jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۰۸۶۸۵۱ ۰۳ آبان ۱۳۹۶  |  ۰۰:۲۶

همزمان با فرارسیدن تاریخ انقضای «ممنوعیت پذیرش پناهجویان»، دیوان عالی آمریکا رسماً به روند رسیدگی به دعوی حقوقی مطروحه از سوی دادگاه ایالت هاوایی علیه فرمان مهاجرتی ترامپ پایان داد.

دیوان عالی آمریکا حکم تعلیق «فرمان مهاجرتی ترامپ» را رد کرد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، دیوان عالی آمریکا روز سه شنبه بطور رسمی روند رسیدگی به دعوی حقوقی مطروحه از سوی دادگاه ایالت هاوایی علیه فرمان مهاجرتی «ترامپ» را پایان داد.

دادگاه آمریکا روز دهم اکتبر نخستین ممنوعیت مهاجرتی ۹۰ روزه بر ورود اتباع شش کشور مسلمان را- که روز ۲۴ اُم سپتامبر به پایان رسیده بود- پایان یافته اعلام کرد. اما در جدیدترین فرمان مهاجرتی که در همان روز- ۲۴اُم سپتامبر- صادر و جایگزین ممنوعیت قبلی شد، ورود به خاک آمریکا برای اکثریت اتباع کشورهای ایران، سوریه، لیبی، یمن، سومالی، چاد و کره شمالی برای مدت زمانی نامحدود ممنوع اعلام شد. طبق این فرمان، مسافرت برخی از مقامات دولت ونزوئلا و اعضای خانواده آنان نیز به آمریکا ممنوع شد.

در واکنش به این فرمان جدید، یک قاضی فدرال در ایالت هاوایی هفته گذشته با صدور حکمی اجرای بخشهایی مهم از این ممنوعیت مهاجرتی را به حالت تعلیق درآورده بود.

این قاضی فدرال در توضیح این حکم صادره اظهار داشت که «فرمان مهاجرتی ترامپ قوانین مهاجرتی آمریکا را نقض می کند».

این حکم صادره از سوی «دریک واتسون» قاضی بخش «هونولولو» در ایالت هاوایی آمریکا ممنوعیتهای مهاجرتی در سراسر این کشور را که طبق برنامه ریزی قبلی قرار بود از چهارشنبه گذشته بطور کامل اجرایی شود، متوقف ساخت.

این حکم صادره دادگاه هاوایی، دولت آمریکا را از اِعمال ممنوعیتهای جدید بر مسافرت تمامی اتباع کشورهای مذکور- به جزء کره شمالی و ونزوئلا- باز می داشت.

با این حال تا زمانی که دعوی دادگاه هاوایی در خصوص مطابقت ممنوعیت مهاجرتی ترامپ با قانون در دست رسیدگی بود، حکم این قاضی ایالت هاوایی یک دستور موقت بشمار می رفت.

گفتنی است که ممنوعیت ۱۲۰ روزه ترامپ بر ورود پناهجویان به خاک آمریکا امروز (سه شنبه ۲۴ اکتبر) به پایان رسید.

برخی مقامات دولت آمریکا روز سه شنبه اعلام کردند «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور در حال برنامه ریزی برای اجازه ورود به پناهجویان تمام کشورها به خاک آمریکا است.

کاخ سفید قصد دارد که روز سه شنبه حداقل بخشی از قوانین جدید مرتبط با از سرگیری پذیرش پناهجویان تمام کشورها را اعلام کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

هفته گذشته به دانشگاه کابل حمله انتحاری شد. مردم ایران در همدردی با خواهران و برادران افغانستانی‌شان سنگ تمام گذاشتند. آنها با هشتگ #جان- پدر- کجاستی؟ تمام فضای مجازی را تسخیر کردند.

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

آمریكا امروز به‌عنوان پرچمدار یك نوع مدل سیاسی كه از آن به لیبرالیسم یاد می‌شود پس از یك فرآیند طولانی شاهد وضعیتی است كه تحت عنوان پیدایش گسل‌های اجتماعی، محل بروز جلوه‌های روشنی از نابرابری و تبعیض است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر