jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۸۴۹۵۴   ۲۹ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

مجری طرح پنبه وزارت جهادکشاورزی پیشنهاد داد، برای حمایت از تولید داخلی، اجرای کاهش تعرفه واردات به ازای خرید پنبه داخلی توسط کارخانجات نساجی انجام شود تا تولیدکنندگان داخلی متضرر نشوند.

«ابراهیم هزارجریبی» در گفت و گو با با ایرنا با بیان اینکه برداشت پنبه از مزارع استان‌های گلستان و مازندران آغاز شده است، افزود: به تازگی وزارت صنعت معدن و تجارت پیشنهاد کاهش تعرفه واردات پنبه از 10 درصد به پنج درصد را به دولت ارایه کرده است که به طور قطع به ازای آن، خرید داخلی انجام شود. به گفته وی، طبق سیاست‌های حمایتی دولت دوازدهم نباید کاهش تعرفه واردات لطمه ای به تولید داخلی وارد کند. وی پیشنهاد داد: در ابتدای فصل برداشت پنبه هستیم در صورتی که طی حداقل دو ماه پنبه داخلی خریداری شد، مجوز واردات پنبه صادر شود تا با واردات پنبه خارجی اختلالی در پنبه داخلی صورت نگیرد.وی اضافه کرد: اگر بخواهیم واردات بی رویه و خارج از تعرفه داشته باشیم، به طور حتم برنامه خوداتکایی پنبه با مشکل مواجه می‌شود.

50 درصد پنبه مورد نیاز کشور در داخل تامین می‌شود

وی نیاز پنبه مورد نیاز کشور را سالانه 110 هزارتن عنوان کرد و افزود: نزدیک 50 درصد پنبه مورد نیاز کشور از تولیدات داخلی و بقیه از محل واردات تامین می‌شودمجری طرح پنبه وزارت جهادکشاورزی پیش بینی کرد، امسال 180 هزارتن وش که یک سوم آن یعنی 60 هزارتن پنبه است، تولید شود که 12 درصد نسبت به سال گذشته افزایش دارد.هزارجریبی اضافه کرد: برای تامین نیاز داخلی امکان واردات 50 تا 60 هزارتن پنبه را داریم. وی اظهارداشت: البته بخش صنعت ادعا دارد ما ظرفیت واردات 180 هزارتن مهلوج پنبه را داریم اما باید برای حمایت از تولید داخلی خرید داخلی پنبه انجام شود.هزارجریبی پنبه را گیاهی راهبردی در بخش زراعی دانست و افزود: دولت مجری طرح‌های اقتصاد مقاومتی است و پنبه نیز جز محصولات اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

رشد 6 درصدی سطح زیرکشت پنبه

این مقام مسئول گفت: اکنون سطح زیرکشت پنبه در کشور 75 هزار هکتار در 19 استان گرم و معتدل شمال کشور است. وی افزود: طی سالهای گذشته شاهد کاهش سطح زیرکشت پنبه بودیم اما امسال 6 درصد نسبت به سال گذشته افزایش سطح داشتیم که برای توسعه کشت پنبه امیدوارکننده است.هزارجریبی یادآورشد: ایران از دهه 50 تا 80 خورشیدی سابقه خوداتکایی و صادرات پنبه را داشتیم اما پس از سال 1380 به بعد به دلیل پایین بودن قیمت پنبه، افزایش هزینه‌های کارگری، جایگزینی تولید برنج به جای پنبه در استان گلستان و مسائل بازرگانی با کاهش سطح زیرکشت مواجه شدیم. وی تصریح کرد: می‌خواهیم موضوع بازرگانی پنبه نیز جزو سیاست‌های حمایتی قرار گیرد تا بار دیگر به خوداتکایی در این بخش برسیم.

خرید تضمینی پنبه، هرکیلو 32 هزارریال

وی اظهارداشت: درصورتی که بخش خصوصی خرید پنبه به قیمت مناسب انجام ندهد، دولت هرکیلوگرم پنبه را به طور میانگین به قیمت 32 هزارریال خریداری می‌کند.

به گفته وی، سال گذشته قیمت خرید تضمینی پنبه 29 هزار و 640 ریال بوده است.

امکان دستیابی به خوداتکایی پنبه تا پایان برنامه ششم توسعه

هزارجریبی گفت: طبق سیاست وزارت جهادکشاورزی برنامه طرح خوداتکایی پنبه تا افق ایران 1404 را در دستور کار داریم، زیرا این محصول نسبت به چغندر بهاره، برنج و یونجه کمتر آب مصرف می‌کند.

وی افزود: اما اگر سیاست‌های حمایتی دولت سریعتر صورت بگیرد، ما تا پایان برنامه ششم به خوداتکایی در پنبه می‌رسیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر