jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۰۹۱۰۱۰   ۱۵ آبان ۱۳۹۶  |  ۰۶:۴۹

تحولاتی که در نظام عربستان در حال وقوع است و پادشاهی ملک سلمان بن عبد العزیز هم به این وقایع شتاب بخشیده است چند مورد است که به آن اشاره می شود؛

طاق نظام سلطنتی عربستان ترک برداشته است

اول، فساد حوزه مرموز نظام سلطنتی عربستان کم کم در حال آشکار شدن است و روز به روز ابعاد گسترده تری پیدا می کند. این در حالی است که هنوز بسیاری از مردم این کشور زندگی عشیره ای را می گذرانند. دوم، وحدتی که میان 11 ولی خاندان سلطنتی برقرار بود اکنون در حال فروپاشی است. اگر درگذشته شاهد اختلاف بر سر جانشینی بوده ایم اکنون وضعیت به گونه ای است که خود «جانشینی» تبدیل به بحران شده است و این ناشی از این است که اعضای خاندان سلطنتی در حال ضربه زدن به یکدیگر هستند. سوم، مقامات عربستان در مقابل موج بلند دموکراسی خواهی در منطقه قرار گرفته و به شدت از این پدیده دچار آسیب شده اند؛ بویژه این موج از سمت یمن و بحرین وارد خاک عربستان شده است و فضای مجازی هم این موضوع را شدت بخشیده است.

به این ترتیب سعودی ها به دلیل وجود فساد درونی و همچنین مقابله سخت با دموکراسی خواهی در منطقه که مصادیق آن را در جنایت هایی که در یمن و سوریه و کمک به رژیم آل خلیفه در بحرین برای سرکوب مردم شاهد هستیم جایگاه متزلزلی پیدا کرده اند. افکار عمومی جهان و همچنین داخل عربستان دیگر رژیم سیاسی عقب مانده عربستان را تحمل نمی کند.

چهارم، قراردادی که ملک سلمان با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا منعقد کرد، یک قرارداد تحقیر آمیزی بود به طوری‌که مقامات عربستان سعی کردند با این قرارداد 500 میلیارد دلاری رژیم سیاسی خود را در آینده مستحکم کنند. حتی این قرارداد در خود آمریکا هم جنبه اجرایی کامل پیدا نکرد و در حد یک موضوع تبلیغاتی باقی ماند. علاوه بر این‌که در جهان هم واکنش های منفی بسیاری را برانگیخت. انعقاد این قرارداد یک نقطه عطفی بود به طوری‌که مشخص شد رشوه های بسیاری از طرف نزدیکان ملک سلمان برای این موضوع پرداخت شده است.

مقامات عربستانی اکنون برای لاپوشانی پرداخت این رشوه های سنگین، بسیاری از شاهزاده ها را به اتهام فساد دستگیر کرده اند؛غافل از آن‌که بزم شاهزاده‌های عربستانی فاسد است. همچنین خاندان حاکم سعودی برای این‌که این موارد را مدیریت کنند به فرافکنی متوسل شده اند از جمله در مسائل اخیر لبنان و سعد الحریری شاهد هستیم که نخست وزیر مستعفی لبنان یک بدهکار اقتصادی به مقامات سعودی محسوب می شود و قراردادهایی را با این کشور بسته است.

چون وی در مدیریت تحولات لبنان ناکام مانده است موضوع دخالت ایران را مطح کرده است در صورتی‌که حضور ایران در لبنان بسیار افتخار آمیز است و باعث شده که لبنان از تهاجم رژیم صهیونیستی و به چنگ افتادن توسط داعش در امان بماند. در نهایت به نظر می رسد شکافی در طاق نظام سلطنتی عربستان ایجاد شده است که در آینده شاهد تحولات دیگری خواهیم بود.

حشمت الله فلاحت پیشه - استاد دانشاه علامه طباطبایی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر