jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۱۲۲۶۱۴   ۲۶ بهمن ۱۳۹۶  |  ۱۰:۳۲

رییس‌ جمهور با اشاره به روابط تاریخی و اقتصادی ایران و هند گفت: روابط دو کشور در مسیر مثبت و درستی قرار گرفته است.

روحانی: روابط ایران و هند در مسیر صحیحی قرار دارد

به گزارش جام جم آنلاین از ‌ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رییس جمهور صبح پنجشنبه پیش از ترک تهران به منظور عزیمت به حیدرآباد هند در جمع خبرنگاران، با اشاره به اهداف سه روزه خود به هند اظهار کرد: این سفر رسمی به دعوت نخست وزیر محترم هند و در پاسخ به سفر سال قبل ایشان به تهران انجام می‌شود. در این سفر علاوه بر ملاقات با نخست وزیر و رییس‌جمهور و برخی از مقامات این کشور، تعدادی سند همکاری میان مقامات دولتی و همچنین کارآفرینان و تجاری که در این سفر حضور دارند با همتایان خود به امضا خواهد رسید.

وی با اشاره به اهمیت روابط دو جانبه دو کشور ایران و هند، خاطر نشان کرد: اساسا روابط ایران و هند برای هر دو کشور بسیار حائز اهمیت است. دو کشور روابط تاریخی و دیرینه‌ای با یکدیگر دارند. همواره روابط تجاری، اقتصادی، فرهنگی و علمی میان‌شان برقرار بوده است.

وی افزود: دو کشور روابط بسیار خوبی در زمینه مسائل اقتصادی، فناوری اطلاعات و همچنین بهداشت ، درمان و صنعت و کشاورزی داشته و این روابط ادامه‌ خواهد یافت.

رییس‌جمهور تاکید کرد: موضوع ترانزیت و بندر چابهار و اتصال هند از طریق این بندر به افغانستان و آسیایی مرکزی یکی از مسائل بسیار مهم در روابط میان دو کشور است. پیش از این یک سند همکاری میان مقامات ایران، هند و افغانستان در این زمینه به امضا رسیده است. اخیرا نیز یک فاز بندر شهید بهشتی چابهار با حضور مقامات و نمایندگان 17 کشور به افتتاح رسیده است که ظرفیت ترانزیتی چابهار را به 7.5 میلیون تن افزایش داده است. این ظرفیت پس از اجرای فازهای بعدی افزایش خواهد یافت.

وی ادامه‌ داد: همکاری در زمینه سرمایه‌گذاری در راه آهن چابهار به زاهدان از دیگر مسائل حائز اهمیت برای دو کشور است.

رییس‌جمهور همچنین با بیان این‌که «دو کشور نگرانی مشترکی راجع‌ به مسائل منطقه‌ای به ویژه‌ مربوط به تروریسم دارند»، خاطرنشان کرد: ایران و هند دو عضو مهم جنبش عدم تعهد هستند؛ بنابراین در جریان این سفر و دیدارهای آن راجع‌ به مسائل بین‌المللی و جهان در حال توسعه گفت‌وگوهایی انجام خواهد شد.

وی با اشاره به سفر خود به حیدرآباد هند، اظهار کرد: سفر به هند در دو بخش فرهنگی و سیاسی صورت می‌گیرد. در جریان سفر به حیدرآباد عمدتا دیدارها و اقدامات فرهنگی انجام و در دهلی نو عمدتا مسائل سیاسی و اقتصادی مطرح خواهد شد.

روحانی در پایان با تاکید بر این‌که «مسیر روابط دو کشور مهم ایران و هند در میسر مثبت و درستی قرار گرفته است»، گفت‌: سفر نخست وزیر، مودی به تهران در توسعه روابط میان دو کشور بسیار مهم بود. در این‌ راستا امیدواریم که این سفر نیز مکمل سفر سال قبل نخست وزیر هند به تهران باشد و بتوانیم آینده بهتری را در رابطه با کشورهای منطقه به ویژه‌ هند را پیش رو داشته باشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

إِنَّ اللَّهَ یحِبُّ الَّذِینَ یقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ. بیست و نهم فروردین، روز حیات دوباره ارتش و سالروز اعتماد تاریخ‌ساز امام(ره) به این بازوی عظیم انقلابی، یادآور تجدید میثاق غیورمردانی است که جانانه و عاشقانه در راه تحقق آرمان‌های والا و انقلابی امام خود گام برداشتند.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر