jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۱۰۹۰۵۴ ۱۲ دی ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که در کل کشور وزن کوله‌پشتی 25 درصد دانش‌آموزان بیشتر از حدمطلوب است، افزود: این درصد در شهر تهران 50 درصد بوده و نصف دانش‌آموزان تهرانی با این مسأله درگیر هستند.

به گزارش فارس،‌ مهرزاد حمیدی با بیان این‌که وزن کوله‌پشتی50 درصد از افراد در مدارس خاص بیش از استاندارد است، افزود: 75 درصد دانش‌آموزان محصل در مدارس خاص، کتاب‌های کمک‌آموزشی حمل می‌کنند که این آمار در مدارس غیرانتفاعی 70 درصد، در مدارس دولتی 40 درصد و در مدارس روستایی 30 درصد است.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش، کمردرد و انحنای ستون فقرات را از عوارض حمل کوله پشتی با وزن نامناسب در دانش‌آموزان برشمرد و بیان کرد: در مدارس، دانش‌آموزانی را مشاهده می‌کنیم که با فلج کوله‌ای مواجه هستند‌؛ وقتی دانش‌آموز، کوله را حمل می‌کند با بی‌حسی کمربند شانه‌ای مواجه می‌شود که به آن فلج کوله‌ای می‌گویند، هر چند این فلج موقتی است، اما با استانداردسازی کوله‌پشتی می‌‌توان از این آسیب جلوگیری کرد.

حمیدی با اشاره به تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده درخصوص کوله‌پشتی دانش‌آموزان توسط معاونت تربیت‌بدنی و سلامت اظهار کرد: استانداردسازی کوله‌ها امری ضروری است که باید علاوه بر دانش‌آموزان، اولیا و مدیران مدرسه نیز در تحقق آن اهتمام ورزند.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی در مورد چگونگی رفع غیراستاندارد بودن کوله‌ها اذعان کرد: تحقیقاتی روی 19 هزار دانش‌آموز انجام شده است و بر اساس نتایج آن، دستورالعمل‌های مرتبط را تهیه و به مدارس ارسال خواهیم کرد؛ البته همراه‌سازی والدین با این طرح بسیار مهم است. بسیاری از والدین به دلیل محبت زیاد، وسایل اضافی در کوله بچه‌ها قرار می‌دهند و ناخواسته به آنها آسیب می‌رسانند، بنابراین اگر والدین آگاهی لازم را دراین زمینه داشته باشند قطعا از آثار حمل کوله‌های سنگین کاسته خواهد شد.

حمیدی ادامه داد: طبق تحقیقات صورت گرفته در پنج استان خراسان رضوی، شهر تهران، کردستان، بوشهر و گلستان، نسبت وزن کوله‌پشتی به وزن دانش‌آموز باید 10درصد باشد که در شهر تهران این وزن 12 درصد، در مدارس خاص 11 درصد، مدارس غیرانتفاعی 10 درصد، مدارس دولتی 8‌درصد و مدارس روستایی 7 درصد است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر