jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۰۹۱۰۶۵   ۱۵ آبان ۱۳۹۶  |  ۱۰:۰۵

در گفت وگو با جام جم آنلاین مطرح شد

رمز و راز مرگ دسته جمعی "عروس ها" در جنوب ایران

مسئول دریایی اداره کل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان مرگ عروس‌های دریایی در این فصل از سال را امری طبیعی و ناشی از ازدیاد جمعیت این نوع آبزی دانست.

رمز و راز مرگ دسته جمعی "عروس ها" در جنوب ایران

افشین عسگری در گفت‌وگو با جام جم آنلاین در باره علت مرگ عروس های دریایی طی روزهای اخیر در سواحل بندرعباس گفت:جمعیت عروس های دریایی در حال حاضر بسیار زیاد شده است وعلت آن نیز افزایش دمای آب و وجود مواد مغذی موجود در آب است.پژوهش ها نشان داده است هریک دهم افزایش دمای آب تولید مثل عروس دریایی را دوبرابر می کند.در نتیجه شرایط فصلی و تغییرات دمایی در این موقع از سال موجب تلف شدن تعدادی از این آبزیان می‌شود زیرا وقتی دمای آب تغییر کند با توجه به زندگی گروهی آن‌ها و تجمع در یکجا موجب می‌شود به برخی از آن‌ها اکسیژن نرسیده و تلف شوند.

وی افزود:از طرفی از آنجاییکه اکنون فصل صید میگو است ممکن است این آبزیان در تورهای صیادان گرفتار شده باشند. وچون مورد استفاده غذایی قرار نمی گیرند صیادان پس از جمع آوری میگوها ،عروس های دریایی را در دریا رها می کنند و سپس امواج دریا آنهارا به ساحل روانه می کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش جمعیت عروس های دریایی به نفع محیط زیست واکوسیستم دریایی است؟ اظهارداشت :عروس دریایی حلقه ای از زنجیره غذایی است.از مواد غذایی دریا استفاده ورشد ونمو می کند و سپس خوشان به نوبت غذای سایر آبزیان می شوند.اما اینکه افزایش جمعیت آنها چه خواصی بدنبال دارد باید درباره ان کارکارشناسی صورت گیرد.

عسگری ادامه داد:دو سه سالی است که با پدیده افزایش جمعیت عروس دریایی روبه رو هستیم بنابراین در برنامه کاری ماست چنانچه اعتبارات لازم دراختیار ما قرار گیرد در این خصوص مطالعه وبررسی های لازم صورت گیرد.آنچه مسلم مرگ این آبزیان براثر بیماری یا آلودگی رخ نداده است.

به گفته این مقام مسئول در اداره محیط زیست استان هرمزگان، عروس دریایی گونه‌ای است که همچون دیگر آبزیان نمی تواند شنا کند، بنابراین فقط با امواج آب به این‌سو و آن‌سو حرکت می‌کند و طبیعی است گاهی امواجی که به سمت ساحل می‌آید، آن‌ها را نیز با خود به ساحل بیاورد.

وی ادامه داد: اکنون فصل تکثیر عروس‌های دریایی است و با زیادشدن آن‌ها در دریا، احتمال به ساحل آمدن تعداد بیشتری از آن‌ها وجود دارد. حتی کارشناسان پژوهشکده اکولوژی خلیج‌فارس بر روی نمونه‌ها بررسی کردند و هیچ نشانه‌ای از بیماری را مشاهده نکردند.بنابراین جای نگرانی نیست اگر همه این عروس های دریایی سایز بزرگ بودند نگران می شدیم که ممکن عروس های دریایی مولدمان را از دست داده ایم ولی خوشبختانه اینها همه از سایزهای مختلف بودند.

عسگری بااشاره به اینکه مشکل خاصی وجود ندارد گفت: این نظر کارشناسان محیط زیست است وپژوهشکده هم دارد روی آن کار نمی کند.

وی با اشاره به اینکه عروس های دریایی تنها غذای دیگر آبزیان هستند گفت:البته در کشورهای دیگه استفاده غذایی ودارویی از آنها می شود ولی در ایران هیچ کاربردی ندارد. این نوع آبزی بیشتر درآب های عمان وخلیج فارس مشاهده می شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر