jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۱۱۵۰۷۵۸ ۱۲ تير ۱۳۹۷  |  ۱۱:۰۰

برای گل های سرخی که 12 تیر 67 خلیج فارس را معطرکردند

عرفان پور: استکبارستیزی امروز یک برند جهانی است

30 سال از شلیک وحشیانه ناو آمریکایی به ایرباس ایرانی می گذرد، روزی که به قول میلاد عرفان پور، شاعر خوب کشورمان گل هایی سرخ خلیج فارس را معطر کرد.

عرفان پور: استکبارستیزی امروز یک برند جهانی است

این شاعر کشورمان که شعری زیبا و تحسین برانگیز برای این رویداد سروده است درباره چرایی ورود هنرمندان و اهالی قلم به فضای سیاسی و جبهه گیری در برابر استکبار به جام جم آنلاین گفت: امروز در شرایطی هستیم که غرب برای تک به تک کسانی که به نوعی برای جامعه شناخته شده هستند و کالای تاثیرگذار فرهنگی و هنری تولید می کنند، برنامه ریزی می کند، آنها دوست دارند جریان های غیر دغدغه مند، بی اصالت و از نظر من سطحی در فضای هنری و ادبی غالب شوند و مردم به سمت مصرف تولیدات آنها هدایت شوند اما این به اصطلاح جریان های روشنفکریکه تمرکز خود را بر بی تفاوتی نسبت به جامعه و جهان قرار داده اند هرگز نمی توانند در کانون توجه قرار گیرند چون ذات و صفات سرشتی انسان در نهایت به سمت آنها کشیده نخواهد شد و خوشبختانه می بینیم که در سال های اخیر شاعران جوانی پرچمدار شعر دغدغه مند شده اند که نمونه خوب آن شعر «مرگ بر آمریکا» سروده دوست خوبم محمدمهدی سیار بود.

او افزود: این آثار و استقبال خوب مردم از آنها نشان داد که استکبارستیزی در شعر هنوز زنده است و می تواند مخاطب میلیونی داشته باشد در دنیا هم شاهد هستیم که شعرهای شاعر سرشناس وقتی با درونمایه ضداستکباری عجین شده است، مخاطبان بیشتری داشته است و اصلا این گونه و این جهت گیری یک برند جهانی است و ما شاعران بزرگی را در جهان را می بینیم که موضع شدیدی علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی گرفته و اتفاقا این موضع است که مخاطب آنها را در جهان گسترده می کند.

عرفان پور تاکید کرد: ادبیات ذاتا به دنبال منش انسانی است به دنبال اخلاق و زیبایی است و بر همین اساس می توانم بگویم شعر جهان شعری است که تشنه استکبارستیزی است، شاعری که همه شعرهایش عاشقانه است و هیچ شعر انتقادی سیاسی، اجتماعی و استکبارستیزانه در اشعارش وجود ندارد؛ شاید در بازه موقتی از زمان مخاطبانی داشته باشد اما سرانجام شاعری ناقص است که نمی تواند نامش به یادگار بماند.

با هم شعری که عرفان پور برای پرواز 655 سروده است را می خوانیم:

هنوز آثاری از گلهای سرخی مانده بر دریا

هنوز از بغض معصومانه ای دارد خبر دریا

خلیج فارس،دارد رودرودی تازه می خواند

که موجاموج سرشاراست از خون جگر دریا

گرفته رنگی از خوناب گویا تور جاشوها

غروبی سرخ دارد همچنان این نوحه گر – دریا-

هنوز انگار می بیند مصیبت را که پیوسته-

به ساحل می رسد آشفته با چشمان تر، دریا

هنوز این موج ها بر صخره های کینه می تازند

هوای انتقام از دشمنان دارد به سر دریا

به هر سو داستان ناتمامی مانده روی آب

هنوز از گفته ها، ناگفته دارد بیشتر دریا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

آنها که ستم را برنمی‌تابند...

آنها که ستم را برنمی‌تابند...

«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا ا... عَلَیهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ ینْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلا» در میان مؤمنان، مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند، صادقانه ایستادند. بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند) و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. (احزاب/23)

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر