هیئت کارشناسان سازمان ملل متحد در گزارشی محرمانه بار دیگر به تکرار ادعاهای قبلی درباره انتقال سلاح از ایران به یمن پرداخته است.
کد خبر: ۱۱۵۶۴۹۷
تکرار ادعاهای سازمان ملل درباره انتقال سلاح از ایران به یمن

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، هیئت کارشناسان سازمان ملل در گزارشی محرمانه به شورای امنیت این سازمان بار دیگر ادعاها درباره انتقال سلاح از ایران به یمن را تکرار کرده است.

کارشناسان سازمان ملل در این گزارش محرمانه ادعا کرده‌اند «همچنان باور دارند» موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد و سایر سلاح‌ها از ایران به یمن منتقل شده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران همواره ادعاهای کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و کشورهای غربی درباره ارسال سلاح به یمن را تکذیب کرده است.

خرداد ماه سال جاری خبرگزاری رویترز نوشته بود «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش ۶ ماهه جدید خود درباره اجرای تحریم‌های این سازمان علیه ایران، تلاش آمریکا برای متهم کردن ایران به نقض قطعنامه‌های شورای امنیت را ناکام گذاشت.

«گوترش» در این گزارش محرمانه به شورای امنیت سازمان ملل که نسخه‌ای از آن به رویت خبرگزاری رویترز رسیده مدعی شده بود بقایای پنج موشکی که اعضای جنبش انصارالله یمن در جولای ۲۰۱۷ به سمت عربستان شلیک کرده‌اند «با ویژگی‌های طراحی یک موشک‌ شناخته شده ایرانی مطابقت دارند و برخی از قطعات آنها در ایران ساخته شده‌اند».

گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد با وجود این از متهم کردن ایران به نقض قطعنامه‌های شورای امنیت خودداری می‌کند. خبرگزاری رویترز نوشته دبیر کل سازمان ملل متحد قادر به تأیید این نبوده که آیا یافت شدن قطعات ایرانی در موشک‌ها نقض قطعنامه‌های شورای امنیت محسوب می‌شوند یا خیر.

حتی در صورت صحت یافت شدن قطعات ایرانی در موشک‌های یمنی‌ها، نمی‌توان آن را دلیل انتقال سلاح از ایران دانست. مجله فارن‌پالیسی آذرماه سال گذشته گزارش داده بود برخی از قطعات یافت‌شده در این موشک‌ها هم آمریکایی هستند.

در گزارش جدید که ۱۲۵ صفحه است نوشته شده بازرسی‌های اخیر از سلاح‌های حوثی‌ ها (انصارالله) نشان می‌دهد که موشک‌ها و پهپادهای مورد استفاده از آنها با ویژگی‌های سامانه‌های تسلیحاتی تولیدشده در ایران مطابقت دارند.

در این گزارش ادعا شده که «احتمال زیادی» وجود دارد که موشک‌ها در خارج از یمن تولید شده باشند، به بخش‌هایی از این کشور منتقل شده و توسط اعضای انصارالله مونتاژ شده باشند.

تهران قبلاً خاطرنشان کرده سیاستی برای انتقال سلاح و تجهیزات نظامی به یمن یا ساخت آنها در یمن، ندارد و به دنبال چنین سیاستی هم نیست. به نوشته نشنال، ایران در نامه جدید برای هیئت کارشناسان سازمان ملل استدلال کرده که این موشک‌ها که اعضای انصارالله به آن نام «بورکان» داده‌اند، نسخه ارتقاءیافته موشک‌های «اسکاد» هستند که قبل از آغاز جنگ هم در این کشور وجود داشته‌اند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها