jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۴۶۹۳۳ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

به‌همت پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت گرفت

ارتقای اثربخشی درمان سرطان ریه

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر در تحقیقات آزمایشگاهی خود به نانو الیافی مغناطیسی دست یافتند که با انتقال هدفمند دارو به بافت سرطانی، اثر بخشی درمان‌های سرطان ریه را ارتقا می‌دهد.

به گزارش جامجم و به نقل از ایسنا، یکی از راهکارهای مطرح در زمینه کاهش اثر بخشی عوارض جانبی داروهای ضد سرطان طراحی سیستمهای هوشمند انتقال دارو به منظور رهاسازی کنترل شده داروها در بافت هدف است.

بر این اساس محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در تحقیقات جدید خود تلاش کردهاند تا نانو الیاف مغناطیسی حساس به pH را طراحی کنند که بتوان از آن برای رهاسازی کنترلشده و آهسته داروی ضدسرطان در بافت سرطانی استفاده کرد.

دکتر محمد ایرانی از محققان این طرح، سرطان ریه را یکی از کشندهترین انواع سرطانها در دنیا معرفی کرد و گفت: داروهای طراحی شده جهت درمان این سرطان، عمر پایینی دارند که این امر منجر به اثربخشی پایین دارو و مصرف آن در دوزهای بالا میشود ضمن آنکه افزایش دوز دارو عوارض جانبی بالایی را به همراه دارد.

او رهاسازی آهسته این دارو در محل هدف را یکی از راهکارها برای رفع این چالش عنوان کرد و ادامه داد: این روش میتواند منجر به افزایش اثربخشی دارو و کاهش اثرات جانبی آن شود.

از این رو استفاده از حامل نانولیفی حساس به pH، مغناطیسی و آنتیباکتری ساخته شده در این طرح میتواند در جهت تحقق افزایش اثربخشی موثر باشد. همچنین از نانو مواد اکسید گرافن به عنوان ماده مغناطیسی جهت مسیریابی مناسب دارو به سلولهای سرطانی و دی اکسید تیتانیوم جهت افزایش مرگ سلولهای سرطانی ریه به صورت موضعی در ساخت این نانوالیاف
استفاده شد.

این نانو الیاف که با استفاده از فرآیند الکتروریسی سنتز شدهاست به عنوان یک نانوکپسول حمل دارو عمل خواهد کرد. این نتایج نشاندهنده ظرفیت بالای نانوالیاف مغناطیسی و ضدباکتری حساس به pH سنتز شده، در مرگ سلولهای سرطانی در مقایسه با داروی خالص دوکسوروبیسین است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر