روزنامه البناء لبنان نوشت، پیام های رسانه‌ای شدن نقش ژنرال سلیمانی در نبرد بوکمال رد ادعای واشنگتن در تفاهم با روسیه برای محدود کردن نقش ایران در سوریه و عزم قاطع ائتلاف جبهه مقاومت برای آزادسازی مناطق شرق سوریه را به دنبال داشت.
کد خبر: ۱۰۹۶۶۹۱
پیام های رسانه‌ای شدن نقش سردار سلیمانی در نبرد بوکمال

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، روزنامه «البناء» لبنان در یادداشتی به قلم «حمیدی العبدالله» با عنوان «دلایل افشای موضوع فرماندهی سلیمانی در نبرد بوکمال» به تفسیر قضیه انتشار تصاویر گسترده از حضور سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران در عملیات آزادسازی بوکمال، آخرین پایگاه داعش در سوریه و برجسته شدن نقش وی توسط رسانه‌ها پرداخت.

در این یادداشت آمده است: بی تردید نبرد بوکمال یک نبرد معمولی نبود بلکه همان گونه که اتاق عملیات متحدان سوریه گفتند «ام المعارک» یعنی مادر نبردها بود و در واقع این نبرد با داعش نبود بلکه با آمریکا بود که همه تلاش خود را برای توقف سیطره دولت سوریه و متحدانش بر این منطقه مهم مرزی بکار بسته بودند.

نویسنده افزود: اهمیت راهبردی این شهر نشات گرفته از تلاش‌های آمریکا برای ترسیم خطوط قرمز از جمله نبود ارتباط مستقیم بین سوریه و عراق است اما آزادسازی بوکمال محصول تلاش هماهنگ شده روسیه، ایران و سوریه بود به گونه ای که بمب افکن‌های راهبردی سوریه مواضع داعش در بوکمال و پیرامون آن را مرتب بمباران کردند تا بر تلاش آمریکا برای مختل کردن کار هواپیماهای سوریه و روسیه و ارتباط بین یگان های جنگی که در حال پیشروی به سوی شهر فائق آیند.

العبیدی آورده است: اما وقتی که آزادی بوکمال محصول تلاش هماهنگ شده بین سه کشور ایران، سوریه و روسیه بوده چرا نام ژنرال قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس برای این نبرد رسانه‌ای می‌شود بخصوص که حضور وی در بیشتر نبردهای بزرگی که ارتش سوریه و متحدانش در آن ورود کردند شناخته شده بود از نبردهای حومه جنوبی حلب در اوایل سال 2015 تا نبردهای آزادسازی حلب و به نبردهای صحرای سوریه و شهر دیر الزور در همه این نبردها رسانه‌ها به حضور ژنرال سلیمانی اشاره داشتند اما به این شکلی که هم اینک از طریق رسانه ها برجسته شد.

نویسنده افزود: بی تردید اهداف اصلی از تمرکز رسانه‌ای بر نقش قاسم سلیمانی در آزادسازی بوکمال وجود دارد و در اینجا به پیام‌های مهمی از این رویداد اشاره می‌کنیم.

در این یادداشت آمده است: در خصوص پیام نخست، باید گفت که روشن است که نبرد بوکمال نبرد خطوط قرمز بین سوریه و متحدانش از یک سو و آمریکا و ائتلافی که آن را فرماندهی می‌کند از سوی دیگر بوده است و سوریه، روسیه و ایران با علنی کردن نقش ژنرال سلیمانی درصدد رساندن پیامی قاطع و آشکار به آمریکا بودند که برای هر گونه راه حل سیاسی در سوریه کارشکنی کرده و از همکاری با روسیه برای رفع بحران سوریه خودداری کرد.

پیام دوم اینکه کشورهای روسیه، سوریه و ایران با علنی کردن نام ژنرال سلیمانی به ادعای آمریکا درباره اینکه توافق آن با روسیه ضامن تحریم حضور ایران در سوریه است پاسخ دادند و بهترین راه برای ثابت کردن دروغین بودن ادعای واشنگتن اعلام آشکار نقش قاسم سلیمانی در بوکمال بود.

پیام سوم ائتلاف حامیان سوریه در جنگ با تروریسم در درگیری‌های آتی نیز حضور خواهند داشت بخصوص در رویارویی برای بازپس گیری مناطق شرق سوریه که نیروهای آمریکایی در آنجا حضور دارند تا هر چه سریعتر به آغوش دولت سوریه بازگردند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها