jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۰۹۳۴۶۵ ۲۳ آبان ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

ناصر حکیمی، معاون فناوری بانک مرکزی نسبت به ریسک بالای «بیت کوین»‌ها (ارزهای دیجیتال) هشدار داد و اعلام کرد بانک مرکزی این ارزها را هنوز به عنوان ارز رسمی نپذیرفته است.

به گزارش ایسنا، در ماه‌های اخیر بحث ارزهای دیجیتال و اقدام برای خرید آنها رواج بیشتری نسبت به گذشته یافته و بسیاری برای ورود به آن دچار تردید شده‌اند. این در حالی است که بانک مرکزی در موضع صریح خود اعلام کرد که نه آن را قانونی می‌داند و نه غیرقانونی و در حال بررسی موضوع است، اما مشخص آن است که این ارزها از ریسک بالایی برخوردار بوده و اکنون درگیر جریان‌های سوداگری شده است.

حکیمی با اشاره به این‌که بیت کوین‌ها از دو جهت قابل اهمیت هستند، گفت: اول این‌که این ارزها دارای نوسان شدیدی هستند، به طوری که طی یک سال اخیر تا
ده برابر افزایش قیمت داشته‌اند، اما این رشد پایدار نیست. بنابراین با توجه به این نوسان نمی‌تواند قابلیت اتکای چندانی داشته باشد.

موضوع دیگری که معاون فناوری بانک مرکزی آن را مورد تاکید قرار داد، به خطرات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال برمی‌گردد. بنا به توضیحات وی در حال حاضر ابزارهای واسط شکل گرفته و در حال رشد هستند که آپشن سرمایه‌گذاری خود را بیت کوین اعلام کرده و به عبارتی شرکت‌های هرمی در این رابطه فعالیت می‌کنند، در حالی که ممکن است اصلا چنین پشتوانه‌ای وجود نداشته باشد، در عین این که فعلا بیت کوین (ارز دیجیتال) در ایران هیچ پشتوانه‌ای نداشته و بانک مرکزی آن را هنوز به رسمیت نشناخته است.

وی گفت: بانک مرکزی در حال بررسی جوانب بیت‌کوین و سیاستگذاری در این رابطه است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر