jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۳۰۱۲۰   ۲۵ اسفند ۱۳۹۶  |  ۱۲:۲۱

ظریف پس از پایان نشست آستانه تاکید کرد

تداوم مبارزه مشترک با تروریسم تا آزادی کامل سوریه

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه امروز در نقطه عطف در بحران سوریه هستیم، بر تداوم مبارزه مشترک با تروریسم تا آزادی خاک این کشور از اشغال گروه‌های تروریستی تأکید کرد و گفت: باید آلام مردم سوریه را نیز کاهش دهیم.

تداوم مبارزه مشترک با تروریسم تا آزادی کامل سوریه

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (جمعه) در پایان نشست سه جانبه به همراه وزرای خارجه روسیه و ترکیه در آستانه درباره روند آستانه در خصوص سوریه طی سخنانی گفت: ابتکار آستانه که در یک سال گذشته نتایج بسیار مهمی را برای مردم سوریه و صلح و امنیت در منطقه به همراه داشته، با حضور فعال دولت قزاقستان به نتایج مهمی رسیده و برای ما بسیار مهم است که از این نتایج پاسداری کنیم.

ظریف افزود: معتقدیم بحران سوریه همانند بحران‌های مشابه از سه بعد نظامی، سیاسی و انسانی برخوردار بوده و روند آستانه در مهار این ابعاد دستاوردهای قابل توجهی داشته است و مهم است که امروز که ما بعد از 14 ماه از شروع روند آستانه در سطح وزرا گردهم آمدیم و در آینده نزدیک در سطح سران نشست برگزار می‌شود، ارزیابی دقیقی از پیشرفت‌ها و دستاوردهای آستانه داشته باشیم که ما را در آینده کمک کند.

وزیر خارجه گفت: تروریسم در آغاز روند آستانه هنوز بخش‌های مهمی از خاک سوریه را زیر تسلط داشت و امروز با موفقیت ارتش سوریه و متحدان آن در رویارویی با تروریسم داعش و جبهه النصره و گروه‌های مرتبط با القاعده پیروزی‌های مهمی را به دست آورد و به شکل گیری روند آستانه کمک کرد و در پرتو روند آستانه توفیقات بیشتری را به دست آورد و قسمت‌های مهمی از خاک سوریه از اشغال گرو‌ه‌های تروریستی آزاد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ضروری است مبارزه مشترک ما با تروریسم تا آزاد شدن کل سوریه از گروه‌های تروریستی ادامه یابد.

وی با بیان اینکه برقراری آتش بس و ایجاد مناطق کاهش تنش، گام بلندی برای خاموش کردن جنگ خانمانسوز در سوریه بود، اظهار داشت: روند آستانه این توفیق را داشت که تنها روند موفق بین‌المللی برای کاهش تنش در سوریه باشد و مهم این است که ما بر دستاوردهای روند آستانه بسازیم و این روند را بیشتر به پیش ببریم.

* برگزاری اجلاس بازداشت شدگان و ربوده شدگان و تحویل اجساد و شناسایی مفقودین

ظریف ادامه داد: تسهیل کمک رسانی و دسترسی انساندوستانه به مناطق بحران بخشی از روند آستانه بوده و در آینده نیز این امر مهم در ابعاد مختلف دنبال خواهد شد و بسیار خوشحالیم در دو روز گذشته اجلاس بازداشت شدگان و ربوده شدگان و تحویل اجساد و شناسایی مفقودین در آستانه شکل گرفت و امیدواریم این روند با موفقیت به پیش برود.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران دسترسی به همه مناطق تحت اشغال و مناطقی که در حالت وضعیت بحرانی انسانی قرار دارند را بسیار مهم خواند و گفت: در این زمینه روند آستانه تلاش‌های خود را ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه گفت: مهمترین بعد روند آستانه تلاش برای دستیابی به راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه بود که توفیق بزرگی در اجلاس سوچی نصیب شد و برای اولین بار گروه بزرگی از طرفداران و مخالفان دولت سوریه و تمامی اقشار مردم سوریه در کنگره سوچی حضور یافته و برای ترسیم آینده کشورشان توافق کردند که دستاورد بسیار بزرگی است و تمامی کنشگران سطح بین‌المللی باید در جهت کمک کردن به روند سوچی همکاری کنند.

وی همچنین یادآور شد: بسیار مهم است که به مردم سوریه اجازه داده شود بدون فشار خارجی این روند را طی کنند.

وزیر خارجه ادامه داد: پیشبرد روند سیاسی در سوریه نیازمند دیدگاه واقع بینانه نسبت به آینده سوریه و تنظیم مطالبات براساس واقعیت‌های سوریه است و امیدواریم این روند ادامه یابد؛ براساس یک باور کلی یعنی احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه و جلوگیری از دخالت خارجی و قبول این واقعیت که سوریه تنها راه‌حل سیاسی دارد و این راه‌حل سیاسی باید توسط مردم سوریه شکل بگیرد.

*امروز در نقطه عطفی در بحران سوریه هستیم

وی گفت: ما امروز در یک نقطه عطف در بحران سوریه هستیم. متاسفانه برخی درگیری‌ها در نقاط مختلف سوریه وجود دارد که ضمن اینکه باید درگیری با تروریست‌ها ادامه یابد باید از آلام مردم سوریه کاهش دهیم و امروز بیانیه مشترکی که سه وزیر خارجه در آستانه صادر کردند می‌تواند زمینه را برای همکاری‌های بیشتر فراهم کند و امیدواریم در اجلاس سران که کمتر از 20 روز دیگر در ترکیه تشکیل می‌شود بتوانیم بیشتر برای همکاری‌ در این زمینه‌ها گفت‌وگو و تشریک مساعی و تبادل نظر کنیم.

وی بار دیگر از دولت و مردم قزاقستان برای میزبانی و پیگیری روند آستانه در طول 14 ماه گذشته سپاسگزاری کرد.

وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه امروز در آستانه قزاقستان در نشستی سه جانبه درباره آخرین تحولات روند آستانه و اوضاع سوریه به رایزنی پرداخته و در پایان بیانیه‌ای را مشتمل بر 20 بند صادر کرده و با اعلام اینکه مناقشه سوریه راه‌حل نظامی ندارد، بر ادامه تلاش‌ها برای تقویت آتش‌بس و همچنین تشکیل کمیته قانون اساسی تأکید کردند.

براساس توافق وزرای خارجه مقرر شد نشست آتی سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه 4 آوریل 2018 (15 فروردین 1397) در استانبول ترکیه برگزار شود و بر همین اساس حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهور 3 کشور در استانبول ترکیه گردهم می‌آیند.

ظریف، لاوروف و چاووش اوغلو همچنین توافق کردند که نشست بین‌المللی بلندپایۀ بعدی درباره سوریه در اواسط ماه می 2018 در آستانه برگزار شود.

وزرای خارجه 3 کشور امروز در این بیانیه مشترک تأکید کردند که فرایند آستانه و دستاوردهای آن به ابزاری مؤثر در کمک به صلح و ثبات در سوریه تبدیل شده و عزم مشترک خود مبنی بر ادامه تلاش‌های هماهنگ به منظور حصول اطمینان از بازگشت‌ناپذیری روند کاهش خشونت در عرصۀ میدانی را ابراز داشتند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها