jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۱۲۸۸۳۷   ۲۸ اسفند ۱۳۹۶  |  ۰۹:۲۷

یک کارشناس مسایل سیاسی با ذکر ناگفته‌هایی از روند ملی شدن صنعت نفت در ایران از نقش غیرت ملی و اسلامی آحاد مردم در جلوگیری از سقوط و اضمحلال کامل کشورمان بین سال‌های 1329 تا 1357 سخن گفت.

ماجرای خانه‌نشین کردن آیت‌الله کاشانی توسط اراذل و اوباش/ غیرت مردم نفت را ملی کرد، انقلاب اسلامی نبود کشور مضمحل می‌شد

پیروز مجتهد زاده در رابطه با نقش برجسته روحانیت در واقعه تاریخی و سرنوشت ساز ملی شدن صنعت نفت ایران، در گفت وگو با جام جم آنلاین اظهار کرد: آیت الله کاشانی در شکل گیری نهضت ملی شدن صنعت نفت نقش والایی ایفا کرد اما متاسفانه در آن مقطع با بی مهری و بداخلاقی های زیادی از سوی جریان های سیاسی و مطبوعات وابسته به دولت وقت مواجه شد به گونه ای که مجبور شد در مقطعی حتی در انظار ظاهر نشود و امکان خروج از منزل برای ایشان فراهم نبود.

ماجرای خانه نشین کردن کاشانی توسط اراذل و اوباش

وی در این باره افزود: کاشانی به خاطر افکار ضد استعماری و استبدادی و همراهی همه جانبه ای که بعنوان رییس مجلس ملی با نهضت ملی کردن نفت ایران داشت همواره مورد غضب رژیم سابق قرار می گرفت تا جایی که تعدادی از اراذل و اوباش را در اطراف خانه وی گماشته بودند تا حتی نتواند برای رفتن به حمام از خانه خود خارج شود و دایما این سید بزرگوار را با ناسزا و دشنام مورد هجمه قرار می دادند.

این مورخ و کارشناس مسایل سیاسی در تشریح سیر تکاملی نهضت ملی شدن صنعت نفت در ایران خاطر نشان کرد: بر خلاف آنچه در تاریخ آمده منحصرا اقدامات طیف ملی گرایان و در راس آن دکتر محمد مصدق منجر به تصویب طرح ملی شدن صنعت نفت نشد، بلکه لایحه ملی شدن آن با خیزش آحاد ملت ، جان فشانی های روحانیت مبارز و اعضای نهضت ملی کردن نفت به مجلس رفت و در نهایت در روز 29 اسفند 1329 با ریاست مصدق در کمیسیون نفت با اتفاق آرا به تصویب رسید.

ارجاع پرونده نفتی ایران به دادگاه لاهه توسط شرکت انگلیسی

مجتهدزاده در ادامه با اشاره به طرح شکایت شرکت نفت ایران و انگلیس(بریتیش پترولیوم) در تیرماه سال 1331به دادگاه بین المللی لاهه در خصوص اجرایی شدن مصوبه ملی شدن نفت و خلع ید انگلیس از شرکت نفت ایران، گفت: دادگاه لاهه یک جلسه در رابطه با طرح شکایت شرکت انگلیسی از دولت ایران تشکیل داد و چون این دادگاه محل بررسی دعوایی بین دول محسوب می شود و نه مرجع رسیدگی به شکایات میان دولت ها و شرکت ها لذا در جریان اختلاف میان ایران با شرکت نفت انگلستان درباره پرونده ملی شدن صنعت نفت، به عدم صلاحیت دادگاه بین‌المللی برای بررسی شکایت از ایران رای داده شد و این پرونده به نفع ما مسکوت ماند.

وی در این راستا تصریح کرد: لاجرم انگلیس با هدف تحریم نفتی ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرد اما این مرجع بین المللی هم به استناد رای دادگاه لاهه از پیگیری این پرونده سلب مسئولیت و اعلام نمود شکایت شرکت بریتانیایی علیه قانون ملی شدن صنعت نفت ایران قابل پیگیری نیست. از این رو باز هم پرونده مزبور به سود ایران مختومه شد.

انقلاب اسلامی نبود کشور کلا سقوط می کرد

مجتهدزاده با بیان اینکه برخی اقدامات جریان دکتر مصدق در آن مقطع به رغم تسهیل در روند ملی شدن صنعت نفت حامل آسیب های جدی در آینده سیاسی کشور شد، خاطر نشان کرد: خوشبختانه چند سال بعد انقلابی با جنبه اسلامی در کشور حادث شد و پیروزی این انقلاب در سال 57 مانع از سقوط کامل کشور (بواسطه نفوذ بیگانگان در کشور) شد و ما در دوران بعد از انقلاب هم شاهد بودیم این تنها غیرت ملی و اسلامی آحاد ملت بود که ایران را از تجاوز صدام و حامیان آن تا امروز مصون نگه داشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تقویت نظارت برای کمک به دولت

تقویت نظارت برای کمک به دولت

در ایام انتخابات تعداد زیادی از نمایندگان از آقای رئیسی حمایت کردند اما این حمایت‌ها به معنای آن نیست که در زمان روی‌کارآمدن دولت سیزدهم، مجلس از وظایف نظارتی خود مبنی بر ارزیابی دقیق وزیران پیشنهادی عقب‌نشینی کند. هدف نمایندگان این است که وزیران قوی و افرادی برای کابینه انتخاب شوند که در پی حل مشکلات مردم باشند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر