jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۵۶۴۰۱ ۰۸ مرداد ۱۳۹۷  |  ۱۷:۲۱

نرخ دلار در بازار به بالای ده هزار و 600تومان رسیده و این یک ضعف بزرگ محسوب می‌شود به این دلیل که پول ملی ارزش خود را در برابر ارزهای خارجی از دست می‌دهد. در این شرایط بهتر است صحبت‌های آقای دکتر علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت یازدهم را بازخوانی کنیم.

700 هزار میلیارد تومان در حال ورود به بازار

وی در آن زمان تاکید کرد اگر اختلاف بین بازار سرمایه و بازار پول حل نشود مشکلات زیادی در حوزه اقتصاد پدید خواهد آمد. اتفاقات امروز، پیشبینی دیروز وزیر اقتصاد دولت یازدهم است.

اکنون رئیسکل بانک مرکزی تغییر کرده و اگر فکری برای سپردههای با سود 20 درصد نکند باید منتظر ورود 700 هزار میلیارد تومان به بازار باشیم که اگر تنها یکدهم آن به هر بازاری وارد شود میتواند نقش ویرانگر داشته باشد. سال گذشته بانکها سپردههای صاحبان سرمایه را با نرخهای حداقل 20 درصد دریافت کردند تا از چرخش نقدینگی و ایجاد تورم جلوگیری کنند، اما شهریورماه موعد سررسید این سپردههاست و اگر برنامهای برای کنترل آنها وجود نداشته باشد حتما سونامی تورمی گریبان اقتصاد را خواهد گرفت.

برنامههای دولت نشان میدهد در بحث اقتصاد یک نظریه وجود ندارد و هر کسی به صورت جزیرهای عمل میکند. چندی پیش به منظور کنترل نقدینگی در بازار سکه پیشفروش کردند و برخی افراد صاحب سرمایه اقدام به خرید کردند.

اکنون افراد خریدار که خرید زیادی انجام داده بودند را دستگیر میکنند بدون اینکه جرمی مرتکب شده باشند. اگر قصد کنترل نقدینگی بوده چه یک نفر بخرد و چه یکصد هزار نفر نباید برای دولت فرقی داشته باشد.

سیدحسین سلیمی

عضو اتاق بازرگانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر