رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه نیروهای مسلح ایران غافلگیر نخواهند شد، گفت: نیروهای نظامی و انتظامی ایران در عرصه‌های داخلی و خارجی از توان بسیار بالایی برای نشان دادن اقتدار نظام برخوردارند.
کد خبر: ۱۱۲۴۴۶۵
پوردستان: نیروهای مسلح ایران غافلگیر نخواهند شد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان در مراسم بزرگداشت شهدا که با حضور عموی شهید حججی و جمعی از خانواده های شهدا و ایثارگران در مسجد امام المهدی(عج) اراک برگزار شد، با اشاره به روایتی از علی ابن ابیطالب(ع) مبنی بر پرهیز از مکر دشمنی که از در صلح وارد شده، افزود: در چنین شرایطی دشمن می خواهد نزدیک شود تا غفلت ایجاد کرده و از پشت خنجر بزند. در چنین شرایطی باید دوراندیش بوده و نباید به این دشمن خوش گمان بود، چنین دشمنی با اینگونه اقدامات به دنبال حیله جدید است.

وی با بیان اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی جهان به صورت هسته پیرامون اداره می شد و آمریکا و شوروی دو قطب قدرتی بودند که هر یک کشورهایی را تحت سلطه و نفوذ خود داشتند، گفت: شوروی، بلوک شرق و آمریکا هم اروپای غربی و برخی کشورهای منطقه را تحت سلطه و نفوذ خود داشتند و ایران مهمترین قمر آمریکا در منطقه بود که مزایای زیادی را برای او ایجاد می کرد.

پوردستان تصریح کرد: ایران در شمال آبراه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان قرار داشت و آمریکا از طریق ایران می توانست مسیر نفت را کنترل کند و جلوی انتقال نفت به هر کشوری که مازاد بر نیازش نفت می برد و چرخ اقتصادش بیش از حد می چرخید را می گرفت. کشور ما همسایه شوروی بود و آمریکا در مرزهای شمالی ایران تمامی سیستم های راداری و جاسوسی خود را مستقر کرده و تمامی آنچه در شوروی می گذشت را از این طریق کنترل و رصد می کرد.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش افزود: ایران بازار محصولات آمریکایی و ژاندارم منطقه بود و وظیفه داشت مطابق خواست آمریکا کشورهای منطقه را به خط کند. ایران جبهه جلویی ناتو در برابر ورشو بود. شوروی ها از زمان تزارها علاقه داشتند به آب های آزاد دست پیدا کنند و تنها مسیر نزدیک آنها به این حوزه ایران بود و تلاش می کردند اینکار را از طریق ایران انجام دهند اما برنامه آمریکا این بود که اگر روزی ارتش سرخ بخواهد از طریق ایران به آب های آزاد دست پیدا کند، ارتش ایران جلوی آنها را بگیرد، تا ارتش آمریکا و نیروهای ناتو از اقیانوس هند سررسیده و در کنارک و چابهار پیاده شوند و ایران صحنه درگیری این دو شود.

به گفته وی، وقتی انقلاب پیروز شد این مزایا از آنها گرفته شد ولی نگرانی اصلی آنها این بود که انقلاب اسلامی ایران با خود یک ادبیات جدید بوجود آورده بود. دشمنی آمریکا با ما و دشمنی ما با آنها یک دشمنی ریشه دار است، این دشمنی ظاهری نیست که با چند نشست و جلسه رفع شود.

پوردستان تصریح کرد: انقلاب با خود ادبیات استقلال، آزادی و ولایت فقیه، مردم سالاری دینی و حکومت دینی آورد. آنها می دانستند که این ادبیات در حوزه مرزهای ایران باقی نمانده و منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد پس تلاش کردند در زمینه براندازی این نظام اقدام کنند. از همان روز اول یعنی از 23 بهمن 57 ایران را تحریم اقتصادی کردند و این در شرایطی اتفاق افتاد که ما 100 درصد وابسته بودیم.

وی افزود: آنها تمام کریدورهای اقتصادی و بازرگانی را بر ما بسته و ما را منزوی کردند و بلافاصله موج وسیع ترور و بمب گذاری را راه انداخته و ترورهای کور و هوشمند را برگزار کردند ولی به نتیجه نرسیدند پس ناآرامی های گسترده را با محوریت شمال غرب آغاز و 18 ماه کشور ما و بخش مهمی از نیروهای ما را در این عرصه درگیر کردند.

پوردستان اقدام بعدی دشمن پس از بی نتیجه ماندن اقدامات پیشین را تطمیع و تحریک صدام برای حمله به ایران عنوان کرد و گفت: پاداش صدام در قبال ساقط کردن انقلاب ضمیمه شدن خوزستان به خاک این کشور بود.

وی در تشریح وضعیت ایران و عراق در این جنگ گفت: صدام در 3 شهریور 59 در حالی به ایران حمله کرد که ما تازه انقلاب کرده و مشغول بازیابی خود بودیم، در تحریم به سر می بردیم و تمامی مسیرهای اقتصادی بازرگانی به روی ما بسته بود و بخش زیادی از نیروهای مسلح درگیر مبارزه با ضد انقلاب بودند. در مقابل، ارتش عراق دارای 12 لشگر و 45 تیم مستقل تا بن دندان مسلح بود و بیش از 50 هزار مستشار شوروی در عراق به سر می بردند. در جنگ ما با عراق استکبار شرق و غرب در کنار یکدیگر از عراق حمایت کردند و غالب کشورهای عرب نیز صدام را حمایت مالی، انسانی و تجهیزاتی می کردند.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش اظهار کرد: با اینهمه در سایه هدایت های امام راحل و ایثار و فداکاری رزمندگان و حمایت مردم در مقابل دشمنان به پیروزی رسیدیم و در واقع یکی از مولفه های قدرت ایران حضور مردم در صحنه است.

پوردستان به بررسی های موسسات آینده پژوهی آمریکا اشاره کرد و گفت: در این نظریه عنوان شد که درست است که قطب قدرت شرقی از بین رفته اما یک قطب جدید در حال شکل گیری است و اگر آمریکا به آن نپردازد به مشکل برمی خورد. این قطب جدید جهان اسلام است که از وحدت شیعه و سنی ایجاد می شود و انقلاب مردم ایران زمینه ساز ایجاد این قطب جدید است.

وی اظهار کرد: آمریکایی ها برای جلوگیری از شکل گیری این قطب قدرت، اقدامات نرم افزاری و سخت افزاری را در نظر گرفتند. در جنگ نرم مایکل گرانت معاون سازمان سیا نقاط قوت شیعه را با کمک کارشناسان بررسی کرد تا روش ضربه زدن به شیعه را تعریف کند و مشخص کردند که چگونه می شود بین شیعیان فاصله انداخت، از طرف دیگر با حمایت عربستان مدارس وهابی را در کشورهای اسلامی به‌راه انداختند که بوکوحرام و امثال آن حاصل آموزش های این مدارس است.

پوردستان افزود: آنها در بخش جنگ سخت نیز به این نتیجه رسیدند که برای جلوگیری از ایجاد قطب قدرت جهان اسلام خود به صحنه آمده و مقابله کنند. آنها برای حضور در منطقه به دنبال بهانه ای بودند بر همین اساس سازمان های جاسوسی طرح 11 سپتامبر را نوشتند و عربستان پول و تروریست آنرا تامین کرد و بدین ترتیب بهانه برای ورود به منطقه به دست آمریکا افتاد.

به گفته وی هدف آمریکا از حضور در غرب آسیا حمله به عراق و افغانستان نبود، در واقع آنها با 180 هزار نیرو، چند صد فروند هواپیما و انواع پهپادها و تجهیزات پیشرفته نظامی به منطقه آمدند تا به ایران حمله کنند ولی در نهایت فهمیدند که در سایه رهبری هوشمند و دشمن شناس و با وجود مردم متدین و ولایتمدار و نیروهای مسلح آماده در ایران به عنوان مولفه های قدرت این کشور نمی توانند به ایران حمله کنند و در واقع 14 سال پشت مرزهای ما ایستادند تا بتوانند حمله کنند ولی در نهایت دست از پا درازتر منطقه را ترک کردند. در واقع آنها نتوانستند طرح های خود را اجرا کنند و این حاصل قدرت ایران است که برگرفته از خون شهداست.

وی با بیان اینکه آمریکا دست بردار نبوده و نیست و راهبرد جدید تعریف کرده است، گفت: راهبردی که امروز پیاده می کنند جنگ ترکیبی است، آنها از تمام ظرفیت ها اعم از ظرفیت های سیاسی، جنگ های سخت، نرم، نیمه سخت، فضای اجتماعی و سایبری برای مقابله با ایران استفاده می کنند.

پوردستان با تاکید بر اینکه در این عرصه همه ملت باید وارد شوند و دفاع همه جانبه اینجا مطرح است، افزود: دشمن بسیار علاقمند است ما را در حوزه گروهک های تروریستی و تکفیری درگیر کند. در سال 93 در مدت زمان کوتاهی داعش با عبور از شهرهای عراق خود را به مرزهای ایران رساند و هم مرز ایران ایستاد، نیروهایی را هم به کشور نفوذ داده بود تا وقتی وارد می شود این نفوذی ها بمب گذاری و ترور را آغاز کرده و زمینه را برای ورود موفق داعش آماده کنند، اما نیروهای غیور ما به آنها اجازه ندادند. علمای سنی و شیعه فتوا دادند و در ادامه آن مردم عراق برخاستند و داعش ناچار به عقب نشینی شد، امروز ما ردپای داعش را به صورت بسیار ضعیف در دیاله داریم که آن‌هم طرفدارانشان هستند.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش اظهار کرد: داعشی ها که از عراق و سوریه رانده شدند به اردن و افغانستان منتقل شدند و در حال حاضر نزدیک به 7 هزار داعشی در افغانستان حضور دارند، از طرفی مدارس وهابی مدام به داعش نیروی جدید تزریق می کنند و یکسری از طالبان هم با داعش بیعت کرده اند، در حال حاضر سه استان افغانستان درگیر داعش است. داعش اهرم فشار آمریکا علیه ما، روسیه و چین است.

وی با بیان اینکه برخی کشورهای مرتجع منطقه هم علاقه‌مندند این تهدید را به مرزهای ما برسانند، افزود: خوشبختانه نیروهای نظامی و انتظامی ما بر آنها اشراف دارند.

پوردستان با بیان اینکه عرصه دیگری که ما با دشمن درگیر هستیم و ملت ایران باید عنایت ویژه ای به آن داشته باشند جنگ نرم است، گفت: دشمن روی جنگ نرم سرمایه گذاری بسیار کرده است. جنگ نرم از طریق فضای مجازی تا اتاق های خلوت ما هم کشیده شده و باید مراقب باشیم.

وی دیگر عرصه هجوم دشمن را جنگ اقتصادی یا نیمه سخت عنوان کرد و گفت: دشمن از طریق تحریم ها می خواهد بین مردم و حاکمیت فاصله بیندازد.

پوردستان افزود: عرصه دیگر بیوتروریسم است، امروز دیگر داعشی ها را با جلیقه انتحاری به میان ما نمی فرستند، آنها سربازان داعش را به میکروب های مختلف آلوده کرده و وارد کشور می کنند. اینها از مواردی است که دشمن در جنگ ترکیبی علیه ما بکار می گیرد و ما برای مقابله با این هجمه های دشمن باید تبعیت محض از فرامین و تدابیر فرمانده کل قوا داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه هر کس در غیر مسیر ولایت حرکت کند قطعا گمراه می شود، شرط پیروزی و سلامت کشور را تبعیت از مقام معظم رهبری دانست و افزود: آنچه باعث شد در این سالها در مقابل استکبار ایستاده و حرف حق خود را بزنیم، تبیعت از امام و رهبری بود. ریشه اصلی بسیاری از مشکلاتی که در کشور وجود دارد فاصله گرفتن برخی مسئولان از این تدابیر است.

پوردستان بر لزوم امانتداری مدیران و مسئولان تاکید کرد و افزود: در حال حاضر پاشنه آشیل کشور ما اقتصاد است و دشمن بر روی این نکته سرمایه گذاری زیای کرده است. آنها در ابتدای انقلاب ما را تحریم کردند، در دوران اوباما تحریم ها را سخت تر کردند و نام آنرا فلج کننده گذاشتند و در زمان ترامپ تحریم ها را سخت تر کرده و نام آنرا مادر تحریم ها گذاشتند.

وی تنها راهکار گذر از این خاکریز را بکارگیری راهبرد اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: باید وابستگی را کم کرده و تولید داخلی را رونق داده و صرفه جویی در تمامی مصارف را مد نظر داشته باشیم، در واقع در این عرصه از خود جوشیدن لازم است.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش اظهار کرد: جوانان باید بدانند که پرچم به دست آنان سپرده شده اما پرچمداری سخت است. برای پرچمداری باید اهل بصیرت و صبر بود، هرچند جوانان ما نشان دادند که پرچمداران شایسته ای هستند. امثال شهید حججی در عرصه های علمی، فنی و نظامی و دیگر عرصه ها نشان دادند که می توانند.

پوردستان با تاکید بر اینکه نیروهای مسلح ما از آمادگی لازم برخوردارند و تمام حرکت ها در مرزهای منطقه و خارج منطقه در زمین، هوا و دریا تحت رصد قرار دارد و از جزئیات تجهیزات و تحرکات آنها باخبر هستیم، افزود: رفتار آنها سنجش و همه دانسته ها تحلیل می شود و متناسب با این تحلیل ها ظرفیت های دفاعی لازم را در نظر می گیریم.

وی با بیان اینکه نیروهای مسلح ایران غافلگیر نخواهند شد و نیروهای نظامی و انتظامی ایران در عرصه های داخلی و خارجی از توان بسیار بالایی برای نشان دادن اقتدار نظام برخوردارند، گفت: آنها با استفاده از تجربیات دفاع مقدس و تجربیات جنگ عراق و سوریه می توانند از اقتدار نظام دفاع کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها