jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۰۹۰۵۴ ۱۲ دی ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که در کل کشور وزن کوله‌پشتی 25 درصد دانش‌آموزان بیشتر از حدمطلوب است، افزود: این درصد در شهر تهران 50 درصد بوده و نصف دانش‌آموزان تهرانی با این مسأله درگیر هستند.

به گزارش فارس،‌ مهرزاد حمیدی با بیان این‌که وزن کوله‌پشتی50 درصد از افراد در مدارس خاص بیش از استاندارد است، افزود: 75 درصد دانش‌آموزان محصل در مدارس خاص، کتاب‌های کمک‌آموزشی حمل می‌کنند که این آمار در مدارس غیرانتفاعی 70 درصد، در مدارس دولتی 40 درصد و در مدارس روستایی 30 درصد است.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش، کمردرد و انحنای ستون فقرات را از عوارض حمل کوله پشتی با وزن نامناسب در دانش‌آموزان برشمرد و بیان کرد: در مدارس، دانش‌آموزانی را مشاهده می‌کنیم که با فلج کوله‌ای مواجه هستند‌؛ وقتی دانش‌آموز، کوله را حمل می‌کند با بی‌حسی کمربند شانه‌ای مواجه می‌شود که به آن فلج کوله‌ای می‌گویند، هر چند این فلج موقتی است، اما با استانداردسازی کوله‌پشتی می‌‌توان از این آسیب جلوگیری کرد.

حمیدی با اشاره به تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده درخصوص کوله‌پشتی دانش‌آموزان توسط معاونت تربیت‌بدنی و سلامت اظهار کرد: استانداردسازی کوله‌ها امری ضروری است که باید علاوه بر دانش‌آموزان، اولیا و مدیران مدرسه نیز در تحقق آن اهتمام ورزند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی در مورد چگونگی رفع غیراستاندارد بودن کوله‌ها اذعان کرد: تحقیقاتی روی 19 هزار دانش‌آموز انجام شده است و بر اساس نتایج آن، دستورالعمل‌های مرتبط را تهیه و به مدارس ارسال خواهیم کرد؛ البته همراه‌سازی والدین با این طرح بسیار مهم است. بسیاری از والدین به دلیل محبت زیاد، وسایل اضافی در کوله بچه‌ها قرار می‌دهند و ناخواسته به آنها آسیب می‌رسانند، بنابراین اگر والدین آگاهی لازم را دراین زمینه داشته باشند قطعا از آثار حمل کوله‌های سنگین کاسته خواهد شد.

حمیدی ادامه داد: طبق تحقیقات صورت گرفته در پنج استان خراسان رضوی، شهر تهران، کردستان، بوشهر و گلستان، نسبت وزن کوله‌پشتی به وزن دانش‌آموز باید 10درصد باشد که در شهر تهران این وزن 12 درصد، در مدارس خاص 11 درصد، مدارس غیرانتفاعی 10 درصد، مدارس دولتی 8‌درصد و مدارس روستایی 7 درصد است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر