jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۳۳۴۷۰   ۲۱ فروردين ۱۳۹۷  |  ۰۰:۰۱

سندرم تحرک بالای مفاصل، نوعی بیماری با انعطاف‌پذیری بیش از حد مفاصل است. علت ابتلا و شدت این بیماری در افراد مختلف، متفاوت است و گاهی امکان دارد اعضای یک خانواده را با درجه‌های مختلف این بیماری به خود گرفتار کند و البته این سندرم بیشتر در زنان رایج است.

علت ابتلا

سندرم تحرک بالای مفاصل، بافتهای پشتیبان بدن، مانند رباطها، تاندونها، مفاصل و ماهیچهها را تحت تاثیر قرار میدهد. در واقع نقص در پروتئینهای متصلکننده این بافتها به هم، مشکل به وجود میآورد. این پروتئینها همچون چسب عمل میکنند و موجب قدرت و توانایی بدن میشوند. افراد مبتلا، دارای بافتهای پیوندی بسیار ضعیف و شکننده هستند. آنها میتوانند اندامهای خود را
به گونهای که در شرایط عادی غیرممکن است، حرکت دهند و ممکن است از مشکلات زیر شکایت
داشته باشند:

درد و سفتی در مفاصل و ماهیچهها، خستگی، جابهجایی مفاصل، صدمات مکرر مانند کشیدگیهای مفاصل، مشکلات گوارشی، سرگیجه و کش آمدن پوست.تقریبا 7 تا 10 درصد کودکان مبتلا از شل بودن مفاصل و دردهای پیشرونده شکایت دارند.

سندرم تحرک بالای مفصل خوشخیم

این سندرم ملایم است و بر اثر نبود پروتئین کلاژن نوع اول به وجود میآید. مشکلات مفصلی کمی در این حالت وجود دارد.

سندرم اهلرز دانلودس

این سندرم، گروهی از اختلالات است که روی بافتهای پیوندی که وظیفه حمایت پوست، استخوانها، رگهای خونی و بسیاری از بافتها و اندامهای دیگر را دارد، اثر منفی میگذارد.

تکامل مهارتهای حرکتی مانند نشستن، ایستادن و راه رفتن در کودکان مبتلا به این سندرم با تاخیر انجام میشود. مفاصل آنها مستعد جابهجایی و درد مزمن است.

درمان

باید به بیماران روشهای مراقبتی مفاصل و مدیریت فعالیتهای فیزیکی داد.

استفاده از اسپلینت برای محافظت از مفاصل

آموزش بیمار برای انجام دادن مراقبتهای پوستی مانند قرار نگرفتن در معرض نور خورشید و ...

مراقبت از دانشآموز مبتلا به سندرم تحرک بالای مفاصل

بیشتر دانشآموزان مبتلا به این سندرمها به برنامه مراقبت بهداشتی فردی نیاز دارند و باید برای آنها تدابیری اندیشیده شود تا بر مشکلات ناشی از این بیماری غلبه کنند. این کودکان مشکلاتی شبیه بیماران مبتلا به تونوس (تون) ماهیچهای ضعیف دارند. برنامههای حرکتی دقیقی باید برای آنها درنظر گرفت تا بیش از حد توانشان تحرک نداشته باشند. اگر قرار بود فعالیتهای بیشتری انجام دهند باید زیر نظر کامل فیزیوتراپها باشد. در ضمن این کودکان برای یادگیری مهارتهای زندگی به کاردرمانی نیاز دارند. گاهیاوقات فیزیوتراپ، برنامه مدیریت مربوط به تحرک کودک را تنظیم میکند و در اختیار مسئولان مدارس میگذارد و آنها باید مراقب پیشرفت دانشآموز در مورد فعالیتهای فیزیکیاش باشند. از دیگر مراقبتهای لازم باید به موارد زیر اشاره کرد:

کلاس درس این کودکان بهتر است در طبقه همکف باشد تا مجبور به بالا رفتن از پلکان نباشند.

دانشآموزان مبتلا در طول روز ممکن است دچار ضعف بنیه شوند؛ بنابراین لازم است خوراکیهایی که از خانه میآورند، مانند موز، کشمش و غیره را به طور کامل مصرف کنند. در ضمن آنها باید مایعات فراوان بنوشند.

آنها باید قبل از دانشآموزان دیگر وارد کلاس یا خارج شوند تا احتمال صدمه دیدن در آنها به صفر برسد.

هنگام انجام دادن امور نوشتاری در کلاس، باید زمان بیشتری داشته باشند.

منبع: Case of sick children

مترجم: نادیا زکالوند

جامجم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر