jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۱۴۹۳۲۳   ۰۲ تير ۱۳۹۷  |  ۱۳:۴۲

نایب‌رئیس فدراسیون صنعت نفت ایران در گفت‌وگو با جام جم آنلاین

75 درصد توان داخلی در صنعت نفت داریم/ توان مدیریت توسعه صنعت نفت را بدون برجام داریم

در حالی عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران چشم‌انداز روشنی برای حفظ برجام نمی‌بیند که صنعت نفت کشورمان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین صنایع در توافق‌نامه هسته‌ای ممکن است با این شرایط فرازوفرودهایی را پس از خروج ایران از این توافقنامه تجربه کند.

75 درصد توان داخلی در صنعت نفت داریم/ توان مدیریت توسعه صنعت نفت را بدون برجام داریم

در این شرایط با احتمال خروج ایران از توافق‌نامه برجام بدون تردید نوسان‌هایی درروند اجرای قراردادهای نفتی، گازی و پتروشیمی کشورمان ایجاد خواهد شد که در پاره‌ای از این موارد ممکن روند ادامه همکاری شرکت‌های خارجی قطع و تعدادی از پروژه‌های موجود به حالت تعلیق درآیند.

این در حالی است که برخی از کارشناسان معتقدند توانمندی‌های داخلی درواقع امتیازی است که می‌تواند صنعت نفت ایران را حتی بدون برجام نیز مدیریت کرده و روند توسعه‌ای خود را ادامه دهد.

در این زمینه دکتر رضا پدیدار، نایب‌رئیس فدراسیون صنعت نفت ایران به جام جم آنلاین گفت: درباره برجام و صنعت نفت ایران لازم است به دو نکته افزایش فروش و توسعه سرمایه‌گذاری اشاره کرد که هرکدام مستلزم بررسی متفاوتی خواهند بود.

پدیدار در ادامه افزود: درباره میزان فروش و همچنین افزایش درآمدهای نفتی برجام قطعاً دستاوردهایی برای ایران داشت و در آینده هم اگر برجام منتفی شود قطعاً راهکارهایی خواهیم داشت اما نکته اصلی توجه به ادامه روند روبه رشد سرمایه‌گذاری در این صنعت خواهد بود. چون اگر سرمایه‌گذاری دقیقی در این بخش انجام نشود مشکلاتی را تجربه خواهیم کرد که یکی از آنها ممکن است افزایش قیمت تمام‌شده محصولات ما باشد.

نایب‌رئیس فدراسیون صنعت نفت ایران تأکید کرد: طی اجرایی شدن برجام پیشرفت‌های قابل قبولی داشتیم که عبارت است یک سری قراردادها برای توسعه میادین نفتی و صنعت نفت داخلی ایران که بخش قابل‌توجهی از آن مربوط به صنایع بالادستی بود.

پدیدار با اشاره به 5 قرارداد منعقدشده در این زمینه به خبرنگار ما گفت: عمده این قراردادها مربوط به اکتشاف در حوزه غرب کارون بود و برخی از آن‌هم درباره توسعه میادین پارس جنوبی بوده است.

رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد: اتفاق مثبتی که در دوره برجام در صنعت نفت ایران ایجاد شد؛ انعقاد 55 قرارداد ساخت تجهیزات برای انتقال دانش فنی بین شرکت‌های خصوصی ایران و شرکت‌های خارجی بود که ارزش آن تقریباً معادل 3/5 میلیارد دلار بود و هم‌اکنون نزدیک به 50 درصد پیشرفت داشته است.

وی تصریح کرد: طرفین قرارداد با شرکت‌های ایرانی عمدتاً شرکت‌های اروپایی، کانادایی و آسیایی هستند که بر اساس اظهارنظرشان تا پایان قرارداد همکاری خود با ایران را ادامه خواهند داد مگر آنکه روند نقل‌وانتقال پول با شرکت‌ها با چالش مواجه شود. هرچند در صورت قطع ارتباط تا تاریخ 4 نوامبر سال 2018 پیشرفت پروژه به حدود 70 درصد خواهد رسید.

پدیدار معتقد است پیشرفت 70 درصدی در قراردادهای جوینت ونچر درواقع زمینه‌ای مناسب برای شرکت‌های داخلی است که بتوانند ادامه کار را انجام دهند، هرچند ممکن است وقفه‌ای کوتاه در کار صورت پذیرد. اما نکته اصلی مربوط به اعتبار 6 میلیارد دلاری وزارت نفت در این قراردادهاست که در سال 97 هنوز معلق باقی‌مانده و به جریان نیافتاده است.

نایب‌رئیس فدراسیون صنعت نفت ایران توانمندی داخلی صنعت نفت ایران را 75 درصد عنوان کرد و به خبرنگار ما گفت: این میزان توانمندی داخلی در شرکت‌های نفتی ایران برای تأمین تجهیزات و دانش فنی قابل‌اتکا است و می‌توانیم در صورت خروج ایران از برجام نیز روند توسعه را ادامه دهیم ازاین‌رو نگرانی خاصی برای صنعت نفت بدون برجام نداریم.

وی تصریح کرد: اگرچه نیاز صنعت نفت ایران به فناوری‌های نوین غیرقابل‌انکار است ولی با توجه به حضور شرکت‌های هندی و همچنین دیگر شرکت‌های از جنوب آسیا می‌توانیم این فناوری‌ها را نیز تأمین و در اختیار صنعت نفت کشورمان قرار دهیم فقط تنها تأثیر می‌تواند وقفه‌ای کوتاه در کار و اندکی افزایش هزینه تولید باشد.

رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق بازرگانی تهران درباره فعالیت شرکت توتال در صنعت نفت ایران نیز تأکید کرد: این شرکت در دوره حضورش تقریباً 90 میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام داده که این رقم طبق قرارداد قابل بازگشت به توتال نیست بنابراین در صورت جایگزینی شرکت سیان پی سی به این شرکت منتقل خواهد شد.

پدیدار به جام جم آنلاین گفت: مهم‌ترین دستاورد همکاری توتال با صنعت نفت ایران این بود که تقریباً 80 شرکت ایرانی از سوی توتال مورد ارزیابی قرار گرفتند و درنهایت تائید شد که این شرکت‌ها ازنظر استاندارد موردنیاز امکان همکاری با توتال رادارند که این خود دستاوردی قابل‌اتکا برای صنعت نفت کشورمان به این معنی است که داخلی‌ها می‌توانند نیاز صنعت نفت کشورمان را درحد بالایی تأمین کنند.

به گفته این کارشناس صنعت نفت تائید کیفیت فعالیت شرکت‌های داخلی از سوی توتال دستاوردی بسیار مهم در صنعت نفت کشورمان است که در صنعت نفت بدون برجام می‌توانیم بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری آنها را بکار گرفته و رفته‌رفته وابستگی به خارج از مرزها را به کمترین میزان خود برسانیم تا صنعت نفت کشورمان از گزند کارشکنی‌های دیگران در امان باشد.

عماد عزتی / جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر