jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۱۵۵۳۹۴ ۰۳ مرداد ۱۳۹۷  |  ۱۳:۳۷

در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح شد؛

وقتی خادم قدیمی امام رضا(ع) از دست اربابش شفا گرفت

یکی از با سابقه ترین خدام آستان قدس رضوی ضمن بیان نحوه تشرف خود در حرم، از معجزه امام رضا(ع) در مورد خودش سخن گفت.

وقتی خادم قدیمی امام رضا(ع) از دست اربابش شفا گرفت

به گزارش جام جم آنلاین؛ خیلی ها آرزو دارند که خادم حرم امام رضا(ع) شوند. خدمت رسانی به زائران حرم مطهر علی بن موسی الرضا توسط خادمانی انجام می‌شود که به شوق کفشداری – غبار روبی و پذیرایی از میهمانان رضوی با هر پست و مقامی و با هر میزان تحصیلات، با عشق و علاقه به انجام وظیفه در آستان مقدس امام رضا (ع) می پردازند.

به بهانه میلاد مسعود ثامن الحجج امام رضا(ع) به سراغ «سید مصطفی مقیم»یکی از خادمان حرم رفتیم و پای صحبت های او نشستیم. مقیم ضمن ابراز خشنودی قلبی از توفیق تشرف به بارگاه امام هشتم(ع) به سئوالات جام جم آنلاین پاسخ داد که در متن زیر می خوانیم.

آقای مقیم چند سال دارید و از چه سالی توفیق خادمی حرم امام رضا(ع) را کسب کردید؟

60 سال سن دارم و از سن 14 سالگی افتخار تشرف نصیب من شد.

نحوه تشرف شما به چه صورت بود؟

پدر بنده از خدام حرم بود. من هم به خاطر عشق و علاقه ای که نسبت به حرم علی بن موسی الرضا داشتم از پدرم خواهش کردم به دلیل اینکه او امکان حضور در کشیک شب را نداشت من به جایش خدمت کنم و بعد از کش و قوس هایی بالاخره پدر پذیرفت و بنده از سال 1350 تا به امروز افتخار خادمی حرم را به عهده دارم.

یعنی از آن زمان تا به امروز بطر مستمر خدمتگزار آستان هستید؟

البته به غیر ماه های خدت سربازی و حضور سه ماهه در جبهه خرمشهر که منجر به مجروحیت 55 درصدی من از ناحیه دست و پا و چشم شد، باقی عمر خود را صرف امور نظافت و غبار روبی مرقد امام رضا(ع) نموده ام.

افراد بسیاری آرزوی تشرف و خدامی حرم را دارند، شما از اینکه جزء خادمان آن حضرت هستید چه احساسی دارید؟

با پایان کار روزانه در حرم وقتی قرار است در نوبت بعدی دوباره سرکار خود حاضر شوم از شب تا صبح آرام و قرار ندارم و بدون استثنا بی هیچ ابزار هشدار دهنده مثل ساعت و یا موبایل ناخودآگاه راس ساعت 4:30 از خواب بیدار می شوم. چون باید ساعت 5:30 در حرم حضور داشته باشم.

شیفت کاری یک خادم چند ساعت است؟

24 ساعت.

برنامه کاری روزانه شما در حرم چیست؟

در ابتدای کار نظافت و جاور کشی داخل حرم را انجام می دهیم. بعد مراسم«ُصفّه» با شرکت سایر خدام اجرا می شود. در مرحله آخر هم خطبه خواجه نصیر طوسی خوانده می شود و سپس با خواندن دعا و سجده شکر به درگاه خدا مراسم پایان می یابد.

در مورد مراسم صفه توضیح می دهید؟

صفه در زبان عربی به معنی ایوان است. صفه مکانی که خدام در آن حاضر شده و حفّاظ به قرائت یک جزء از قرآن کریم می پردازند. این مراسم یک نوبت بعد از طلوع آفتاب و یک بار هم بعد از غروب خورشید در طول سال به غیر از ایام ماه مبارک رمضان اجرا می شود.

شما شغل ثابتی هم در بیرون از حرم دارید؟

بله در حوزه انتشارات و چاپ کتاب و دفتر فعالیت می کنم و منبع اصلی درآمد من از همین راه است.

برای خدمتگزاری در حرم حقوق مزایایی هم به شما تعلق می گیرد؟

حقوق و مزایای خاصی نداریم. فقط بطور سالیانه بمنظور تبرک، آستان قدس مقداری گندم برای خدام در نظر گرفته که آن هم از محل موقوفات تامین می گردد. در روزهای کشیک هم در سه وعده غذایی از سفره حضرت رضا(ع) بهرمند می شویم.

از نحوه برخورد مردم و زائران با خدام حرم بگویید معمولا چه نیازهایی دارند که به شما مراجعه می کنند؟

رابطه ما با مردم دو حالت دارد یکی از خارج از حرم و دیگری در سطح شهر مشهد است. مردم معمولا خدام را بعضا حتی بنام اصلی یا مثلا مشهدی مصطفی می شناسند و این مسئله نشان دهنده توجه ویژه مردم ما به مسایل مذهبی و امور زیارتی است. هر موقع حقیر یا سایر همکاران را در کوچه و بازار می بینند با واژه زیبای التماس ما ریزه خواران درب خانه امام رضا(ع) را مورد محبت خود قرار می دهند.

در داخل حرم هم معمولا زوار برای زیارت اماکن متبرکه مرقد از ما راهنمایی می گیرند و ما با آغوش باز و خوش رویی از این عزیزان استقبال می کنیم.

امام هشتم شیعیان به اعجاز و شفای بیماران و نیز برآورده کردن حاجت نیازمندان شهره هستند معجزه شاخصی که در مدت 45 سال خدمت درگاهش به یاد دارید را برای مخاطبان ما بازگو کنید؟

خود بنده یکی از نمونه های بارز اعجاز حضرت رضا(ع) هستم. موضوع از این قرار بود که به یک بیماری سخت دچار شده بودم در حدی که خیلی به مرگ نزدیک بودم اما در آخرین لحظات با توسل به خود امام و استطاعت از خدای متعال شفای کامل گرفتم.

خلاصه ای از نحوه شفا گرفتن خود را برای ما تعریف کنید؟

چند روزی در بیمارستان بستری بودم. می خواستم در شب چهارشنبه برای دعای توسل به حرم امام بروم. یکی از دوستانم برای انتقال من به حرم آمد اما به دلیل شرایط بد جسمانی دکتر ممانعت بعمل می آورد.
با این وجود لباس بر تن کردم و آماده رفتن شدم. در همین لحظه یکی از پرستاران وارد اتقاق شد و گفت: حاج آقا برای چه لباس شخصی پوشیده ای کجا می خواهی بروی؟ گفتم می خواهم پیش دکتر اصلی خودم بروم.

خانم پرستار پرسید دکتر اصلی شما کیست؟ گفتم امام رضا(ع). چیزی به من نگفت اما سری تکان داد و رفت. 25روز تمام از طریق سرم تغذیه می شدم و اصلا غذا نخوره بودم و چون راه دهان من توسط دستگاه ها بسته بود امکان نوشیدن آب و غدا نداشتم. همین برخورد و عکس العمل پرستار باعث شد من بعد از مدت ها در آن لحظه حداقل یک لیوان آب بنوشم و دوباره به بستر بیماری بروم.

چند روز بعد از آن اطبا برای معاینه و عکس برداری نزد من آمدند و وقتی هیچ علامتی از بیماری در بدن من پیدا نکردند با تعجب گفتند مشکل شما هر چه بوده حل شده حاج آقا و هیچ نشانی از بیماری و کسالت در شما وجود ندارد.

اگر توصیه یا صحبت پایانی دارید بفرمایید؟

بنده سال هاست که به نوکری درگاه امام رضا(ع) مفختر هستم و خیلی خوشحالم به زوار رضوی خدمت گذاری می کنم انشالله مردم هم از ما راضی باشند. در طول این سال ها به این نکته رسیده ام که اگر ما نیمه شبی از خواب بلند شویم و نمازی اقامه کنیم و نیت کنیم قطعا روح ما در یکی از حرم های رضوی- حیدری و یا حسینی به پرواز در می آید و اگر از درگاه خدای بزرگ توسل بجوییم قطعا جسم خودمان را در همان حرم پیدا خواهیم کرد.

خیلی ها در برخورد با خدام چه تلفنی و چه حضوری تقاضای التماس دعا دارند و به نیابت تقاضای زیارت می کنند. می خواهم به این عزیزان بگویم از همان مکانی که هستید با خلوص نیت فکر و ذهن خود را به سوی آقا معطوف کنید و چنانچه حاجت و یا گرفتاری دارید اما امکان حضور در مشهد را ندارید قلب خود را در نمازهای نیمه شب با علی بن موسی الرضا(ع) پیوند بزنید انشاءلله آقا هم عنایت می کنند و مشکل برطرف می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

مرگ چیزی نیست غیر از حسرت از دست دادن

میان هیکل بود. با صورتی جدی و چشم‌هایی عمیق. صبح‌ها اصرار داشت حتما با اکسیمتر، اکسیژن خون را چک کنم و بعد هم افشانه ضدعفونی کننده را می‌گرفت و چندتا پیس می‌زد و می‌گفت روز خوبی داشته باشید.

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

تصمیم نگرفتن، بدترین تصمیم است

ماه‌هاست ستاد ملی مقابله با كرونا مشغول آزمون و خطاست. این ستاد از همان هفته‌های اول شیوع بیماری طوری تصمیم گرفت و رفتار كرد كه گویی سرگرم خرید وقت است تا ببیند چه پیش می‌آید و كارها چگونه پیش می‌رود.

پیامبر زلالی

پیامبر زلالی

کلاس‌های دکتر تهرانی نسب را می‌رفتم به شوق این که بعدش فاصله کلاس که طبقه چهارم بود تا طبقه هم‌کف را حرف بزنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر