jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۵۵۸۱۰   ۰۵ مرداد ۱۳۹۷  |  ۱۴:۲۶

4 پیشنهاد اقتصادی خطیب نماز جمعه تهران به دولت

آیت الله موحدی کرمانی: چند صدایی در تیم اقتصادی دولت پسندیده نیست

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با ارایه 4 پیشنهاد اقتصادی به دولت از رئیس جمهور خواست به ترمیم تیم اقتصادی توجه داشته باشد، تیمی که به باور او صداهای مختلفی از آن شنیده می شود و برخی اصول اقتصادی دولت را هم قبول ندارند.

آیت الله موحدی کرمانی: چند صدایی در تیم اقتصادی دولت پسندیده نیست

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی خطیب نماز جمعه این هفته تهران در خطبه‌‌های دوم این نماز در سخنانی با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، توجه به آن از سوی قوای سه‌‌گانه را امری ضروری دانست و تصریح کرد: تمامی قوای سه‌گانه در حل مشکلات اقتصادی وظیفه سنگینی به عهده دارند و باید به این مسئله حیاتی توجه شود.

وی توجه قوای سه‌گانه به مشکلات اقتصادی را در 4 بخش توصیف کرد و گفت: پیشنهاد اول این است که کالاهای اساسی فقط باید با نرخ ارز ترجیحی 4200 تومان تهیه شوند که اینها شامل مواد اولیه دارو، مواد غذایی، نهاده‌های دامی و کشاورزی و سایر مایحتاج عمومی مردم است؛ متأسفانه طبق اطلاعات واصله، از اواخر فرودین امسال تا اواسط خرداد، کالاهای غیر ضروری با ارز 4200 تومانی وارد کشور شده است، نمی‌دانم که تأسف و نگرانی خود را چطور عنوان کنم.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران، واردات کالاهای غیر ضروری به کشور با ارز 4200 تومانی را موجب ایجاد فساد و رانت در اقتصاد کشور عنوان کرد و افزود: از دولت انتظار می‌رود که بازار ثانویه ارز را به‌طور جدی پیگیری کند.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی ادامه داد: اختصاص ارز 4200 تومانی به سفرهای غیر ضروری خیانت به کشور است، البته به سفرهای ضروری نظیر سفرهای دانشجویی باید این ارز اختصاص یابد.

وی در بیان دومین پیشنهاد به دولت برای حل مشکلات اقتصادی، گفت: بخشی از مشکلات اقتصادی کشور در شرایط کنونی ناشی از مشکلات درونی و ضعف نظارتی بانک مرکزی است که شاهد حجم عظیمی از نقدینگی هستیم که اگر کنترل نشود، کل بازار و اقتصاد کشور را دچار تلاطم و نگرانی می‌کند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران تأکید کرد: راهکارهای دولت برای جهت‌دهی به حجم عظیم نقدینگی باید به سمت بازارهای مولد اقتصادی هر چه سریع‌تر مشخص شود؛ عدم استقلال بانک مرکزی از دولت، ریشه اصلی مشکلات اقتصادی کشور است که راه‌حل آن، استقلال بانک مرکزی از قوه‌مجریه است.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی سومین پیشنهاد به دولت برای حل مشکلات اقتصادی را در ترمیم تیم اقتصادی عنوان و خاطرنشان کرد: بعضی از اعضای تیم اقتصادی دولت، سیاست‌‌های اقتصادی دولت را قبول ندارند، چند صدایی در تصمیمات اقتصادی از دولت پسندیده نیست، دولت باید صدای واحد اقتصادی داشته باشد، لازم است از نیروهای جوان، فعال و همراه در تیم اقتصادی استفاده شود.

وی در ادامه، بازنگری در ساختار مدیریت متمرکز را امری ضروری برای حل مشکلات اقتصادی کشور عنوان کرد و افزود: تفویض اختیارات به استانداران کشور برای رونق اقتصاد منطقه ضرروت است، از رئیس‌جمهور انتظار می‌رود، طبق اصول 127 و 128 قانون اساسی بخشی از اختیارات خود را به استانداران تفویض کند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران خطاب به دولتمردان، گفت: برای آرامش مستضعفان جامعه سطح زندگی را پایین بیاوریم؛ مشکلات اقتصادی را شناسایی و به دفع قبل از رفع توجه کنید، شما دولت تدبیر هستید، البته مردم انقلاب‌شان را دوست دارند و به آن پایبند هستند، اما شما هم انقلابی باشید و کار انقلابی انجام دهید.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی در بخش دیگری از خطبه‌های دوم این نماز، ضمن تبریک به مناسبت ولات امام رضا(ع)، اظهار داشت به سالگرد اقامه اولین نماز اشاره کرد و گفت: سالگرد اقامه نماز جمعه به امامت مرحوم آیت‌الله طالقانی را در این هفته داریم که باید از این نماز جمعه تجلیل که مردم را به اقامه نماز جمعه تشویق کرد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران همچنین به سالگرد ارتحال آیت‌الله مشکینی اشاره کرد و گفت: آیت‌الله مشکینی شخیصتی فوق‌العاده خاضع و شخصیتی ممتاز بود که فرصت برای ذکر فضائل این بزرگوار نیست.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی در پایان به سالگرد عملیات مرصاد اشاره و خاطرنشان کرد: منافقین کور دل فکر می‌کردند که می‌توانند ایران را ساقط و بر این مردم حکومت کنند که به حمدالله در عملیات مرصاد که لشکر اسلام وارد شد، آنها را به کلی ریشه‌کن و نابود کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها