jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۲۴۲۶۱   ۰۳ اسفند ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

تلاش‌های آمریکا برای در تنگنا قرار دادن ایران باعث شد بانک‌های اروپایی متحمل جریمه‌های سنگین و مجبور به قطع جریانات مالی خود به ایران شوند، اما بتازگی مشخص شده است ایران کانال جدیدی را برای مبادلات خود از طریق بانک‌های آسیایی پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از بلومبرگ، با توجه به پروندههای حقوقی و افراد آگاه به این مساله، وامدهندگان در کره جنوبی، تایوان و دیگر کشورهای منطقه، بخشی از نقش کمک به دور زدن تحریمهای ایران را پیش از حصول توافق هستهای ایفا کردهاند و به ایران کمک کردهاند پول بخشی از فرآوردههای نفتی خود را به دلار تبدیل کند.

به گفته چندین نفر از مقامات وزارت خزانهداری آمریکا که متخصص امور تحریمها هستند، حالا که آمریکا از بانکهای اروپایی میلیاردها دلار به دلیل نقض تحریمها دریافت کرده، این کشور توجه خود را به بانکهای آسیایی معطوف کرده است.

خوان زارات، از مقامات سابق وزارت خزانهداری و کاخ سفید که موسسهای را برای مشاوره در زمینه امور ممانعت از فعالیتهای غیرقانونی مالی تأسیس کرد گفت: توجهات در حال معطوف شدن به سمت شرق است. بسیاری از بانکهای آسیایی از بستههای مدیریت ریسک مالی تبعیت نکردهاند.

این تغییر رویکرد نشان میدهد اعمال تحریمهای بینالمللی و بیرون نگه داشتن بازیگران بد از سیستم مالی آمریکا تا چه میزان دشوار است. زمانی که یک در بسته میشود، به ناچار در دیگری باز میشود.

مساله بانکهای آسیایی پس از آن مطرح شد که دادگاههایی در ایالتهای آلاسکا و نیویورک مشغول رسیدگی به پروندههایی درخصوص برداشت یک میلیارد دلار توسط ایران از حسابهایی در دو بانک دولتی کرهای «ووری بانک» و «اینداستریال بنک آف کوریا» بودند که از بزرگترین بانکهای این کشور به شمار میروند. طبق شرایط اعمالی در تحریمهای آمریکا، استفاده از این منابع فقط به امور انگشتشماری محدود شده بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

جامعه امروز و ضرورت بازنگری در اطلاع‌ رسانی

جامعه امروز و ضرورت بازنگری در اطلاع‌ رسانی

27 اردیبهشت هر سال به‌عنوان روز جهانی جامعه اطلاعاتی (روز ارتباطات و روابط عمومی) گروه زیادی از استادان و دانشجویان ارتباطات در كنار شاغلان و فعالان این حوزه در دستگاه‌ها و نهادها و ادارات مختلف در بخش خصوصی و دولتی تكریم و احترام می‌شوند و به پاسداشت این روز همت می‌گمارند.

ما هم بلدیم کتک بخوریم

ما هم بلدیم کتک بخوریم

 در یک عکس‌نوشته در شبکه‌های اجتماعی نوشته بود: با من درد دل کن. شاید نتوانم مشکلت را حل کنم. اما می‌توانم همراهت غصه بخورم...

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر