jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۲۷۰۷۳ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

آیا تا به‌حال شنیده‌اید که بتوان از یک فناوری در صنایع مختلف استفاده کرد و از آن مهم‌تر این که یک فناوری بتواند چالش‌های متعدد، غیرمرتبط و در عین حال بسیار مهم و حیاتی را در صنعت و اقتصاد و محیط زیست یکجا پاسخ دهد و برایش راه حل ارائه کند؟

پاسخ مثبت است؛ پلتفرم فناوری پلاسمای سرد؛ یک فناوری دست یافتنی با قابلیتها و کاربردهای فراوان و تاثیرات شگفتانگیزتر. این فناوری در صنایع متعدد امکان ورود دارد و حداقل اثر آن بهبود کیفیت محصولات و خدمات است. صنایع مختلفی که از کاربردهای پلاسمای سرد بهرهمند شدهاند عبارتند از تصفیه آب و پساب، صنایع غذایی، کشاورزی، چاپ و بستهبندی، نساجی، خودرو، پزشکی و تجهیزات پزشکی، بیومتریال، دارویی، صنایع هوافضا، کوتینگ، اپتیک و الکترونیک و...

برای مثال در صنعت نساجی پلاسما را بهعنوان یک فرآیند سبز و خشک میشناسند زیرا میتواند به میزان زیادی از مصرف آب در روشهای سنتی بکاهد. البته اثرات دیگری نظیر حذف یا کاهش استفاده از مواد مضر شیمیایی، کاهش میزان مصرف انرژی و نیز تولید محصولات با ویژگیهای جدید (مانند آبگریزی) از توانمندیهای دیگر این فناوری در صنعت نساجی است که همگی به اثبات رسیده و تجاری شده است.

در کشاورزی تولید محصولات مرغوب بدون استفاده از سموم و کودهای شیمیایی از آمال بشر است یا در صنایع غذایی ارائه مواد غذایی سالم، بهداشتی و ارگانیک بسیار حائز اهمیت است. در تمام این مثالها پلاسمای سرد خدمات بینظیر خودش را ارائه میکند.

یکی از چالشهای محیطزیستی مدیریت صحیح آب و پساب است. سیستم تصفیه و پیشتصفیه آب و پساب توسط فناوری پلاسمای سرد یک راه حل اساسی در این باره است. این سیستم قابلیت تصفیه پساب صنایع نفت و پتروشیمی، سکوهای نفتی و نفتکشها، شیرابه زبالههای شهری، سیستمهای پیش تصفیه فاضلاب شهری، فاضلاب بیمارستانی، فاضلابهای ویژه (پرتوزا)، صنایع چرمسازی، صنایع نساجی، سنگبری، صنایع داروسازی، فاضلاب قطارها و هواپیماها، سیستم آب شرب و فاضلاب کشتیهای قارهپیما، تصفیه آب شرب حاوی فلز سنگین، فاضلابهای ویژه (پرتوزا) را دارد.

در یک جمعبندی پلاسما قادر است در بعد اقتصادی، بهبود ارزش افزوده کالا و خدمات، افزایش بهرهوری، از بعد انسانی ایجاد تولید ایمن و مطمئن، حفظ سلامت جامعه و از بعد محیطزیست کاهش آلایندههای محیطزیست، کاهش مصرف مواد شیمیایی، کاهش مصرف آب و کاهش مصرف انرژی را داشته باشد و به همین خاطر پلاسما به عنوان یک فناوری سبز شناخته شده است و آن را فناوری زیست سازگار و دوستدار محیط زیست نامیدهاند.

درسالهای اخیر در ایران متخصصان توانستهاند با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و معاونت علمی و فناوری ریاستجمهوری سیستمهای خوبی را طراحی و به بازار عرضه کنند ولی راه برای کار در این زمینه بسیار گسترده بوده و از طرفی هم نیازمند توجه صاحبان کارخانجات و صنایع است.

مهندس محمد جواد خلج

کارشناس فناوری نانو

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شمایل دانش و خرد

شمایل دانش و خرد

دانش و دانایی و خرد، بزرگ‌ترین سرمایه یک انسان و یک ملت است. فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بر بنیاد این هر سه پدید آمده، بالیده و بارور و بارآور شده‌اند و چشمه هنرها در سایه ایمن دانایی و خرد، جوشیده و جاری گشته و فضای زیست فردی و اجتماعی را در هوایی تازه و اهورایی زنده و شاداب ساخته‌اند.

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر؛ زادروز گفتمان «نه به ذلت»

۱۶ آذر ۱۳۳۲ شهادت دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به سفر نیکسون به ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد، آغاز خط مبارزه 67 ساله‌ای است که امپراتوری پر نخوت و شیطانی آمریکا را به سراشیبی افول کشاند.

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

خطر تندروی در رفع محدودیت‌ ها

در کشور ما دور تازه محدودیت‌ های کرونایی از اول آذرماه آغاز شد که این تقریبا مصادف با اعمال محدودیت‌های جدید در اغلب کشورهای درگیر با کرونا و به‌خصوص اروپا بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر