jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۵۲۷۷۵   ۲۰ تير ۱۳۹۷  |  ۱۳:۳۱

عضو سابق کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با جام جم آنلاین:

هیچ کدام از طرح های حمایتی از بازار مسکن عملیاتی نشدند

عضو سابق کمیسیون عمران مجلس گفت: تمام دولتمردان در دولت پیشین در رابطه با بحث مسکن مهر با هم در یک مسیرگام برمی داشتند اما این همسویی را در دولت فعلی مشاهده نمی شود. آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی را نمی توان تنها مقصر در نوسات قیمت مسکن دانست لذا دولت باید در راستای رفع این مشکل گام اصلی را بردارد. با آن که دولت یازدهم طرح های حمایتی بسیاری را مطرح نمود اما هیچ کدام از آنها عملیاتی نشدند.

هیچ کدام از طرح های حمایتی از بازار مسکن عملیاتی نشدند

محمد فیروزی با اشاره به اینکه ساماندهی بازار مسکن نیازمند سیاست‌های حمایتی و تشویقی است به جام جم آنلاین گفت: متاسفانه تاکنون اقدام مناسبی برای کاهش قیمت مسکن از سوی دولت نشده و حتی طرح مناسبی در این حوزه عملیاتی نگردیده است.

وی ادامه داد: با توجه به نقدینگی سرگردانی که در بازار کشور موجود است، قطع به یقین با ورود سرمایه های کلان برخی از سرمایه داران در هر بخش اعم از ارز، سکه، مسکن و خودرو شاهد اینگونه تورم ها خواهیم بود لذا دولت ابتدا بایستی وضعیت اقتصاد بیمار کشور که به دست دلالان می‌چرخد و سرشار از تلاطم تورم است را مدیریت نمایند، همچنین این سرمایه های کلان را در بخش صنعت و تولید به کار گیرد تا این پول‌ها در حوزه هایی غیر از ارز، سکه و مسکن ورود پیدا کند.

فیروزی اظهار داشت: وضعیت موجود تهران و کلانشهرها به گونه ای شده است که برخی افراد نه تنها توانایی خریداری ملک ندارند بلکه در رهن و اجاره مسکن نیز دچار مشکل شدند لذا یک شکاف عمیق در جامعه با توجه به تورم موجود در مسکن ایجاد گردیده است. لذا همین موضوع باعث می شود جامعه به سمت فقر و نابسامانی های اجتماعی سوق داده شود. بنابراین دولت با در نظر گرفتن شهرهای بزرگ،‌ کلانشهرها و همچنین شهرهای کوچک و توان مالی مردم باید اقدام به ارایه تسهیلات مسکن کند.

عضو سابق کمیسیون عمران مجلس گفت: متاسفانه هیچ نگاه مثبتی برای بهبود وضعیت نابسامان مسکن مشاهده نمی شود و حتی طرح های حمایتی دولت اعم از مسکن اجتماعی، سپرده مسکن و وام مسکن هیچکدام عملیاتی نشدند.

وی تاکید کرد: اگر طرح‌های بهبود یافته و ترمیم شده‌ای همانند مسکن مهر در کشور اجرا می‌شد، بی شک فضای آشفته بازار را تسکین پیدا می کرد. همانطور که می دانیم اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه آسیب های بیشتری را نسبت به دیگران شاهد هستند لذا دولت باید شرایط مناسبی را برای انبوه سازان تعبیه نماید تا آنان در راستای خانه دار شدن افراد کم درامد جامعه گام برداند.

فیروزی خاطرنشان کرد: تمام دولتمردان در دولت پیشین در رابطه با بحث مسکن مهر با هم در یک مسیرگام برمی داشتند اما این همسویی را در دولت فعلی مشاهده نمی شود. آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی را نمی توان تنها مقصر در نوسات قیمت مسکن دانست لذا دولت باید در راستای رفع این مشکل گام اصلی را بردارد. با آن که دولت یازدهم طرح های حمایتی بسیاری را مطرح نمود اما هیچ کدام از آنها عملیاتی نشدند.

عضو سابق کمیسیون عمران مجلس در پایان گفت: همان طور که می دانیم بانک ها، تسهیلات با سود های غیر متعارفی به متقاضیان پرداخت می کنند، از این رو دولت برای کاهش دغدغه جوانان در تامین مسکن باید تسهیلات با سود بانکی مناسب ارائه نماید.همچنین دولت باید بیش از 50 درصد قیمت تمام شده هر واحد مسکونی را به صورت تسهیلات مناسب بدون شرایط سپرده گذاری در اختیار افراد قرار دهد چرا که برخی همان سپرده اولیه را دارا نیستند. بنابراین برای بهبود وضعیت آشفته بازار مسکن دولت باید گام های اساسی را بردارد اما متاسفانه عملکرد دولت فعلی در رابطه با ارائه واجرایی کردن طرح های جدید بسیار ضعیف است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر