jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۱۰۴۵۲۶   ۲۹ آذر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

هر سال هفته پژوهش در چهارمین هفته آذر ماه فرصتی در اختیار مدیران ارشد و همچنین پژوهشگران و محققان قرار می‌دهد تا کارنامه یکساله خود را ورق بزنند و ببینند، برای ترویج فرهنگ پژوهش در کشور چه قدمی برداشته‌اند. آیا فرآیندهای قانونی و حمایتی از پژوهش موثر است و محققان ما از همین منابع محدود موجود به بهترین شکل استفاده کرده‌اند؟ آیا به نیاز جامعه پاسخ داده‌اند و ارزش افزوده‌ای ایجاد کرده‌اند؟

باید بدانیم، تعلل در سرمایه‌گذاری در این بخش در راستای وابستگی هر چه بیشتر کشور خواهد بود، زیرا تحولات زندگی بشر در قرن بیستم، توسعه سریع کشورهای صنعتی و تحولات دم‌افزون موید نتیجه‌‌بخش بودن سرمایه‌گذاری در این بخش بوده است. امروزه دانایی یکی از محورهای اصلی پیشرفت کشور است و دانایی با کار و تلاش در تولید دانش ایجاد خواهد شد. باید توجه داشته باشیم در انجام پژوهش در گردونه‌های تقسیم‌بندی علوم به علوم پایه، توسعه‌ای و کاربردی نیفتیم و فقط توجه کنیم با تغییر سریع در دانش و فناوری، اگر کسب دانش و تولید دانش نداشته باشیم، در کاربرد آن با مشکل روبه‌رو خواهیم شد.

امید است با دانایی حاصل از پژوهش، جزو گروه اهل دانش باشیم و با تلاش برای تحقق بیانات رهبری که علم و تحقیق را کلید قطعی پیشرفت کشور دانسته‌اند، گام برداریم. خداوند را شاکریم در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی که دهه سوم فعالیت خود را می‌گذراند، در پژوهشکده پزشکی تولید مثل فعالیت‌های پژوهشی صورت گرفت و نتایج آن در مرکز خدمات تخصصی درمان ناباروری رویان به‌کار گرفته شد. امروزه نه تنها بیماران برای درمان ناباروری به خارج از کشور نمی‌روند، بلکه سالانه میزبان بیش از 400 زوج خارجی نیز هستیم.

در پژوهشکده سلول‌های بنیادی نیز بخشی از نتایج تحقیقاتی این رشته به مرحله بالینی رسیده و هر چند در ابتدای راه قرار داریم ولی آینده روشنی پیش‌روست. در پژوهشکده زیست‌فناوری رویان مستقر در اصفهان نیز پس از کسب موفقیت‌ همانند‌سازی چندین حیوان و تولید حیوانات تراریخته امروز شاهد هستیم که بخوبی این فناوری در خدمت صنعت دامپروری به‌منظور تکثیر حیوانات با پتانسیل ژنتیک قرار گرفته است.

در پایان از این فرصت استفاده می‌کنم و به پژوهشگران و محققان کشور دست‌مریزاد می‌گویم؛ پژوهشگرانی که با تلاش جهاد‌گونه در راستای پیشرفت و توسعه پایدار کشور قدم برمی‌دارند و این پیشرفت متکی بر دانش و پژوهش ضامن استقلال و عزت میهن عزیزمان خواهد بود.

دکتر عبدالحسین شاهوردی

سرپرست پژوهشگاه رویان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر