jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۵۶۳۲۵ ۰۸ مرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

نرخ دلار در بازار به بالای ده هزار و 600تومان رسیده و این یک ضعف بزرگ محسوب می‌شود به این دلیل که پول ملی ارزش خود را در برابر ارزهای خارجی از دست می‌دهد. در این شرایط بهتر است صحبت‌های آقای دکتر علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت یازدهم را بازخوانی کنیم.

وی در آن زمان تاکید کرد اگر اختلاف بین بازار سرمایه و بازار پول حل نشود مشکلات زیادی در حوزه اقتصاد پدید خواهد آمد. اتفاقات امروز، پیشبینی دیروز وزیر اقتصاد دولت یازدهم است. اکنون رئیسکل بانک مرکزی تغییر کرده و اگر فکری برای سپردههای با سود 20 درصد نکند باید منتظر ورود 700 هزار میلیارد تومان به بازار باشیم که اگر تنها یکدهم آن به هر بازاری وارد شود میتواند نقش ویرانگر داشته باشد. سال گذشته بانکها سپردههای صاحبان سرمایه را با نرخهای حداقل 20 درصد دریافت کردند تا از چرخش نقدینگی و ایجاد تورم جلوگیری کنند، اما شهریورماه موعد سررسید این سپردههاست و اگر برنامهای برای کنترل آنها وجود نداشته باشد حتما سونامی تورمی گریبان اقتصاد را خواهد گرفت. برنامههای دولت نشان میدهد در بحث اقتصاد یک نظریه وجود ندارد و هر کسی به صورت جزیرهای عمل میکند. چندی پیش به منظور کنترل نقدینگی در بازار سکه پیشفروش کردند و برخی افراد صاحب سرمایه اقدام به خرید کردند. اکنون افراد خریدار که خرید زیادی انجام داده بودند را دستگیر میکنند بدون اینکه جرمی مرتکب شده باشند. اگر قصد کنترل نقدینگی بوده چه یک نفر بخرد و چه یکصد هزار نفر نباید برای دولت فرقی داشته باشد.

سیدحسین سلیمی

عضو اتاق بازرگانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر