jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۳۴۱۰۳   ۲۲ فروردين ۱۳۹۷  |  ۱۷:۴۰

امیر خلبان یوسف قربانی گفت: سال ۹۳ که نیروهای گروهک تروریستی داعش تا ۴۵ کیلومتری مرزهای ایران آمدند، هوانیروز وارد عمل شد و بلایی که بر سر منافقین آورده بود را بر سر تروریست‌های داعش آورد.

روایت خلبان هوانیروز ارتش از درگیری با داعش در ۴۵ کیلومتری ایران

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، امیر خلبان یوسف قربانی فرمانده هوانیروز ارتش طی گفت‌وگویی با ماهنامه صف به تشریح توان بالگردی ارتش و موضوع مقابله با داعش در 45 کیلومتری مرزهای ایران پرداخته است.

وی در این گفت‌وگو تاکید کرد: امروز بالگردهای ما از عهده تمام ماموریت‌های محوله برمی‌آیند. در واقع هوانیروز با توجه به تهدیدهای موجود، برنامه‌ریزی و عمل می‌کند. به عنوان مثال در سال 1393 که نیروهای گروهک تروریستی داعش تا 45 کیلومتری مرزهای ایران آمدند، مقام معظم رهبری محدوده مورد تهدید داعش را خط قرمز نظام می‌دانستند و هوانیروز با امتثال از اوامر و نظر به تدابیر ایشان وارد عمل شد و بلایی را که بر سر منافقین آورده بود را بر سر نیروهای تروریستی داعش آورد.

قربانی ادامه داد: باید توجه داشت که ماهیت جنگ‌های امروز با جنگ‌های قدیم متفاوت است. دیگر مانند زمان گذشته نیست که بالگرد 206 برای شناسایی می‌رفت و سپس گروه‌های هجومی بالگرد کبرا را برای آتشباری وارد عمل می‌شدند. در همین مورد مقابله با نیروهای داعش، با توجه به شیوه و راهکنش خاص درگیری با این گروه وارد عمل شدیم و بحمدالله عملکردی بسیار عالی داشتیم.

فرمانده هوانیروز ارتش تصریح کرد: امروز کارهای خوب بسیاری در هوانیروز در حال انجام است. نهضت قطعه سازی و سامانه‌های برد بلند از جمله این موارد هستند. امروزه ما از سلاح‌های با برد بیش از 10 کیلومتر استفاده می‌کنیم و همه تجهیزات ما کاملاً بومی هستند.

قربانی اظهار داشت: ارتقای توان رزمی ما بی سابقه بوده است. در زمینه سامانه دید در شب عزیزان ما در صنایع هوایی عملکرد بسیار موفقی داشتند و بالگردهای ما را به سامانه دید در شب مجهز کرده‌اند. در زمینه سامانه‌های موشکی برد بلند نیز به بومی سازی کامل دست یافته‌ایم. تبدیل موشک زمین پایه به هواپایه و همچنین برخورداری از بهترین موشک‌های شلیک کن و فراموش کن (فایر اند فورگت) از دیگر دستاوردهای هوانیروز محسوب می‌شوند. همین دستاوردهای مهم هستند که باعث شدند هوانیروز مورد تشویق ویژه مقام معظم رهبری و مسئولان عالیرتبه نظام قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه هوانیروز با توجه به مقتضیات زمان و تهدید دشمن، وارد عمل می‌شود، گفت: امروزه قدرت‌های استکباری مستقیماً وارد عمل نمی‌شوند و معمولا گروهک‌ها را وارد عمل می‌کنند و در زمینه‌های مختلف به کشورها ضربه می‌زنند. اما ما در همه زمینه‌ها پیش بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم. به عنوان مثال اگر پهپادهای دشمن بخواهند وارد عمل شوند، بهترین هدف برای بالگردهای ما هستند. برای هواپیما دشوار است که بخواهد پهپاد را هدف قرار دهد، اما پهپاد هدف مناسبی برای بالگرد محسوب می‌شود.

قربانی تاکید کرد: گروهک‌های تروریستی تجهیزات هوایی کمی دارند، اما از تجهیزات ضدهوایی مناسبی برخوردارند. موشک‌های برد بلند که اشاره شد در چنین مواردی کاربرد دارند. مثال دیگر در این زمینه جنگ‌های خیابانی است. در این زمینه خلبانان را به خودکنترلی کامل رسانده‌ایم و خلبانان در صورت نیاز بدون اینکه نیاز به هدایت سامانه فرماندهی داشته باشند به مناطق مختلف رفته و مأموریت شناسایی را انجام می‌دهد. در واقع ما در همه زمینه‌ها از دشمنان جلوتریم.

فرمانده هوانیروز با اشاره به حضور داعش در نزدیکی مرزهای ایران در سال 1393 و عملکرد هوانیروز در آن مقطع گفت: در آن مقطع نیروهای گروهک تروریستی داعش تا 45 کیلومتری مرزهای ایران آمدند، اما در کمتر از 24 ساعت، تیپ‌ها و توپخانه نیروی زمینی مانند دیواری آهنین در مرزهای غربی کشور مستقر شدند و بالگردهای هوانیروز، دشمن را از پای در آوردند.

وی خاطرنشان کرد: در آن ایام ما 17 مورد شناسایی محور داشتیم. بعضی مقاطع هم گروه‌های نفوذی داعش قصد عبور از مرز داشته‌اند که در کمین اطلاعاتی ما قرار گرفته و به سرعت منهدم شدند. به عنوان نمونه در یکی از این موارد نفوذ که تصاویر درگیری بالگردهای ما با اشرار مسلح در فضای مجازی انتشار گسترده‌ای پیدا کرد، قرارگاه‌های حمزه سیدالشهدا و نجف سپاه پاسداران اعلام کردند که نیاز به پشتیبانی و تیم آتش دارند و هوانیروز وارد عمل شد.

قربانی افزود: پیش از ورود هوانیروز، تعدادی از برادران سپاهی زخمی شده بودند، اما هوانیروز، دشمن را تار و مار کرد و برای گروهک تروریستی داعش، جهنمی از آتش خلق کرد. در غرب و شمالغرب عملیات‌ های متعددی علیه اشرار مسلح پژاک داشته‌ایم. در جنوب‌شرق نیز پشتیبانی از قرارگاه قدس را برعهده داریم. مقابله با اشرار از جمله مأموریت‌های ما در منطقه شرق محسوب می‌شود.

فرمانده هوانیروز همچنین درخصوص تجهیزات جدید و رونمایی‌های هوانیروز اظهار داشت: بالگردهای ما پیش از این در زمینه دید در شب و پرواز شبانه مشکلاتی داشتند که به حول و قوه الهی و با تلاش همکاران فنی هوانیروز، دانشگاه‌ها و صنایع داخل کشور موفق به تولید دوربین‌های دید در شب برای این تجهیزات شدیم. البته پیش از این هم اقداماتی انجام شده بود و امکانات دید شبانه برای خلبانان ایجاد شده بود اما دوربین جدید با قابلیت‌ها و امتیازات چشمگیری تولید شده و آماده به کارگیری 24 ساعته را برای بالگردهای ما ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: همچنین نوع جدیدی از موشک را برای بالگردهای هجومی‌مان تولید کردیم که در مسافت زیاد و با دقت بالا، با کمترین تهدید برای بالگرد و خلبان آن، روانه هدف می‌شود. بحمدالله بالگردهای ما امروز قابلیت‌های پیشرفته و فناوری‌های توسعه یافته‌ای را در اختیار دارند، در زمینه جنگ الکترونیک و مقابله با موشک‌های هدایت‌شونده دشمن، در زمینه ردیابی و انهدام اهداف از راه دور، در زمینه استفاده از موشک‌های با قابلیت کروز، در زمینه ارائه آموزش‌های مبتنی بر فناوری‌های روز و ... جزو کشورهای پیشرو هستیم.

قربانی در پایان گفت: توانمندی‌های خودمان در ساخت بالگرد را هم پیش از این اثبات کرده‌ایم و بالگردهای‌مان کاملاً قادر به رقابت با بالگردهای مشابه غربی و شرقی هستند و البته متوقف نخواهیم شد و به توسعه دانش و صنعت ساخت بالگرد به طور ویژه توجه می‌کنیم تا هوانیروز در حد اعتماد فرمانده معظم کل قوا و ملت قهرمان ایران بماند و همچنان افتخارآفرینی کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر