jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۰۹۱۰۸۱   ۱۶ آبان ۱۳۹۶  |  ۰۷:۰۳

گوشت قرمز و افزایش قیمت آن طی بازه زمانی کوتاه همواره محل بحث و انتقاد بوده است .این ماده غذایی گران قیمت که حذف آن از سفره غذایی لطمه جبران ناپذیری به سلامت مردم وارد می کند در شرایطی مصرف آن در میان برخی اقشار جامعه رو به کاهش است که میزان تولید آن نیز در کشور روزبه روز روند نزولی را طی می کند اتفاقی که به عقیده کارشناسان ناشی از کشتار بی رویه دام های مولد توسط دامداران و نابودی مراتع براثر خشکاسالی است.

دام مولد در حال نابودی است / جمعیت گوسفند ها در حال نصف شدن است

عبدالله سهرابی عضو شورای توسعه صادرات ستاد فرمان اجرایی امام (ره)در گفت وگو با
جام جم آنلاین در این باره اظهارداشت:طی 10 سال گذشته ظرفیت تولید اقتصادی گوشت قرمز در داخل سالانه حدود 800هزارتن بوده است که 51 درصد آن را گوشت گوسفند و بز تشکیل می داد . و حدود 150هزارتن کمبود گوشت قرمز نیز از طریق واردات تامین می شد یعنی رقمی بیش از یک میلیارد دلاردر سال.

وی افزود:متاسفانه سهم 51 درصدی گوشت گوسفند وبز درحال حاضربه 36 درصد کاهش یافته است . دلیل آن نیزاین است که از سالهای 84و85 با افزایش قیمت گوشت گوسفند ،دامداران تشویق شدند دست به کشتار دام مولد بزنند.همین امر سبب شد که جمعیت 50میلیون راسی گوسفند به زیر 40 میلیون کاهش یابد. از طرفی قیمت گوشت قرمز گوسفندی با لاشه از سال 80 به بعد همیشه 14 برابر قیمت جو بوده است این نرخ 14 برابری 4الی 5 سال است که افزایش یافته یعنی به 18 تا 20 برابر قیمت جو رسیده است همه اینها بدان معنی است که دام مولد به دلیل افزایش قیمت در حال نابودی است .

سفیرسابق ایران در قطر افزود:از سوی دیگرپیش بینی شده است در صورت رشد جمعیت آن هم به رقم 150 میلیون نفر، مقدار مصرف گوشت قرمز که الان حدود یک میلیون تن است به یک میلیون و200 تا یک میلیون و500هزارتن افزایش یابد .اما از آنجاییکه جمعیت کشور در حال کاهش است احتمالا سهم تولید گوشت قرمز نیز کاهش می یابد وسپس واردات 150 هزارتنی به 300هزارتن خواهدرسید یعنی دو میلیارد دلار در سال.وبالطبع قیمت گوشت ودلار نیز افزایش خواهد یافت.یکی از بحرانی ترین شرایط این است که با کوچکترین تکانه قیمت ارز ،همان شب قیمت گوشت افزایش پیدا می کند اما اگر ماوابسته به تولید داخل باشیم در آن صورت حداقل 6 ماه طول خواهد کشید که افزایش ارز روی قیمت گوشت قرمز اثر بگذارد.

سهرابی ادامه داد:چند راه حل وجود دارد یک راه حل واردات دام پروار است یعنی این دام ها را از خارج وارد وبا نهاده های کشور پروار کنیم. مسلما این بهتر از واردات گوشت منجمد است.نکته بعدی این است که با استفاده از ژنتیک دام های پرتولید خارجی کارترکیبی انجام دهیم ودام بومی ما که دام مرتعی است با دام های خارجی ترکیب کنیم.توجه داشته باشید ما حدود 124 میلیون واحد دامی داریم که از این تعداد واحد دام حدود 83 میلیون آن در 85 میلیون هکتارمتر مربع چرا می کنند در صورتیکه این 85میلیون هکتارمتر مرتع کشور بطور استاندارد حدود 10.7میلیون تن علوفه تولید می کند. یعنی ظرفیت این مراتع فقط برای 37 میلیون واحد دامی است آن هم برای 7ماه مناسب است.اما وقتی 83 میلیون واحد دامی در این مراتع چرا می کنند یعنی چیزی حدود 2/2برابر از ظرفیت مراتع استفاده می شود.و این به معنی نابودی کامل مراتع کشور است.

وی در پاسخ به این پرسش که راه حل چیست گفت:مجلس دولت را مکلف کرده است سالانه حدود 3میلیون واحد دامی را ازمرتع خارج کند و حدود 3.1دهم میلیون واحد دامی را در سامانه صنعتی متمرکز، تولید کند.لذا ضروری است دام هایی را برای سامانه صنعتی ، ترویج وگسترش دهیم که یک راه آن ترکیب دام های بومی ودام های ژنتیکی خارجی پر تولید است . و این قابلیت را در دام های بومی ایجاد کنیم که به صورت سامانه صنعتی تولید کند .راه دیگر اینکه دام مولد را وارد ودر سامانه صنعتی تکثیر کنیم.

سهرابی به اقدام سازمان اقتصادی کوثر برای واردات محدود دام پر تولید خارجی جهت کمک به سامانه گوشت قرمز اشاره کرد وگفت:این سازمان اقدام به تشکیل 60هزار راس مولد در سامانه صنعتی با مشارکت شرکت های خارجی کرده است.براین اساس 10هزار راس دام مولد طی چند سال وارد کشور و در چهار استان دامدارخیز تکثیر شود وپس از اینکه تا 60هزار راس تکثیر شد سپس تا سال 1404 بتوانیم تا نیم میلیون راس دام به صورت اقماری ومشارکتی دام مولد پرتولید داشته باشیم و با این نیم میلیون راس دام مولد می توانیم حدود یک ونیم میلیون راس بره تولید کنیم به بیان دیگر به راحتی می توانیم حدود 30درصد گوشت قرمز وارداتی را جبران کنیم و اجازه ندهیم حجم واردات از این رقمی که هست بالاتر رود.

وی ادامه داد: در غیر این صورت وابستگی به واردات گوشت قرمز بیشتر خواهد شد.از طرفی هرچه قیمت ارز بالاتر می رود و قیمت گوشت هم افزایش می یابد آن وقت قشر مستضعف جامعه قادر به مصرف گوشت نخواهند بود.

سهرابی تاکید کرد:فراموش نکنیم گوشتی که در حال حاضر وارد می شود گوشت گاو منجمد است درحالیکه ماباید گوشت گوسفندی را جایگزین آن کنیم.از طرفی گوشت منجمد نیز به دلیل طولانی بودن زمان مصرف از کیفیت بالایی برخوردار نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا گوشت گوسفندی وارد نمی شود؟ افزود: از کشورهای تولید گوشت گوسفندی فقط می توان به چین ،استرالیا ،نیوزیلند و امریکا اشاره کرد .لذا اگر ما دام مولد گوسفندی وارد کنیم می توانیم در این زمینه خودکفا شویم ودر آن صورت کشورهای حاشیه خلیج فارس می توانند بزرگترین مشتریان ما باشند. البته در حال حاضر برهه هایی از مرز های شمالی گوشت گوسفندی وارد شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

فرصت‌ سوزی در ایجاد پل صادراتی

فرصت‌ سوزی در ایجاد پل صادراتی

سوریه پس از جنگ با داعش زیرساخت کشور خود را از دست داد و پس از پایان جنگ که ایران نقش اساسی داشت، قرار شد بخشی از اقتصاد این کشور نصیب ما شود. متاسفانه در موضوع سوریه پیشرفتی نداشتیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر