پس از اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم جعلی اسرائیل از سوی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، خشم و نفرت در سراسر جهان نسبت به این تصمیم ادامه دارد و کشورهای عربی و غربی همچنان صحنه تظاهرات گسترده علیه اقدام ترامپ هستند. به گزارش رویترز، دانشجویان عرب دانشگاه تل‌آویو در مقابل ورودی اصلی این دانشگاه با برگزاری تظاهرات تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا را محکوم کردند. تظاهرکنندگان ضمن حمل پرچم‌های فلسطین شعار «قدس عربی است» و «روح و جانمان را فدای فلسطین می‌کنیم» سر دادند. فلسطینیان در نوار غزه و کرانه باختری و قدس نیز همچنان به تظاهرات خود علیه ترامپ ادامه می‌دهند.
کد خبر: ۱۱۰۱۷۲۷

علاوه بر تل‌آویو و اراضی فلسطین در کشورهای عربی و غربی، تظاهرات علیه ترامپ همچنان ادامه دارد. اعتراضات گسترده در اردن ادامه دارد و نمایندگان پارلمان و سندیکاها و تجار اردنی خواهان لغو معاهده صلح میان اردن و اسرائیل هستند.

وکلای اردنی در دادگاه‌ها نیز روز یکشنبه به مدت یک ساعت در اعتراض به اقدام ترامپ کارشان را تعطیل کردند. در دوحه نیز دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها در همبستگی با فلسطین و محکومیت اقدام ترامپ دست به تظاهرات زدند.

مقابل سفارت آمریکا در بیروت نیز تظاهرات گسترده‌ای علیه ترامپ برگزار شد که طی آن درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان رخ داد.

در قاهره نیز دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها در دانشگاه الازهر تظاهراتی را برپا کردند. دانشجویان سودانی در خارطوم نیز اقدام ترامپ را محکوم کرده و شعارهایی را علیه آمریکا سر دادند. صدها یمنی با برگزاری تظاهرات در استان شبوه اقدام ترامپ درباره قدس را محکوم کردند. آنها شعار «قدس پایتخت ابدی فلسطین است» و «مسجد الاقصی را فراموش نخواهیم کرد» سر دادند.

هزاران مراکشی در رباط تظاهرات گسترده‌ای را علیه ترامپ برگزار کرده و حمایتشان را از فلسطین و قدس اعلام کردند. خشم الجزایری‌ها نیز علیه ترامپ همچنان ادامه دارد و هزاران نفر از مردم این کشور با در دست داشتن پرچم فلسطین شعارهایی را علیه اقدام آمریکا درباره قدس سر دادند. شهرهای تونس از جمله شهر صفاقس نیز همچنان صحنه تظاهرات گسترده علیه اقدام ترامپ درباره قدس است.

هزاران شهروند ترکیه نیز روز یکشنبه برای پنجمین روز متوالی در شهر استانبول علیه ترامپ دست به تظاهرات زدند. آنها اقدام ترامپ درباره قدس را بشدت محکوم کردند. در جاکارتا، پایتخت اندونزی نیز هزاران نفر از مردم و اعضای احزاب و نهادهای غیردولتی با تجمع مقابل سفارت آمریکا اقدام ترامپ را توهین به تمامی مسلمانان دانستند. در بیشتر شهرهای پاکستان نیز تظاهرات علیه اقدام ترامپ همچنان ادامه دارد.

در شهرهای برلین و اشتوتگارت آلمان صدها فلسطینی، عرب، ترک و آلمانی با برگزاری تظاهرات اقدام ترامپ را محکوم کردند و قدس را پایتخت ابدی فلسطین دانستند. آنها رفتار ترامپ را اقدامی جانبدارانه در حمایت از سیاست اشغالگری اسرائیل دانستند.

در شهر کوپنهاگ دانمارک نیز تظاهراتی علیه اقدام ترامپ و در حمایت از قدس برگزار شد. جبهه دفاع از مبارزه مردم فلسطین در برزیل تظاهراتی را با عنوان «دست از سر قدس بردارید» در مخالفت با اقدام ترامپ برگزار کردند.

نیکی هیلی: به کسی مربوط نیست

در همین حال نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل درخصوص اقدام ترامپ مدعی شد: ترامپ نخستین رئیس‌جمهور آمریکا بود که این جرات را داشت تا اقدامی انجام دهد که بسیاری از آمریکایی‌ها و مردم دیگر در سراسر جهان از آن حمایت می‌کنند! به مدت 22 سال شما روسای جمهوری داشتید که مردم آمریکا از آنها می‌خواستند سفارت واشنگتن در تل‌آویو را به قدس منتقل کنند، اما هیچ رئیس‌جمهوری جرات این اقدام را نداشت. امروز ما در نهایت می‌دانیم که قدس پایتخت اسرائیل است. این چیزی بیشتر از به رسمیت شناختن واقعیت نیست. این کار درستی است که باید انجام می‌شد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در دفاع از تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و رد کردن انتقادات دیگر رهبران جهان که این تصمیم را محکوم کرده‌اند، گفت: آمریکا این اختیار را دارد تا خودش مکان دفاتر دیپلماتیک خود را مشخص کند. ما این حق را داریم که هر کاری را که می‌خواهیم در رابطه با مکان سفارت‌هایمان انجام دهیم. وی افزود: ما نیاز نداریم که دیگر کشورها بگویند چه چیزی درست است و چه چیزی غلط!

حسین امیری

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها