jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۰۹۹۰۱۹   ۱۱ آذر ۱۳۹۶  |  ۱۶:۱۷

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه شورای نگهبان از هرگونه گفت‌وگو و صحبت در بخش‌های مختلف استقبال می‌کند، گفت: پیشنهاد برخی از چهره‌ها در قالب رایزنی سیاسی مطرح شده بود که باید بگویم شورای نگهبان سیاسی نیست که رایزنی سیاسی کند، اما در حوزه قانون اگر انتقاد و پیشنهادی باشد استقبال می‌کند.

اظهارات کدخدایی در باره رجل سیاسی و مصوبه حل مشکل عضویت اقلیت‌ها در شوراها

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری ضمن تبریک حلول ماه ربیع‌الاول و آغاز هفته وحدت، در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیرا برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب خواستار گفت‌وگو با شورای نگهبان بوده‌اند و عقیده داشتند در مورد عضو زرتشتی شورای شهر یزد اگر تعامل با شورای نگهبان وجود داشت موضوع اینقدر حساس نمی شد، چقدر با این نظر موافق هستید، گفت: شورای نگهبان از هرگونه گفت‌وگو و صحبت با عزیزان در بخش‌های مختلف استقبال می‌کند و همچنین از پیشنهاد مردم، اصحاب رسانه، سیاسیون و ... استقبال می‌کنیم و حتی خواهش می‌کنیم مردم همچنان نظرات خود را برای ما ارسال کنند. پیشنهادات و انتقادات مردم موجب خشنودی ما می‌شود.

کدخدایی افزود: اما نکته‌ای که در خصوص خواسته این افراد مطرح شده بود در قالب رایزنی سیاسی بود که باید عرض کنم شورای نگهبان سیاسی نیست که رایزنی سیاسی کند، اما در حوزه قانون اگر انتقاد و پیشنهادی باشد از آن استقبال می‌کند. پژوهشکده شورای نگهبان در حوزه قوانین و مصوبات فعال است. همچنین در حوزه انتخابات هم شورای نگهبان آمادگی گفت‌وگو دارد، اما این امر حمل بر لابی سیاسی و رایزنی سیاسی نباشد زیرا از شأن شورای نگهبان دور است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نظر شورای نگهبان در خصوص مصوبه حل مشکل عضویت اقلیت‌ها در شوراها و همچنین آخرین وضعیت سپنتا نیکنام و نظر نهایی شورای نگهبان چیست؟ گفت: نظر شورای نگهبان همان نظری است که قبلا اعلام شده است. فکر می‌کنم نظام جمهوری اسلامی ایران به اندازه‌ای با ثبات و با قدرت است که بتواند پاسخ سوالات کوچک این‌چنینی را بدهد. قبلا هم عرض کردیم هر راهکار قانونی که مراجع قانونی پیش‌بینی کنند، مورد استقبال شورای نگهبان قرار می‌گیرد.

وی افزود: ما درصدد ایجاد مشکل نیستیم. شورای نگهبان در انجام وظایف قانونی و شرعی خود اقداماتی انجام می‌دهد و مراحل خود را داشته و دارد. مصوبه‌ای که گفتید تصویب شده است و کلیات مصوبه مورد بررسی قرار گرفته و در صورت ارسال مصوبه نهایی، اظهارنظر می‌کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه نتیجه گزارش تخلفات انتخاباتی به کجا رسیده است و اینکه آیا قوه قضاییه به شورای نگهبان جواب مثبتی داده است؟ گفت: شورای نگهبان هنگام برگزاری انتخابات اعلام نظر می‌کند، ‌و الان نسبت به نمایندگان و نامزدهای انتخابات فارغ از اظهارنظر هستیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا نظارتی بر اعضای انجمن شهر توسط شورای نگهبان وجود ندارد؟ بیان کرد: زیرا قانون چنین تکلیفی به شورای نگهبان نداده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد اینکه یکی از ملاک‌های تایید صلاحیت کاندیداهای نمایندگان مجلس، فقدان سابقه سوء مانند عدم شهرت به نشر اکاذیب است، با توجه به ادعای اخیر یکی از نمایندگان تهران نسبت به خویشاوندی یک متهم مالی با یکی از مراجع عظام تقلید، آیا رد صلاحیت وی از جانب شورای نگهبان نیازمند شکایت رسمی است یا صرف این ادعا کفایت می‌کند؟ گفت: از ما نخواهید نظرات را در مورد انتخابات، زودتر اعلام کنیم. زمان انتخابات نظر خود را مطرح خواهیم کرد اما اگر فکر می‌کنند جرمی اتفاق افتاده است قوه قضاییه مسئول رسیدگی به آن است.

کدخدایی در خصوص سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه علت رد طرح تقویت بسیج مستضعفین توسط شورای نگهبان چیست و آیا این امر موجب تضعیف اقدام بسیج برای بازسازی سوریه نمی‌شود؟‌ بیان کرد: بخشی از سوال شما مربوط به وزارت خارجه است که من صالح نیستم در مورد آن نظر بدهم اما در مورد طرح تقویت بسیج مستضعفین اتفاقا ایراد شورای نگهبان در جهت تقویت بسیج است؛ زیرا شرایط و حوزه‌هایی را در مصوبه و ماده اول آن ذکر کردند که اعضای شورای نگهبان معتقدند باید در چارچوب فرماندهی کل قوا باشد و از این طریق اقدام شود، در نتیجه ایراد ما در جهت تقویت است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص آخرین وضعیت ارائه سیاست‌های کلی انتخابات توسط شورای نگهبان، تصریح کرد: شرمنده‌ام، قول دادیم زودتر پاسخ دهیم و هنوز صورت نگرفته است؛ همچنان این موضوع در دستور کار است و روی آن کار می‌شود، هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم، ولی کار در پژوهشکده شورای نگهبان و صحن شورا در حال پیگیری است و به محض وصول نتیجه به مردم اعلام می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص قاعده نفی سبیل و نظر فقهای شورای نگهبان و اینکه وظیفه شورای نگهبان با توجه به جوی که علیه شورای نگهبان در خصوص اعمال نظر در مورد عضو شورای شهر صورت گرفته، در اقناع جامعه چیست گفت: وظیفه ما این است که در خدمت شما باشیم و شما به ما در اقناع مردم کمک کنید. در روزنامه همشهری و مصاحبه‌ای که امروز منتشر شد در همین رابطه صحبت کرده‌ام که آن را مطالعه کنید. شما حتما همه سایت‌ها را ندیدید، مقالات متعددی در تایید نظر شورای نگهبان نوشته شده است.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تعریف رجل سیاسی نسبت به گذشته تغییر کرده است، آیا می‌توان گفت تعریف جدید ثابت باقی می‌ماند یا در گذر زمان ممکن است معیارها تغییر کند؟ خاطرنشان کرد: همه در بحث قانونگذاری معتقدیم که قوانینی که توسط انسان وضع می‌شود بر اساس شرایط فرق می‌کند. تلاش ما این است که بتوانیم مصوبه جامعی داشته باشیم، ‌این تلاش انسان و محدود به اختیارات و ذهن انسان است همان‌طور که قوانین گذشته اصلاح می‌شود این مورد هم امکان اصلاح دارد اما تلاش ما این است که در کوتاه مدت دچار تغییر خاص نشود.

وی در پاسخ به سوال دیگری با اشاره به تبصره 2 ماده 201 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، گفت: فقهای شورای نگهبان محدودیتی برای اعمال نظر ندارند، در چند مورد اندک اصلاح صورت گرفته است و فرقی نمی‌کند موضوع سیاسی، اجتماعی و یا فرهنگی باشد، ملاک خلاف شرع تشخیص داده شدن یا نشدن قوانین است. در بیش از 130 مورد حدود چهار مورد خلاف شرع تشخیص داده شد، گاهی ممکن است نظر جمع و یا افراد عوض شود یا مبانی در اجرا تغییر کنند.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه مجلس فعلی تا چه اندازه با مجلس دوران شهید مدرس شباهت دارد، تصریح کرد: ان‌شاءالله که همه چیز خوب خواهد بود، اجازه دهید اظهارنظر نکنیم و روز مجلس را تلخ نکنیم. ما انتظار بیشتری از مجلس در جامع‌تر بودن مصوبات داریم و این نظر را کلی عرض کردم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر طرح مجلس در خصوص نمایندگان شورای شهر به تایید مجمع تشخیص مصلحت برسد شورای نگهبان چه اقدامی انجام می‌دهد، گفت: اصل 112 قانون اساسی تعیین تکلیف کرده است که در صورت اختلاف نظر، نظر مجمع تشخیص مصلحت قاطع دعوا است و شورای نگهبان در چنین مواردی تابع قانون خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مغازله‌های سیاسی نافرجام

مغازله‌های سیاسی نافرجام

برابر با گزارش‌هایی که دیروز رسانه‌های اسرائیلی منتشر کردند اولین پرواز عربستان به اسرائیل در فرودگاه بن‌ گوریون بر زمین نشست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها