jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۲۰۵۹۹   ۱۹ بهمن ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

الیوم میرزا اسماعیل نجار را صدا کردیم بیاید در‌های عمارت را قدری روغن‌کاری و تعمیر کند. درها که درست شد عرض کرد، دم عید است دستی هم به در زیرزمین بکشیم شگون ندارد. باد و باران و آفتاب خورده کمی فرسوده شده‌اند .

فرمودیم: عوض کن .

به زیرزمین شدیم به جهت اندازهگیری ابعاد در. لنگه در را که گشودیم صدای جیغی در زیرزمین پیچید و خشایار بود که برهنه پشت گنجه اجدادی پناه گرفت. با میرزا اسماعیل چشم تو چشم شدیم. نگاهی کرد در سکوت مطلق اندازه گرفت رفت. میرزا که رفت ما ماندیم و خشایاری که در این مدت با ملحفهای خودش را پیچیده بود. ترکه آلبالو را از گوشه زیرزمین برداشته فرمودیم به کلاما... اگر نگویی این زیر لخت چه میکردی عین لبو با همین ترکه سرخت میکنیم .

عارض شد: میگویم میگویم !

چراغ را روشن کردیم دیدیم نصف کلهاش را تراشیده و نصف کلهاش مو دارد. فرمودیم پیش یعقوب دلاک رفتهای سلمانی برق رفته بود که نصف کلهات را نزده؟ عارض شد: میگویم میگویم .

فرمودیم: بنال که منتظریم .

عارض شد: دیروز که به جشنواره سینماتوگراف فجر رفتهایم یکی از آرتیستهای سینماتوگراف تیپی به غایت خفن و متفاوت زده بود. دیدیم خوشخوشانمان شد گفتیم امشب که میرویم فیلم ببینیم، یک تیپ بزنیم پوزش را زده باشیم .

گفتیم: خب!

فرمودیم: تیپ بخواهی بزنی باید بروی توی بوتیک و بازار به تیشان فیشانت برسی نه در زیرزمین پر از خنزر پنزر ما و عین موش کور گنجه همایونی را بجوری !

گفت: اصلا یک کار کنیم، شما بروید بالا من تیپم را میزنم میآیم شما نظر بدهی!

فرمودیم به جهت جیغی که کشیدی و زهره را ترکاندی عجالتا برگرد چندتایی بر کمرت بکوبیم حساب دستت بیاید بعدش میرویم بالا راجع به تیپ منحوست هم نظر خواهیم داد. چندتایی نواختیم ریههامان حال آمد. بعد فرمودیم سریع بیا میخواهیم به امورات برسیم. گفت: چشم. پلهها را رفتیم بالا و در اندرونی بر پوست بره جلوس کرده بودیم که صدای قدمهایش در پلهها پیچید. منتظر بودیم قبای بتهجقه جد کبیرمان را برتن کرده باشد با کلاهبرهای که به محض پدیدار شدنش بر در دیدیم یک پیژامه سیاه کوتاه پوشیده با یک عرقگیر شاطری و یک چیزی هم مثل پتو دور خودش پیچیده. یک بند پوتین دور مشتش بسته و یک بست گاز هم کرده توی انگشتش به عنوان انگشتر و یک عینک مزخرف هم به چشم گذاشته .

فرمودیم: یعنی آرتیست سینماتوگراف با این تیپ آمده؟

گفت: به خدا بلی !

فرمودیم: سرچ کن ببینیم! سرچ کرد دیدیم نامبرده در ممالک محروسه خودمان تیپهایی از این دست میزند و در خارجه تیپ کت و شلوار و رسمی! فرمودیم این بابا ما را گیر آورده؟ با دیگران خوری می و با ما تلو تلو؟ من بعد ذالک هیچ نگفتیم ترکه آلبالو را برداشته آرام بر کف دست کوبیدیم و در سکوت نگاهش کردیم. خشایار خودش رفت پایین البسه اجق وجقش را عوض کرد و الساعه جلوی آینه در حال پوشیدن کت و شلوار است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر