کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای ضمن اتهام پراکنی علیه کشورمان، روسیه را به نقض آتش‌بس در سوریه متهم کرد.
کد خبر: ۱۱۲۷۳۲۸
اتهام پراکنی کاخ سفید علیه ایران و روسیه در ارتباط با بحران سوریه

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، کاخ سفید دوشنبه (امروز) بیانیه‌ای منتشر و در آن دولتهای سوریه و روسیه را به نقض آتش‌ بس در غوطه شرقی در نزدیکی دمشق و نادیده گرفتن قطعنامه 2401 شورای امنیت سازمان ملل در خصوص سوریه متهم کرد.

کاخ سفید در ادامه بیانیه خود ضمن محکوم کردن حوادث اخیر در این منطقه مدعی شد: آمریکا حملات نظامی فعلی که حکومت اسد با حمایت ایران و روسیه علیه مردم غوطه شرقی انجام می دهد را به شدت محکوم می کند.

روسیه و سوریه پس از چندین بار بی‌اعتنایی به قطعنامه 2401 شورای امنیت که خواستار توقف 30 روزه درگیری‌ها در سوریه می شود، غیرنظامیان بی‌گناه را تحت عنوان عملیات مقابله با تروریسم کشته‌اند.

کاخ سفید در ادامه بیانیه ادعایی خود آورده است: حکومت اسد به همراه حامیانش در تهران و مسکو باید به قطعنامه 2401 شورای امنیت پایبند باشد، درگیری‌ها در غوطه شرقی را متوقف کند و اجازه انتقال کمک‌های بشردوستانه به حدود 400 هزار غیرنظامی بی‌گناه را که در شرایط بحرانی قرار دارند، بدهد.

وضعیت در غوطه شرقی به ویژه در هفته‌های اخیر در نتیجه درگیری بین شبه نظامیان محلی در دمشق و نیروهای حامی دولت سوریه دچار تنش شده است. دمشق تاکید دارد که در پاسخ به حملات از غوطه شرقی دست به اقدام نظامی زده است اما کشورهای غربی ادعا می کنند که دولت سوریه و روسیه مسئول تشدید تنش‌ها در این منطقه هستند.

سازمان ملل روز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد که حدود 600 نفر طی دو هفته گذشته در غوطه شرقی کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شده‌اند.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که رؤسای جمهوری ایران و فرانسه یک‌شنبه شب در یک تماس تلفنی درباره مسئله سوریه گفت‌وگو و بر ضرورت برقراری سریع‌تر ثبات و آرامش در سوریه تاکید کردند و برای آغاز و ادامه حرکت‌های چند جانبه تا رسیدن به سوریه‌ای باثبات اعلام امادگی کردند.

رؤسای جمهوری دو کشور، وزرای خارجه خود را مامور کردند پیرامون این طرح که در گام نخست ارسال کمک‌های انسانی به مردم سوریه را مدنظر قرار می‌دهد، رایزنی‌های خود را گسترش دهند.

روحانی در این گفت‌وگو اظهار کرد: ما کاملا آمادگی داریم در زمینه کمک‌های انسانی به مردم سوریه، یک همکاری چند جانبه با سایر کشورهای موثر را بنا نهیم.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها