به خرید کرده بودند را دستگیر کردند که این موضوع نیز بر روند گرانی تأثیر گذاشت. به نظر میرسد دولت در شرایط فعلی باید سیاستهای مناسبی را در حوزه ارز به کار بگیرد تا بازار سوداگری و همچنین دلالی از آن حذف شود. در غیر این صورت باید هزینههای گزافی را بپردازد و دود آن به چشم همه مردم برود.

دکتر بهاءالدین حسینی هاشمی

اقتصاددان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر