jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۳۱۲۴۳ ۰۵ فروردين ۱۳۹۷  |  ۲۰:۴۶

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ادعاهای ترکمنستان درباره قایق ایرانی هنوز برای طرف ایرانی ثابت نشده، گفت که بر اثر حادثه اخیر2 نفر کشته و زخمی و 2 نفر نیز بازداشت شده‌اند و جسد فرد کشته شده به طرف ایرانی تحویل داده شده است.

ادعاهای ترکمنستان درباره قایق ایرانی هنوز برای کشورمان ثابت نشده است

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره بیانیه وزارت خارجه ترکمنستان که مدعی شده تیراندازی مرزبانان دریایی ترکمنستان به سمت سرنشینان قایق ایرانی به خاطر حمل مواد مخدر و عدم پذیرش دستورات مرزبانان ترکمن صورت گرفته، خاطرنشان کرد: در این بیانیه ادعاهایی توسط طرف ترکمنستانی مطرح شده که به غیر از تعداد کشته‌ و زخمی و دستگیرشدگان؛ بقیه ادعاها در هاله‌ای از ابهام است و هنوز برای طرف ایرانی این ادعاها تا به نتیجه رسیدن بررسی‌ها قابل پذیرش نیست.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: نیروهای مرزبانی 2 کشور در تماس با یکدیگر هستند و بررسی‌هایی توسط طرف ایرانی و با همکاری نیروهای ترکمنستان در حال انجام است تا ماهیت موضوع و چگونگی حادثه مشخص شود از جمله اینکه قایق ایرانی در چه نقطه‌ای از دریا حضور داشته و به چه دلیل به سمت آن شلیک شده است.

وی در عین حال گفت: براساس بررسی‌های اولیه اعتقاد بر این است که نیروهای مرزبانی ترکمنستان توانایی دستگیری این افراد را حتی بدون شلیک به سمت آنها داشته‌اند.

قاسمی اضافه کرد: بعد از حادثه مزبور وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سفارت ایران در ترکمنستان و حتی مقامات محلی و مرزبانی ایران در تماس با دولت و مرزبانی ترکمنستان تلاش‌هایی را برای روشن شدن ابعاد این قضیه آغاز کردند.

وی با بیان اینکه بر اثر این حادثه یکی از سرنشینان کشته و نفر دوم زخمی شده و 2 نفر نیز توسط نیروهای مرزبانی ترکمنستان دستگیر شده‌اند، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران بعد از اطلاع از این قضیه در یادداشتی رسمی مراتب اعتراض دولت ایران را به طرف ترکمنی منعکس کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در عین حال یادآور شد: آنچه که غیرقابل قبول است شلیک نیروهای مرزبانی ترکمنستان به یک قایق غیرمسلح است.ادعاهایی که در این بیانیه توسط طرف ترکمن مطرح شده هنوز برای طرف ایرانی ثابت نشده، ولی هیچ کدام دلیل بر شلیک به یک قایق غیرمسلح در صورتی که حتی خلافی را مرتکب شده باشد، نیست.

قاسمی بار دیگر بیان کرد: نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی با همتایان ترکمن خود و دیگر کانال‌ها از جمله کانال دیپلماتیک در حال پیگیری و بررسی موضوع هستند و باید کمی صبر کرد تا ماهیت حادثه و نتایج تحقیقات و بررسی‌ها روشن شود.

سخنگوی وزارت خارجه با یادآوری این نکته که بروز چنین حوادثی در نقاط مرزی امری طبیعی است و گهگاهی از این نوع اتفاقات رخ می‌دهد، تصریح کرد: البته طرف ایرانی با جدیت تمام این موضوع را تا روشن شدن ابعاد قضیه دنبال خواهد کرد.

وی اعلام کرد که جسد یکی از سرنشینان تحویل طرف ایرانی شده و فرد زخمی هم در ترکمنستان در بیمارستان به سر می‌برد و 2 نفر دیگر نیز در بازداشت هستند.

لازم به ذکر است در اخباری که پس از این حادثه منتشر شد آمده بود که بر اثر این حادثه 2 نفر کشته و 2 نفر نیز دستگیر شده‌اند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه پس از بروز این حادثه نیز در اظهاراتی اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی ایران در یادداشتی رسمی از دولت ترکمنستان خواستار توضیح درباره این حادثه شده و پیگیری‌ها در این زمینه ادامه دارد.

قاسمی با اشاره به روابط دوستانه فیمابین خاطرنشان کرده بود: شدیدا به اقدام نسنجیده نیروهای مرزبانی ترکمنستان در تیراندازی به یک قایق ماهیگیری و غیرنظامی معترضیم، چرا که حتی اگر ماهیگیران ایرانی به آب های ترکمنستان نزدیک شده باشند بر اساس رویه و عرف معمول بین‌المللی نیروهای مرزی می‌توانند آنها را از محدوده آب های آن کشور دور کنند. از این رو خواستار توضیح فوری و رسمی مقامات مسئول در ترکمنستان هستیم و امیدواریم با توجه به روابط مودت آمیز بین 2 کشور و با همکاری مقامات ذیصلاح آن دولت چگونگی ابعاد این حادثه روشن شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

چشم‌انداز روشن برای هم‌افزایی ملی

چشم‌انداز روشن برای هم‌افزایی ملی

یکی از موضوعات مهمی که امروز به‌شدت به آن نیاز داریم این است که قوا خارج از مسائل جناحی به موضوعات نگاه کنند و منافع مردم را مرجح بر نگاه سیاسی و جناح‌بازی‌ها و سیاست‌زدگی ببینند.

بوی نفت و خون

بوی نفت و خون

حالا می‌خواهید بگذارید پای سنگدلی یا احساس نداشتن یا هر چیز دیگر. هر چه باشد، دیوارها و خیابان‌ها خیلی دیرتر از انسان‌ها خاطرات را فراموش می‌کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر