jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۰۵۰۴۲   ۳۰ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

اعتقاد ما بر این است که برخی عرصه‌های خدمات اجتماعی به بیماران، بخصوص کودکانی که دچار بیماری سرطان هستند و به نوعی در این وادی گرفتار شده‌اند، به کاری تیمی نیاز دارد. مجموعه‌ای از تخصص‌ها که بتوانند در کنار هم یک موضوع را به شکل هماهنگ پیش ببرند و درنهایت به هدفی مشترک که نوعی اثرگذاری بر زندگی کودک و خانواده او داشته باشند، برسند. متخصص‌هایی که کمک کنند خانواده‌ها با این بیماری کودکان کنار بیایند، در روند درمان مشارکت داشته باشند و حمایت‌هایی هدفمند ارائه کنند.

حمایت‌های اجتماعی از وظایف مددکاران اجتماعی است. حمایت‌های مددکاری هم باعث اثربخشی درمان می‌شود و هم به بیمار و خانواده او آرامشی می‌بخشد تا با زندگی و مسائل آن راحت‌تر کنار بیاید.

فعالیت‌های مددکاران اجتماعی برای بیمار، مددکاری اجتماعی پزشکی نام دارد. متاسفانه در کشور ما مددکاری اجتماعی به صورت عمومی آموزش داده می‌شود. یک دانش‌آموخته مددکاری در ایران می‌تواند در تمامی عرصه‌ها فعالیت کند؛ از فعالیت در زمینه‌های بهداشتی و پزشکی تا قوه قضاییه.

امروزه در جهان مددکاری اجتماعی به سمت تقسیم شدن به حیطه‌های تخصصی پیش می‌رود. این حرکت در ایران نیز آغاز شده است. در بازنگری برنامه کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی این امر لحاظ شده و چهار یا پنج گرایش مختلف برای ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. در دوره دکتری طبیعتا گرایش‌ها تخصصی‌تر نیز می‌شود.

همچنین مددکاری پزشکی هم یکی از شاخه‌های مددکاری اجتماعی است که در آن مددکار اجتماعی در بخش بهداشت و درمان حضور فعال دارد و به تیم درمان یاری می‌رساند تا اثربخشی درمان افزایش یابد. مددکار موانع اجتماعی را که در مسیر درمان اختلال ایجاد می‌کند، با مشارکت فرد درگیر برطرف می‌کند. به طور کلی مجموع این حمایت‌های مددکارانه می‌تواند تاثیر جدی بر تسهیل فرآیند درمان کودکان مبتلا به سرطان داشته باشد تا آنها با روحیه بالاتری به جنگ بیماری بروند.

دکتر محمد زاهدی‌اصل

رئیس انجمن علمی رفاه اجتماعی ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر