jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۰۸۳۳۶۲   ۲۴ مهر ۱۳۹۶  |  ۰۰:۰۱

فضای مجازی این روزها در حال انتشار تصاویر و فیلم‌هایی از قطع درختان سیب در باغ‌های مشگین شهر است که در آنها باغداران دلیل این کار خود را نبود بازار فروش و ضرر و زیان هنگفت وارد شده ذکر می‌کنند هر چند که مسئولان جهاد کشاورزی استان آن را رد کرده و معتقدند که این ادعاها بزرگنمایی است.

مشگین شهر در 95 کیلومتری شمال غرب اردبیل کانون تولید سیب در استان است و از 320 هزار تن انواع محصولات باغی تولیدی در این شهرستان، بیشترین محصول تولیدی مربوط به سیب می‌باشد.

تعدادی از باغداران مشگین شهری می‌گویند که محصول تولیدی آنها امسال در وضعیت نامطلوبی بوده و به فروش نمی‌رود و آنها مجبورند محصولشان اگر مرغوب باشد را با قیمت بسیار پایین به دلالان بفروشند و در صورت داشتن محصول متوسط و با کیفیت نامناسب نیز برای جلوگیری از فاسد شدن و نبود انبار آن را با پرداخت هزینه از باغ خود دور کنند.

یک باغدار مشگین شهری که بسیاری از درختان سیب باغ 16 هکتاری خود را بریده است گفت: این باغ یادگار پدر من بود اما به دلیل ضررو زیان ناشی از نبود بازار دیگر قادر به باغداری نیستم .

وی بیان کرد: سیب لبنانی تولیدی باغ من در حالی که در تهران به قیمت هر کیلو 6 تا 7 هزار تومان فروخته می‌شود به خاطر معیوب بودن چرخه عرضه در دم باغ هر کیلو از سوی دلالان 300 تومان و در صورت تحویل در میادین میوه وتره بار به 700 تومان فروخته می‌شود.

وی بیان کرد: این قیمت تنها هزینه سمی است که مصرف کرده ام حالا بماند انبوه هزینه‌های دیگری که برای تولید سیب هزینه شده است.

او اظهار کرد: بسیاری از باغداران مشگین شهر امسال به خاطر نبود بازار فروش ضرر و زیان فراوان دیده اند و بسیاری نیز در حال ورشکسته شدن هستند. حمید یک باغدار دیگر مشگین شهری نیز گفت: به خاطر وضعیت نامناسب بازار، تعدادی زیادی از باغداران درختان خود را بریده و در حال نابود کردن باغ‌های خود هستند.

باغداران مشگین شهری تاکید می‌کنند که در وضعیت فعلی تنها راه نجات و رفع مشکل آنها اقدام دولت در خرید تضمینی محصول ویا حمایت‌های دیگر است وگر نه بسیاری از آنها متحمل ضررو زیان فراوان خواهند شد.

تداوم مشکل باغداران مشگین شهری باعث شد که آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه‌های نماز جمعه خواستار حمایت دولت و چاره اندیشی برای وضعیت نامناسب بازار سیب مشگین شهر شود.

آیت الله عاملی با اشاره به مرغوبیت سیب تولیدی در مشگین شهر گفت: دولت با جدیت مقدمات صادرات میوه مخصوصا سیب به کشورهای دیگر را فراهم نماید تا کشاورزان و تولید کنندگان بتوانند محصولات خود را به قیمت مطلوب عرضه کنند. وی با اشاره به مشکلات پیش آمده در باره عرضه محصول سیب تولیدی مشگین شهر از مسئولان خواست تا با درایت مشکل سیب کاران مشگین شهر را حل کنند.

این مشکلات در حالی است که مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل پخش تصاویر و فیلم‌های مربوط به قطع درختان سیب در این شهرستان را یا تکذیب کرده و یا آنها را بزرگنمایی و اقدامی مغرضانه می‌دانند. مدیر جهاد کشاورزی مشگین شهر گفت: اخیرا تصویری در فضای مجازی از قطع گسترده درختان سیب مشگین شهر پخش شد که پس از بررسی مشخص شد که این تصویر مربوط به یکی از کشورهای خارجی بوده است.

وی در باره برخی ادعاها درباره قیمت بسیار نازل سیب تولیدی مشگین شهر نیز گفت : این اخبار و ادعاها نیز درست نمی‌باشد، سیب در حال حاضر در مشگین شهر از 1500 تا 3500 تومان قابل عرضه است و عرضه سیب به قیمت یکصد تومان مربوط به سیب‌های بی کیفیت ، میوه‌های باد ریز و پا درختی می‌باشد.

شهریار با بیان اینکه میوه‌های با کیفیت به قیمت مطلوب از کشاورزان خریداری می‌شود افزود: عرضه سیب به قیمت پایین مربوط به ضایعات است که توسط باغداران با رضایت و تمایل خودشان انجام می‌گیرد.

عدیل سروی ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل در گفت و گو با ایرنا، حمایت دولت از باغداران را یادآور شد و گفت: امسال تعرفه صادرات به منظور حمایت از باغداران حذف شد و در حال حاضر میوه استان علاوه بر تامین نیاز داخل به خارج از کشور هم صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: دولت از دغدغه تولید کنندگان به خوبی آگاه است و حمایت لازم از تولیدکنندکان صورت می‌گیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر